Bazıları Gülmekten Kıracak Bazıları Üzecek En İyi 10 Yerli Film

4 dakikada okuyabilirsiniz


Netrojen olarak yerli film izle diye bir sloganımız var. Ama hangi yerli filmler izlenmeli ? Tabii ki  nostaljik yerli filmler, yani Yeşilçam filmleri. İşte sizler için derlediğimiz, ülkemizde çekilen en iyi yerli filmler.

1. Hababam Sınıfı

İMDB: 9.5

en iyi yerli filmlerimiz

Nostaljik yerli filmler denince akla usta oyuncu kadrosu, kahkahalarla güldüğümüz birbirinden ilginç tiplemeleri ile Hababam Sınıfı geliyor. Özel Çamlıca Lisesi’nde bazen dokunaklı çoğu zaman komik olayların yaşandığı bu güzide filmimiz günümüzde hala fazlasıyla izlenmekte. Her yaşta insanın içinde bir şeyler bulabileceği Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır.

2. Tosun Paşa

İMDB: 9.1

en iyi yerli filmlerimiz

Kemal Sunal, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar gibi isimlerin baş rolünde oynadığı bu film 19. yüzyılın Mısırın’da geçer. Tellioğulları ve Seferoğulları adlı iki aile vardır. Bu aileler İskenderiye’nin en önemli yeri olan yeşil vadi için birbirleriyle mücadeleye girerler. İşte tam bu sırada aileler birbirlerini içten fethetmek için İskenderiye’nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey’in kızı Leyla’yı (Müjde Ar) almak için kıyasıya bir yarışa girerler. İşte filmin asıl komik olayları da bu mücadele esnasında gerçekleşir.

3. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

İMDB: 9.0

en iyi yerli filmlerimiz

Haylazlıklarıyla meşhur olan Hababam Sınıfı öğrencileri bu seferde Mahmut hocayı sahte diplomalarla kandırıyorlar ve liseye geri dönüyorlar. Yaşlarıda oldukça ilerleyen Hababam Sınıfı öğrencilerinden Ferit’in bir de çocuğu olmasın mı ? Ferit mecburen çocuğunu liseye getirir ve olaylar gelişir.

4. Süt Kardeşler 

İMDB: 9.0

en iyi yerli filmler

En iyi yerli filmler denince yine usta oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkan harika bir film olan Süt Kardeşler unutulmamalı. Bir konakta yaşayan Melek Hanım, Sütoğlu Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı sütoğlu sanıp eve alır. Ardından eve gelen Şaban kendi yerine Ramazan’ın geçtiğini görünce oldukça bozulur fakat oyun devam eder. Geceleri ortaya çıkan gizemli Gulyabani de işleri karıştırır.

5. Hababam Sınıfı Uyanıyor

İMDB: 8.9

En iyi yerli filmler

Türk Sinema Tarihi’nin en iyi yapımlarından olan Hababam Sınıfı serisinin devam filmi olan Hababam Sınıfı Uyanıyor’da Ahmet adlı yeni bir öğrenci sınıfa gelir. Hababamlar ilk başta köylü diye dalga geçselerde zamanla oldukça duyarlı ve çalışkan olan Ahmet’i kendilerine benzetirler.

6. Şaban Oğlu Şaban

İMDB: 8.9

En iyi yerli filmler

Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Şener Şen gibi isimlerin baş rollerini paylaştığı filmde askerlikte her türlü sakarlığı yapan ve komutanı Hüsamettin’i sürekli kızdıran Şaban’ın komik hikayesi anlatılır.

7. Züğürt Ağa 

İMDB: 8.8

en iyi yerli filmlerimiz

En iyi yerli filmlerimiz listesinde 7.sırada Züğürt Ağa geliyor. Züğürt Ağa, şivesiyle tavırlarıyla halen günümüzde taklit edilmektedir. Filmde bir köy ağasının köyünde itibarını kaybettikten sonra İstanbul’a yapmış olduğu göç ve sosyoekonomik anlamada yaşadığı sorunlar mizahsal bir şekilde izleyiciye aktarılır.

8. Çöpçüler Kralı 

İMDB: 8.7

En iyi yerli filmler çöpçüler kralı

En iyi yerli filmler denice yine Kemal Sunal yine harika bir komedi filmi. Mahallenin zabıta memuru kendine verilen imkanları abartarak mahalleli üzerinde baskı kurmaya başlar. Aynı mahallede oturduğu Hacer adlı temizlikçi kıza zabıta aşık olur. Aynı şekilde Hacer’e aşık olan mahallenin çöpçüsü Apti ve Zabıta arasında çekişme başlar. Bir gün yanlışlıkla girmiş olduğu gazino Apti’nin bütün hayatını değiştirir.

9. Muhsin Bey 

İMDB: 8.6

en iyi yerli filmlerimiz

En iyi yerli filmler listesine damga vuran bir başka isim ise Şener Şen. Şener Şen’in başrolünde oynadığı Muhsin Bey, çiçekleri ve Türk Musikisini çok seven bir adamdır. Köyden kente göçlerin yaşandığı bir dönemde bir kaset çıkarmak için şehre gelmiştir. Şehirde Ali’yle tanışır onu çok sever ve onu şöhret yapabileceğini düşünür ardından olaylar gelişir.

10. Eşkıya

İMDB: 8.5

en iyi yerli filmlerimiz

Şener Şen ve Uğur Yücel’in yer aldığı film 1996 yılında piyasaya çıktı. Oldukça dokunaklı olan filmde 35 yıl önce jandarma tarafından yakalanan ve 35 yıl hapiste kaldıktan sonra köyüne dönen Baran’ın dokunaklı hikayesi anlatılır.

Tüm Zamanların En Fazla Gişe Yapan 30 Türk Filmi İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17