Hollywood Artık Baydı Diyenler İçin En İyi 20 Bollywood Filmi

6 dakikada okuyabilirsiniz


Bollywood, zamanında Hollywood’a olan isim benzerliği ve filmin ortasında aniden başlayan dansları yüzünden dalga geçilirken, şimdi parmakla gösterilen filmler yapıp o dalga geçilen dansların tüm dünyada moda olmasının yolunu açtı.

Barfı

Bollywood Filmi Barfı filminden brir kare

Imdb Puanı: 8.5

Film sağır bir gencin otistik bir kızla olan aşkını anlatıyo özellikle başrol oyuncusu Ranbir Kapoor çok iyi bir oyunculuk performansı ortaya koysada filmin bazı sahnelerinin değişik filmlerden  alıntı yapıldığını söylemekte fayda var

Taare Zameen Par

Bollywood Filmi Taare Zameen Par filminden bir sahne

Imdb Puanı: 8.4

Bollywood’un önemli ismi Aamir Khan’ın yönetmenliğini yapımcılığını ve oyunculuğunu üstlendiği Taare Zameen Par  2007’de vizyona girdi. Dişlek bir öğrencinin resim öğretmeni sayesinde nasıl tekrardan hayata döndüğünü anlatan film animasyonları ve şarkılarıyla gerçekten izlenmeye değer. Eğer çok duygusal bir yapınız varsa filmi izlemeden önce mendillerinizi hazırlayın(:

Rang De Basanti

Bollywood Filmi Rang De Basanti filminden bir sahne

Imdb Puanı: 8.4

Tam bir gençlik film olan Rang De Basanti daha çok milletlerin tarih bilinçlerine eleştiride bulunup gençlerin kendi toplumlarına nasıl yabancılaştığı gibi konuları anlatır Aamir Khan’ın her filminde olduğu gibi insanların yaşamlarına gösterdiği duyarlılık bu filmde fazlasıyla ön plana çıkıyor

3 İdiots

Bollywood Filmi İdiots filminden bir sahne

Imdb Puanı: 8.3

Şarkıları ve büyük paralar harcanmadan çekilen akıl dolu sahneleriyle 3 İdiots Bollywood tarihinin en çok gişe yapan filmi. Ayrıca filmde Hint eğitim sistemi espirili bir dille eleştirilerek bir öğrencinin belli kalıplara göre değil kendi  yeteneklerine  göre meslek edinmesi  gerekildiği anlatılmış.

Swades

Bollywood Filmi Swades filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.3

Yine  Shahrukh Khan’ı başrolünde gördüğümüz Swades filmi  beyin göçü konusunu işlemiş  filmde ki başarılı oyunculuğunun üstüne söylenecek fazla bi şey yok(:

Bhaag Milkha Bhaag

Bollywood Filmi Bhaag Milkha Bhaag filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.3

Biyografi filmi olan Bhaag Milka Bhaag Hindistan’ın ünlü sporcularından Milkha Sing’in yaşamını konu almaktadır. Hindistan ve Pakistan arasındaki savaşın insanlara etkisinden ve bir çocuğun (Milkha Sing) hayallerine koşarak ölümden kurtulmasını konu alır.

PK

Bollywood Filmi PK filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.2

Bollywood’un harika bir uzaylı filmi. Tee çok uzaklardan gelen bir uzaylının dinler arasındaki yaşamış olduğu kargaşa anlatılmakta tabi ki burada Hindistanda bulunan yüzlerce dinin birçoğunun asılsız olduğu çok güzel bir dille eleştirilmekte ve sonunda uzaylı kahramanımız amacına ulaşıp gezegenine dönmekte

Kahaani

Bollywood Filmi Kahaani filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.2

İçerisinde Hint dansı olmayan sayılı Hint filmlerinden biri olan Kahaani , müthiş bir kurgu ve heyecanı sürekli dorukta olan , her sahnesinde devamını merakla beklenen Hindistanda büyük başarı toplayan muhteşem bir gizem , aksiyon , gerilim ve polisiye filmi.

Lagaan

Bollywood Filmi Lagaan filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.1

Müzikal anlamda doyum noktasına ulaştığımız Lagaan’ın aynı zamanda Oscar adaylığıda bulunmaktadır. Hint filmlerinde görmeye alışık olduğumuz İngilizler bu filmde de  Hintli köylülerden tarım vergisi almaya çalışır ve olaylar gelişir.

Slumdog Millionaire

Bollywood Filmi Slumdog Millionaire filminden bir sahne

Imdb Puanı: 8.1

Ülkemizde yer alan kim milyoner olmak ister adlı programın Hint versiyonu üzerine kurulmuş olan film 2009 da Türkiye’de vizyona girmişti. Birçok akademi ödülü de alan filmde Mumbai’nin fakir bir mahallesinde yaşan bir gencin yarışmaya katılması ve insanların sınırları aşan beklentilerinin yarışmanın sunucusunun ve polisin şüphelenmeleri ile ilgilidir

Black

Bollywood Filmi Black filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.1

Black, Hint sinemasında izlemeye değer filmlerden, yine engelli bir kızın hayatının işlendiği film oldukça duygu yüklü yani ağlama ihtimaliniz oldukça yüksek(:

Bajrangi Bhaijaan

Bollywood Filmi Bajrangi Bhaijaan filminden bir kare

Imdb Puanı: 8.1

Salman Khan ve Kareena Kapoor’un başrollerinde yer aldığı filmde Salman Khan’ın tüm film boyunca aynı kıyafetle olması oldukça dikkat çekiyo. 2015’de vizyona giren filmde genelde aksiyon fimlerinde görmeye alışık olduğumuz Salman Khan’ı daha uysal bir rolde görmek oldukça şaşırtıcı oldu. Son olarak en son ne zaman gözlerinin dolduğunu hatırlamayanlar bu filmi izleyebilirler(:

Guzaarish

Bollywood Filmi Guzaarish filminden bir kare

Imdb Puanı: 7.5

2010’da vizyona giren Guzaarish ciddi bir bütçeyle yapılmış ayrıca Hint filmlerine olan ön yargıyı kıracak bir film olduğunu söyleyebilirim. Konusu ise kısaca bir feçli adam ve ona hayatını adayan bir kızın olduğu film konusu ve oyunculuk başarısından ziyade görüntü olarak da oldukça başarılı.

My Name is Khan

Bollywood Filmi My Name is Khan filminden bir kare

Imdb Puanı: 7.4

Filmde engelli olan bir adam tarafından Amerika’daki İslam algısı kırılmaya çalışılıyor. Ayrıca filmin yarısı Los Angeles’de çekilmiş. Oyuncuların performansı ise gerçekten mükemmel

Veer Zaara

Bollywood Filmi Veer Zaara filminden bir kare

Imdb Puanı: 7.4

Hint filmlerinin vazgeçilmezi olan aşk konusu bu filmde de karşımıza çıkıyo. Shahrukh Khan ve Preity Zinta’nın başrollerini paylaştığı filmde Pakistanlı kız Zaara ile Hindistanlı subay Veer arasındaki imkansız aşk hikayesi anlatılıyor. Yalnız filmin tam olarak kızlara hitap ettiğini ve çok akıcı bir konusunun olduğunuda ekleyelim.

Ghajini

Bollywood Filmi Ghajini filminden bir kare

Imdb Puanı: 7.0

Ghajini,  başlangıcından sonuna kadar soluksuz izleyeceğimiz bir film. Filmin içinde geçen bir aşk hikayesi ve bu hikayeyi mahveden bir kötü adamımız var. Tabi ki filmin sonunda o kötü adamdan intikam alınacaktır. Ama filmin çok da mutlu sonla bittiği söylenemez.

Fanaa

Bollywood Filmi Fanaa filminden bir kare

Imdb Puanı: 7.0

Fanaa, yani kayboluş çok büyük bir aşk hikayesini farklı bir perspektiften anlatıyor. Filmin müzikleri kadar konusuda oldukça başarılı bir teröristin aşk mı yoksa görev mi arasında ki ikileminin anlatıldığı film son sahnesine kadar oldukça başarılı

Mangal Pandey

Bollywood Filmi Mangal Pandey filminden bir kare

Imdb Puanı: 6.6

Tamamen Hint kültürü ve geleneksel şarkılarıyla yoğrulmuş olan Mangal Pandey Aamir khan’nın en başarılı filmlerindendir. Bir halk kahramanının anlatıldığı filmde ayrıca Hint sinemasının olmazsa olmazı olan dans sahneleri ve aşk hikayeleri anlatılmakta ama filmi sonuna kadar izleminizi tavsiye etmekte fayda var çünkü sonunda sizleri küçük bir süpriz beklemekte(:

Dhoom 3

Bollywood Filmi Dhoom 3 filminden bir kare

Imdb Puanı: 5.5

Serinin 3’üncü filmi olan Dhoom 3, mükkemmel dans sahneleriyle ön plana çıkıyo Hint kültüründe görmeye alışık olmadığımız dansların yer aldığı filmde Chicago’da banko soykunu yapan bir soygucunun konusu işlenmiş.

Ek Tha Tiger

Imdb Puanı: 5.5

Aksiyonun romantizmin ve gerilimin dorukta olduğu Salman Khan’ın en iyi fimlerinden biri ayrıca İstanbul ve Mardin’de filmin birkaç sahnesinin çekildiğini söylemekte fayda var. Filmin başrol oyuncularından   Katrina Kaif yine filmdeki oyunculuk performansıyla ön plana çıkıyor.

Dev bütçeleriyle Hindistan’ın tanıtımında büyük rol oynayan danslarıyla içimizi kıpır kıpır eden bu Bollywood filmleri ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip.

Sinema Tarihine Damgasını Vuran 10 Psikolojik Gerilim Filmi

Sizi Felsefi Sorularla Baş Başa Bırakan Bir Film: Frantz

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
14
Muhteşem
Acıklı Acıklı
10
Acıklı
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17