Elyesa Bazna Beyaz Perdeye Taşındı

2 dakikada okuyabilirsiniz


Elyesa Bazna
Elyesa Bazna

Elyesa Bazna Beyaz Perdeye Taşındı

Kahramanımızın kod adı Çiçero olarak biliniyor. 2.Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sı adına çalışan Arnavut asıllı Türk casus Elyesa Bazna ve hayatı beyaz perdede tanıtıldı. Peki Elyesa Bazna kimdir? Elyesa Bazna sinema filmi ne zaman gösterime girecek? Elyesa Bazna filmi oyuncuları kimler? Elyesa Bazna hikayesi nedir? Seyircisi ile buluşmak için gün sayan film ile ilgili bilgileri sizler için derledik:

Elyesa Bazna

Etkileyici Bir Casusluk Hikayesi

2.Dünya Savaşı sırasında Ankara’da ki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışan, içeriden birçok bilgiye ulaşan Elyesa, Hitler Almanya’sı için casusluk yapar.  Kendisine “Çiçero” kod adı verilir. Bazna, savaşın kaderini değiştirmesine rağmen, o dönemdeki engellilerin T4 uygulamasıyla gaz odalarına gitmelerine ve iğne ile uyutulmalarına engel olamaz. Yüzyılın casusu olarak tanımlanan Bazna’nın savaştaki büyük etkisini ve savaş sonrası hayatını anlatan filmin senaryosunu Ali Can Yaraş yazdı. Filmin yönetmen koltuğunda Serdar Akar oturdu. Ayla ve Müslüm filmleri gibi izlenme rekorları kıran filmleri beyaz perdeye sunan Dijital Sanatlar, 1940’ların Ankara’sını bugüne taşıyor. Çiçero, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla 18 Ocak’ta vizyonda seyirci ile buluşacak.

“Esaretin Bedeli Tiyatro Sahnesinde! İşte Esaretin Bedeli’ni İzlemek İçin 4 Sebep” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Erdal Beşikçioğlu Çiçero Rolünde

Vali, Behzat Ç. Ankara Yanıyor, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku filmleriyle akıllara kazınan başarılı oyuncu Erdal Beşikçioğlu filmde başrolü oynuyor. Elyesa Bazna rolünde olan Beşikçioğlu’na yetenekli oyuncu Burcu Biricik eşlik ediyor. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda; Ertan Saban, Tamer Levent, Cem Kurtoğlu, Murat Garipağaoğlu, Mehmet Ulay, Altan Erkekli, Mehmet Esen, Selen Öztürk, Çiğdem Selışık Onat, Levent Ülgen, Açelya Özcan gibi isimler bulunuyor.

Elyesa Bazna Kimdir?

28 Haziran 1904 yılında Priştine’de doğan Bazna, (İlyas Bazna olarak aktarılmıştır.) babasının ölümünden sorumlu tuttuğu İngilizlerden nefret etmesi ve parasal kazanç kazanma arzusu nedeniyle 2.Dünya Savaşı döneminde Ankara’da çeşitli büyükelçiliklerde uşaklık yaptı. Casusluk yapmaya bu şekilde başladı. 21 Ekim 1943’ten itibaren fotoğraflarını çektiği gizli belgeleri Almanya büyükelçiliğine servis ederek “Çiçero” kod adına sahip oldu. Toplantılar ve bombardıman planları gibi önemli bilgileri sızdıran Elyesa, Ankara’daki İngiliz istihbarat görevlileri tarafından casus olamayacak kadar eğitimsiz diye nitelendirilmekteydi.

“Damla Sönmez Kimdir? 8 Maddede Damla Sönmez ve Festivallerin Filmi ‘Sibel’” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Casusluk yaptığı dönemde ona verilen kod adının Çiçero oluğunu bilmeyen Bazna, bunu 1950’de sefarette belgelerini teslim edip inzivaya çekildiği dönemde, İngilizlerin casusluk olayını açıklamasıyla öğrenebildi. I was Cicero (Ben Çiçero’ydum) kitabını yazarak casusluk dönemindeki anılarını anlatıp yüksek kazanç sağladı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ayse Kocet