Ekranlarda Görmekten Bıkkınlık Getiren 10 Reklam Klişesi

5 dakikada okuyabilirsiniz


“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” dense de bazı reklamlarımız var ki; yüzyıllardır aynı senaryoyu ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktan ve bizleri yüksek dozda klişeye maruz bırakmaktan geri durmuyor. İzlediğimiz şeyin en can alıcı yerinde küt diye karşımıza çıkan ve “Yaratıcılık ne değildir?” sorusuna yanıt veren güzide reklam ürünlerimizi gelin hep beraber inceleyelim:

1. Şampuan

Bir şampuan reklamı izliyorsanız göreceğiniz şey tabii ki de adeta bir manken edasıyla yürüyen bir adet kadındır. Kendisi ahenkle dans eden dolgun saçlarını savurur, gülümser. Bu kadını gören erkekler ise sanki hipnoz olmuşçasına saçma sapan hallere girer. Kimisi yere düşer, kimisinin ağzı açık kalır. Bu erkek türüne sadece reklamlarda rastlanılmakta olup, gerçek hayatta hangi bölgelerde yaşadıkları henüz tespit edilememiştir.

2. Deterjan

Gerçeklikten en uzak reklamların başında deterjanlara dair reklamlar gelir. Bu reklamların en çok gördüğümüz türü, evin afacan çocuğunun çamurun içinde, bembeyaz kıyafetlerle oyun oynadığı reklamlardır. Bu yetmezmiş gibi bir de annesi onu mutlulukla karşılar. “Tanrım, çocuğum üstünü başını ne de güzel kirletmiş” tadındaki bakışlar, bizlere “Hadi oradan be” dedirtmekle kalmaz. Dünya üzerinde bir yerlerde tek parça kıyafet için makine açan annenin var olduğunu da gösterir.

3. Tüy Dökücü Krem

Özellikle yaz aylarında sayısı artan bu reklamlarda karşımıza çıkan şeyler de son derece komiktir. Tüy dökmesi için hazırlanmış bir kremin zaten tüysüz olan bir alana uygulanıyor olması yetmiyormuş gibi, işlem tamamlandıktan sonra bacaktan aşağıya doğru bir adet tülün süzülmesi de reklamımızın şanındandır.

4. Diş Macunu

Eskiden yumurtanın bir tarafına o kötü, lanet olası diş macununu, diğer tarafına ise esas diş macununu sürerek, “Bakın o çürütüyor, bizimkinde ise sonuç harika” mesajını veren reklamlar olsa da günümüzde olayın boyutu biraz daha değişti diyebiliriz. Artık, “Evet, dişleriniz beyaz, ama sağlıklı mı bakalım” şeklinde cümleler kurarak insanın içine kurt düşürme görevini başarıyla yerine getiren reklamlarımız mevcut. Reklamımızdaki kişi diş hekiminin önerdiği diş macununu kullanır, kendinden emin gülüşlere sahip olur. Hatta dişinin ışıltısından insanların gözü bile kamaşabilir.

5. Ped

Bu reklamlarımız kadınların özel günlerinin kâbus haline gelmemesi gerektiğini vurgularken, karşımıza her seferinde aynı örneklerle çıkar. Normalde yapmıyorsanız bile olsun. Bu yeni ürünle hoplayıp zıplayabilir, dans edebilirsiniz. Beyaz kıyafetler hep dostunuzdur. Çünkü siz ona güveniyorsunuzdur ve o sizi asla yarı yolda bırakmıyordur.

6. Yüzey Temizleyici

Yüzey temizleyici reklamlarının en çok sarf edilen cümlesi “ovuyorum ovuyorum çıkmıyor” şeklinde kurulanıdır. Çıkmayan şey bazen ocaktaki yağ lekesi, bazen fayanslardaki kirdir. Evini temizlemeye çalışan kadın artık ruhunu teslim etme aşamasına gelmişken bir süper kahraman çıkagelir ve elindeki ürünü kadına verir. Bu ürün daha ilk dokunuşta etkisini gösterirken, kadından beklediğimiz “Sen kimsin, evime nasıl girdin?” sorusu asla sorulmaz. Süper kahramanımız da kadına “Bu kirler bu hale gelene kadar neredeydin?” sorusunu yöneltmez zaten. Olsun, kirlerle mücadele artık daha kolaydır.

7. Bisküvi

Bisküvi reklamlarının birçok çeşidi olmakla birlikte, karşımıza her reklamda illa ki çıkan bir özellik vardır ki; bu da bisküvinin akışkan kremasının sanatsal bir şekilde dökülmesidir. Bir de ailesinden ve memleketinden uzakta olan bir insanın yediği bisküviyle “Tıpkı anneminki gibi, aynı bizim oraların kokusu” moduna girişi vardır ki; bu da klişelerimiz içinde olmazsa olmaz örneklerdendir.

8. İftar Sofrası Ürünleri

Ramazan geldiğinde “Bu reklamı çekmeyeni dövüyorlar herhalde” dedirten reklamlarımızda sıra. Sofrada insanlar el ele, kol koladır. Ailenin büyükleri babacan tavırlarla gülümserken, gençler bir telaş içinde iftar sofrasına yiyecek taşır. Ve birden o ürünün olmadığı fark edilir. Bu ürün genellikle kola ya da yoğurt olarak kendini gösterirken, sanki onlar olmadan doyulamayacakmış gibi ev halkını “Eyvah ezan okunuyor, şimdi ne yapacağız?” şeklinde bir telaş alır. Ve tam da o anda bir cengaver elinde o ürünle çıkagelir. Yüzler güler, oruçlar açılır. Ramazanlar artık bir başkadır.

9. Dondurma

Yine yaz aylarının olmazsa olmaz reklamları tabii ki dondurmalara aittir. Bu reklamlarda en sık rastladığımız şeylerden birisi deniz kenarı bir bölgede birbirine aşık olan bir çiftin dondurma ile yakınlaşıyor olmasıdır. Bu aşkların sponsorluğunu ise sevgili sanatçımız Yalın yapmaktadır. Dondurma reklamlarının bir diğer örneği de reklamdaki oyuncumuzun dondurmayı ısırmasıyla birlikte yerkürede jeolojik sarsıntılar başlıyormuşçasına bir sesin çıkmasıdır. “Kardeşim biz ısırdığımızda ya dişlerimiz donuyor ya da dondurma zaten erimiş olup, vıcık vıcık akmaya başlıyor” diyemiyoruz tabii, olsun…

10. Kireç Önleyici

Bu reklam taa çocukluğumuzda beynimize kazınmış ve genel kültürümüze çamaşır makinesinin rezistansı gibi bir unsuru eklemiştir. Reklamımızdaki tamirci bir evin kapısına dayanır, kapıyı açan kadına “Şu ürünü kullanıyor musunuz” diye sorar. Kadın o ürünü kullanmadığını utana sıkıla söyledikten sonra, makinenin başına geçilir ve “Makineyi ne hale getirmişsin be kadın, bizim ürünü kullanmadığın için sana müstehak” tavırları sergilenir. Tamirci rezistanstaki rezaleti ortaya koyarak kadını terör suçlusu durumuna düşürür. Sonra da “Makinenizi götürmek zorundayım” diyerek ve kadından “Bundan sonra hep bu ürünü kullanacağım” sözünü alarak çeker gider.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
20
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke