Einstein Haklı çıktı: 2017 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerini Buldu

2 dakikada okuyabilirsiniz


Nobel Fizik Ödülü ’nün sahipleri belli oldu. Ödül, yerçekimsel dalgaları gözlemleme alanında yaptıkları katkılar için Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne’a layık görüldü.

Albert Einstein’ın İzafiyet Teorisi’nin bir parçası olan yerçekimsel dalgaların varlığı ilk kez 2015’te keşfedildi. İki karadeliğin çarpışması sonucunda ortaya çıkan bu dalgaların ABD’deki LIGO dedektörüne ulaşması 1,3 milyar ışık yılı sürdü.
Geçtiğimiz yıl LIGO deneyi sayesinde kütle çekim dalgaları keşfedildi. Bilim dünyasındaki büyük tartışma konularından biri olan kara deliklerin varlığı 2017 Nobel Fizik Ödülü ’yle kesinleşmiş oldu.

Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO)

LIGO geniş çaplı bir fizik deneyi olduğu gibi aynı zamanda kütle çekim dalgalarını inceleyen gözlem evidir. LIGO, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından finanse edilmektedir. LIGO, NFS’in en büyük ve en iddialı projesidir.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada “Bu tamamen yeni ve farklı bir şey ve daha önce görülmemiş dünyaların kapılarını açıyor. Bu dalgaları yakalayıp, mesajlarını çözmeyi başaranlardan çok sayıda keşif bekleniyor” denildi.

 

Rainer Weiss


MIT’de fahri fizik profesörü olan Rainer Weiss, LIGO’nun temel operasyonu olan lazer interferometrik tekniğini icat etmekle tanınır. Ayrıca Rainer Weiss, COBE Bilim Çalışma Grubu Başkanıydı.

Kip S. Thorne


Teorik fizikçi olan Kip S. Thorne, Albert Einstein’ın genel görelilik kuramının astrofiziksel olarak uygulanması konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarındandır. Carl Sagan ve Stephen Hawking’le uzun süre çalışmış olan Throne, Interstellar’ın da bilimsel danışmanlığını yapmıştır.

Barry Barish


Barry Barish parçacık fiziği üzerine uzun yıllar çalışmalar yaptı. 1994’te LIGO Projesi başladığında, projenin ikinci direktörüydü. Bazı riskler nedeniyle proje iptal edilmişti.

10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde Weiss, Barish ve Thorne’a birer diploma ve Nobel Fizik Ödülü madalyası verilecek.


Akademi Weiss, Barish ve Thorne’a 1,1 milyon dolarlık para ödülü de verdi. Weiss, 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1,1 milyon dolar) tutarındaki ödülün yarısını alırken, Barish ile Thorne kalan yarısını paylaşacak.
Çalışmanın yürütülüş şekli, fonlanması ve çalışma konsepti üzerinde büyük emeğe sahip olan Weiss, ödülün büyük kısmına sahip.

 

“Merakla Beklenen 2017 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu” içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Beliz