Ege Bölgesi’nin Güzide İli Uşak’ın Öne Çıkan ve Hayranlık Uyandıran 12 Özelliği

4 dakikada okuyabilirsiniz


Ege Bölgesi’nin iç kısımlarında yer alan küçük bir yüz ölçümüne sahip olan bu şehri meşhur yönleriyle daha önce duymamış olabilirsiniz. Ama bu şehir ilklere ev sahipliği yapmış, halılarıyla saraylara kadar girmiş, tarihiyle birçok dünya ülkesi tarafından merak edilmiş ve edilmektedir.İlklerin şehri diye boşuna demedik. Şöyle bir bakalım neler varmış…

1. Şeker Fabrikası Uşak’a Atatürk’ün Himayesinde kuruluyor. 

Türkiye’de özel sermaye ile ilk sanayi hamlesi Nuri Şeker’in 1926’da kurduğu şeker fabrikasıyla yapılmıştır. Üretilen şeker numunesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e götürüldüğünde fabrika ile ilgili Nuri Bey’e şöyle bir değerlendirmede bulunuyor: “Her sahada madalyamız vardı. Sen ilk iktisat madalyasını bize kazandırdın… Ben düşmanı denize döktüm, sen iktisadi harp ilan ediyorsun… Bu şeref hangi aileye nasip olur”.

2. İlk Elektrik Santrali yine Uşak’ta  Türkiye’de ilk elektrik santrali de burada faaliyete geçirilmiş.

1900’lü yıllarda kullanılmaya başlanmış. Hatta Selanik’ten sonra elektrik kullanılan ikinci Osmanlı kenti.

3. Sırada spor alanından ilkler var.  

Ata sporlarımızdan olan çeviklik, ata binmede ustalık ve zekâ isteyen atlı cirit oyunu müsabaka şeklinde yine ilk olarak Uşak’ta yapılmış.  Dünya’da ilk voleybol müsabakaları  Banaz İlçesi’nin Akmonia Antik Kenti’nde düzenlenmiş.

4. Uşak paranın icadını gerçekleştiren bir İmparatorluğun şehri mi?

M.Ö.7. Yüzyılın ilk çeyreğinde Gyges ile başlayan güçlü Lidya İmparatorluğu parayı icat ederek insanlık tarihindeki en önemli buluşlarından birini gerçekleştirmiş.

5. Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan  

1898 yılında aktif hale gelen Afyon-İzmir demiryolu ülkemizin ilk demiryolu olma özelliğine sahip.

6. Çocuk kütüphanesi mi?

İlk çocuk kütüphanesi de tabiî ki Uşak’ta açılmış.

7. Dokuma demek Uşak demek…   

Pamuklu Gaz Hidrofilli bez  dokumasının ilk defa Uşak’ta 16 bin dokuma tezgâhında yapılmış ve sargı bezinin % 85’nin, battaniyenin %95’i Uşak’ta  üretilmekte.

8. Ulubey Kanyonları 

Dünya’nın ikinci en uzun kanyonu olan Ulubey Kanyonları 75 km’lik uzunluğa sahiptir. Şimdilerde kanyona yapılan cam teras ziyaretçilerine farklı bir haz vermekte.

9. Cılandıras Köprüsü 

Uşak’ın Karahallı ilçesi’ n de 2500 yıl önce Frigyalılar döneminde inşa edilen kemeri kalemlerle işlenmiş olan Cılandıras Köprüsü’nün yanında Karahallı Elektrik Santrali var ve santralden boşaltılan su köprünün yanı başından 17 metre yükseklikten dökülmekte.

10. Karun Hazineleri 

Dünya’nın gözü Uşak’ta demiştik. Karun Hazineleri parçalarından olan kanatlı denizatı broşu çalındı ve Almanya’da bulundu ve evine geri getirildi. Lidya döneminin en önemli eserleri olan altın, gümüş, bronz ve mermerden yapılan Karun hazineleri Uşak’ta bir müzede sergilenmektedir.

11. Pepuza Antik Kenti 

Yeni yeni ortaya çıkan, arkeolojik çalışmaların hala devam ettiği Roma Dönemi’nde kurulmuş olan Pepuza şehri hristyanlığın kayıp mezhebi montanizm’ in başkenti olarak kabul edilmektedir. Yer altında  manastır ve tiyatrolar bulunduğu tespit edilmiştir. Alman, Amerikan ve Avusturyalı bilim adamları çalışmaları sürdürmektedir. Pepuza antik kenti ileri ki yıllarda çok konuşulacağa benziyor.

12. Uşak Halıları 

Uşak Halıları Dünya’da marka haline gelmiş desek yalan olmaz herhalde. 15. yüzyılda Osmanlı döneminde Uşak halıcılık merkezi haline gelmiş. Hans Holbein ve Lorenzo Lotto gibi ünlü ressamların tablolarında yer alan halılar ressamların adlarını almış ve bunlara Lotto ve Holbein denmiş. Osmanlı ve Dünya saraylarında, şatolarda, kiliselerde Uşak halıları özgün motifleriyle yüzyıllardır kullanılmakta. Ayrıca Dünya’da ve Türkiye’de çeşitli müzelerde sergilenmekte. Paris Louvre Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi, Philedelphia Müzesi, Floransa Bardini Müzesi, National Gallery of Art, Konya Mevlana Müzesi  Berlin İslami Sanatları Müzesi sadece bir kaç örnek.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
33
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
9
Şoke