Efsane Karakterlere Sesiyle Hayat Veren 20 Seslendirme Sanatçısı

3 dakikada okuyabilirsiniz


Filmlerde ve dizilerde izlediğimiz karakterler, hafızalarımızda görüntüleriyle olduğu kadar sesleriyle de yer ediniyor. İşte birçok ünlü isme dublaj yapan ve sesine oldukça aşina olduğumuz 20 ünlü seslendirme sanatçısı:

1. Alev Sezer

Dublaj sanatçılığının yanı sıra oyunculuk kariyeri de olan usta sanatçı Sezer’i özellikle Bruce Willies ve Mel Gibson’a yaptığı seslendirmelerle hatırlıyoruz.

2. Sungun Babacan

Seslendirme sanatının en önemi isimlerinden birisi olan Sungun Babacan, Tom Cruise’dan Brad Pitt’e, Tom Hanks’ten Bruce Willis’e kadar ünlü Hollywood yıldızlarına sesiyle hayat verdi.

3. Sezai Aydın

Dizi ve filmlerde hem oyunculuk hem de seslendirme yapan Sezai Aydın’ın sesi özellikle Fred Çakmaktaş’a yaptığı dublajla kulaklarımızda.

4. Yekta Kopan

Seslendirme sanatçılığının yanında yazarlık ve sunuculuk kimliği de bulunan Yekta Kopan, Star Wars’ta Obi- Wan Kenobi, Buz Devri’nde Sid ve ünlü çizgi film karakteri Sylvester gibi isimlere dublaj yaptı.

5. İstemi Betil

Kurtlar Vadisi’nin Laz Ziya’sı İstemi Betil, Yüzüklerin Efendisi’nin Gandalf’ına sesiyle hayat vermesinin yanı sıra, Kirk Dougles, Anthony Quinn gibi isimleri de seslendirdi.

6. Erol Günaydın

Çiçek Taksi’nin Ramazan’ı usta sanatçı Erol Günaydın da yine Yüzüklerin Efendisi’nden Bilbo Baggins başta olmak üzere birçok karaktere sesiyle hayat verdi.

7. Bahtiyar Engin

Yüzüklerin Efendisi demişken Gollum karakterinden de bahsetmemek olmaz. Gollum’u seslendiren tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Bahtiyar Engin, Crytek firmasının Crysis Warhead adlı oyununda da Türkçe seslendirme yaptı.

8. Bedia Ener

Yaprak Dökümü’nün Neyyir Hanım’ı, Yalan Rüzgârı, Forrest Gump gibi birçok yabancı dizi ve filmde seslendirme yaptı. Harry Potter’da Profesör McGonagall’ı konuşturan kişi de Bedia Ener’di.

9. Umut Tabak

Kurtlar Vadisi’nde Polat Alemdar’a seslendirme yapan Umut Tabak’ın sesiyle hayat bulan bir diğer karakter de Game of Thrones’taki Jon Snow. Tiyatro bölümü mezunu olan Tabak, birçok dizide ünlü isimlere dublaj yapmaya devam ediyor.

10. Abdurrahman Palay

Palay, Yeşilçam’ın efsane jönlerinden Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Kartal Tibet gibi isimleri seslendirdi. Ünlü sanatçı aynı zamanda meşhur “nevet, nayır” telaffuzunun da mimarı.

11. Mazlum Kiper

Kiper, Sylvester Stallone, Dustin Hoffman gibi isimlere sesiyle hayat verdi. Yüzüklerin Efendisi’nin Saruman’ına da yine Mazlum Kiper dublaj yaptı.

12. Engin Alkan

Sevilen dizi Yedi Numara’nın Vahit’i Engin Alkan, çocukluğumuzun en güzel detaylarından Şirinler’de Şirin Baba’yı konuşturan isimdi.

13. Çetin Tekindor

Sinemanın ve televizyonun duayen isimlerinden Çetin Tekindor da şahsına münhasır bir sese sahip olan sanatçılardan. Birçok yabancı filmde sesini duyduğumuz Tekindor, 70’li yıllarda TRT’de yayınlanan “McMillian ve Karısı” adlı dizide Rock Hudson’ı da seslendirmişti.

14. Haluk Bilginer

Sinema dünyasında hem oyuncu hem de seslendirme sanatçısı olarak yer alan bir diğer isim de Haluk Bilginer. Sayısız filmde dublaj yapan Bilginer, Buz Devri’nin Diego’suna sesiyle hayat verdi.

15. Jeyan Tözüm

Eski Türk filmlerinin kadın başrol oyuncularından birçoğunu Tözüm seslendirdi. Jeyan Tözüm, özellikle de Hülya Koçyiğit filmlerindeki dublajlarıyla hafızalarımıza kazındı.

16. Köksal Engür

Kendine özgü sesiyle birçok karaktere dublaj yapan Leyla ile Mecnun’un Ak Sakallı Dedesi Köksal Engür, Susam Sokağı’nda Büdü’yü, Red Kit’i ve Süngerbob karakterlerinden Squidward’ü seslendirdi.

17. Mehmet Ali Erbil

Televizyon ekranlarının renkli ismi Mehmet Ali Erbil, birçok animasyonda dublaj yaptı. Kendisini özellikle de Shrek’teki Eşek karakterine yaptığı seslendirme ile hatırlıyoruz.

18. Okan Bayülgen

Animasyonlarda sesiyle sıkça karşılaştığımız bir isim de Okan Bayülgen. En sevilen filmlerde Garfield, Shrek gibi karakterler Bayülgen’in sesiyle hayat buldu.

19. Berrak Kuş

Berrak Kuş’un sesine en sevdiğimiz karakterlerden Tweety’ye yaptığı dublajla aşinayız. Ünlü “Bi’ kedi gördüm sanki” repliğindeki ses Berrak Kuş’a ait.

20. Serkan Altunorak

Bugs Bunny’ye neşeli sesini veren isim birçok dizide de rol alan Serkan Altunorak. Bugs Bunny’den Atunorak’ın sesiyle özellikle de “Nasıl gidiyor canım” repliğini hatırlamayanımız yoktur.

“Yüzüklerin Efendisi Filminin Büyüsünü Bize En İyi Şekilde Yansıtan 7 Seslendirme Sanatçısı” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke