Dünya’nın En Eski İki Şarkısı: Hurri İlahisi ve Seikilos Ağıdı

2 dakikada okuyabilirsiniz


Hurri İlahisi ve Seikilos Ağıdı Dünya’nın en eski iki şarkısı olarak bilinmektedir. Hurri İlahisi günümüze kadar korunamazken, Seikilos Ağıdı günümüze kadar korunabilen ve tam olarak çalınabilen eser olmuştur.

1. Hurri İlahisi

Millattan Önce 14. yy’a ait olan Hurri İlahisi, Suriye’nin Ras Sharma Bölgesi’nde yer alan Ugarit Harabeleri’nde bulundu. Ugarit’te 1950’lerde yapılan Arkeolojik araştırmalarda ortaya çıkan kil tabletler California Üniversitesi Asuroloji Profesörü Anne Draffkorn Kilmer tarafından 15 yıl boyunca incelendi. Kilmer tarafından incelenen 36 çivi yazısı kil tablet literatüre “Hurri İlahisi” olarak kaydedildi ve günümüze kadar tesbit edilmiş olan en eski şarkı olarak kayıtlara geçti.

Hurri İlahisi’nin yer aldığı nota tabletlerinin tamamı Ulusal Şam Müzesi’nde sergilenmektedir.

2. Seikilos Ağıdı

Seikilos Ağıdı 19. yy’da Aydın-İzmir demiryolu inşası sırasında Tralleis Antik Kenti’nde bulundu. Demiryolu inşaatını yapan firma yetkilisi Edward Purser tarafından bulunan ve özel koleksiyonuna dahil adilen eski bir Yunan Mezartaşı olan sütun incelendiğinde, sütunda bulunan yazıtın Bizans dönemine kadar kullanılan; Antik Yunan müzikal notasyonuyla beraber kazılmış olan şarkının sözleri, notaları ve mezar yazısı olduğu anlaşıldı.

Eseri ilk bulan Edward Pruser’in karısı, sütunun kırık alt parçasını saksı olarak kullandığı için yazıtın son satırı eksiktir. Bu eksiklikten dolayı Seikilos’un bu parçayı eşi Euterpe’ye mi yoksa oğluna mı yazmış olduğu bilinememektedir. Eser bir çok kez el değiştirmiştir. 1922’de İzmir’in işgali sonrasında Alman Konsolos tarafından korunan eser önce İstanbul’a oradan da Stockholm’e götürülür. Son olarak Kopenhag‘daki Milli Müze tarafından satın alınan eser 1966’dan itibaren müzede sergilenmeye başlamıştır.

Eser günümüzde bilinen ve tam olarak çalınabilen en eski eserdir. Müzik, MÖ 2. yüzyılda Phrygia’da bilinen nota sistemine uygun yazılmıştır.

Antik Yunanca güftesi ve Türkçe karşılıkları

Ὅσον ζῇς, φαίνου, Hoson zês, phainou, (Yaşadığın müddetçe, parla)
μηδὲν ὅλως σὺ λυποῦ· mêden holôs su lupou; ( Dertsiz tasasız ol)
πρὸς ὀλίγον ἐστὶ τὸ ζῆν, pros oligon esti to zên, (Hayat çok kısa hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme)
τὸ τέλος ὁ xρόνος ἀπαιτεῖ. to telos ho chronos apaitei. (Ve zaman her şeye gebedir)

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
denizkızı