Dünyadan İnanılmaz Yılbaşı Gelenekleri | Yeni Yıla Nasıl Giriyorlar?

4 dakikada okuyabilirsiniz


Times Meydanı-New York

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, yeni yıldan beklentilerini farklı yöntemlerle gösteriyor. Yeni yılın şans ve mutluluk getirmesi adına yapılan yeni yıl kutlamaları yılbaşı gelenekleri, her kültürde farklı şekillerde gerçekleştiriliyor.

1. Amerika

Times Meydanı-New York

Yılbaşı gelenekleri dendiğinde Amerika başı çekiyor. 1907 yılından beri binlerce insan, Yılbaşı Topu’nun düşüşünü izlemek için Times Meydanı’nda toplanır. Saatler 23.59’u gösterdiğinde, özel olarak tasarlanmış olan bayrak direğindeki top, 43 metreden 60 saniye içinde aşağıya iner.

2. Çin

 

Çin’deki birçok insan yılbaşında kapılarına kırmızı bir sembol çizer. Bu sembolün mutluluk getireceğine inanırlar. Çin’deki diğer bir gelenek ise yılbaşında bıçakların saklanmasıdır. Yeni yıl kutlamalarında, insanların bir yerlerini kesmesi uğursuzluk olarak görülür.

3. Japonya

Yılbaşında Japonya’daki çanlar 108 kez çalınır. Budist inancına göre bu yılbaşı geleneği, kötülüklerden arınmayı sağlar. Ayrıca Japonlar tam 12’de kahkaha atmaya başlarlar. Yeni yıla gülerek girmenin iyi şans getireceğine inanırlar.

4. Rusya

Sibirya’daki yılbaşı geleneği ise donmuş bir göle kütükle girmek! Buzun altına kütükle dalmak, yılbaşı ağacını buzun altına yerleştirmek anlamına geliyor.

5. Danimarka

Danimarka’da insanlar, kullanmadıkları tabakları 31 Aralık’a kadar saklarlar. Yılbaşı kutlamaları sırasında sevdiklerinin evlerinin kapısına fırlatırlar. Kapının önünde ne kadar kırık varsa yeni yılda o kadar şanslı olacaklarına inanırlar.

“Yılbaşı Gecesi Müthiş Geçsin Diyorsanız Yapmanız Gereken 8 Aktivite” başlıklı içerik için tıklayın.

6. İspanya

İspanya’da birçok insan yeni yıl kutlamaları sırasında 12 adet üzüm yer. 1909 yılına dayanan bu gelenek, başarılı bir üzüm hasadının gerçekleştiğini işaret eder. Yılbaşına kadar 12 üzüm yediklerinde, 12 ay boyunca şans ve mutlulukla ödüllendirileceklerine inanırlar.

7. İzlanda

İzlanda’da sihirli olduğuna inanılan birçok yeni yıl geleneği vardır. Bunlardan bazıları: ineklerin konuşması, tohumların insan formuna girmesi, ölülerin mezarlarından çıkması ve elflerin evlerini taşıması.

8. Brezilya

Her yılbaşında binlerce Brezilyalı, beyaz elbiseler giyerler ve Deniz Tanrıçası Lemanja’nın dileklerini kabul etmesi için okyanusa beyaz çiçekler ve renkli yüzen mumlar bırakır.

9. Şili

Şili’de aileler, yılbaşı gecelerini ölmüş olan sevdiklerinin yanında geçirirler. Mezarlığa sandalyeleriyle giden Şilili aileler, yeni yıla, sevdikleriyle girerler. Bu geleneğin ruhlarına barış getirdiğine ve hayatın ne kadar değerli olduğunu hatırlattığına inanıyorlar.

10. Kolombiya

Kolombiya’da birçok yılbaşı geleneği var. Bunlardan biri; seyahat dolu bir yıl için insanların sokakta valizlerle gezmesi. Diğer bir gelenek ise yeni yıla girerken ilk adımlarını sağ ayaklarıyla atıyorlar. Bunun gelecek yıl doğru kararlar almak için yardımcı olacağına inanıyorlar.

11. İsviçre

İsviçre’de yılbaşı kutlamaları yere dondurma düşürülerek gerçekleştirilir. Bunun zenginlik ve şans getirdiğine inanırlar. Ayrıca kostümler giyerek kötü enerjileri kovduklarına inanırlar.

Yeni Yıl Geliyor! 2018’de Yeni Bir Sen İçin 10 Tavsiye

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Beliz