Dünya’da 200 Yapay Dil Vardır: Diller Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 12 Elzem Bilgi

4 dakikada okuyabilirsiniz


Dil bilim insanlarının bir çok hırıltı ve mimiklerinden meydana geldiğini düşündüğü hayatımıza yön veren karmaşık ve büyüleyici bir parçasıdır. Bir çok dil, ilkel başlangıçlarından bugüne kadar basit temeller üzerine kurulmuş karmaşık anlayış sistemleri olarak doğmuş ve yok olmuştur. İşte size tüm dünyadan dillerle ilgili birkaç enteresan bilgi.

1. Dünya’da 2 bin 700 dil bulunuyor

Bu dillerden meydana gelmiş 7 binin üzerinde de lehçe bulunmaktadır. En çok konuşulanlar İngilizce, Çince, İspanyolca ve Hintçe’dir. En çok konuşulanlardan biri olan Çince’de 50 binden fazla karakter bulunmaktadır. Ancak, bir gazeteyi okuyup anlayabilmek için bunlardan sadece 2 bin tanesini bilmeniz yeterlidir.

2. Her iki haftada bir dil yok olmaktadır

Veya belki de bir şive yok olmaktadır. Şu anda 231 dil yok olmuştur ve 2 bin 400 dil de yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

3. İncil en çok çevirisi yapılan kitaptır

2 bin 454 farklı dilde İncil’i bulabilmek mümkündür. Pinokyo adlı kitap ise ikincidir. Ancak en çok çevrilen yazar Agatha Christie’dir.

4. Dünya’nın en büyük alfabesi

Bu alfabe 74 harf ile Kamboçyalı Kmer dilinindir. En kısası ise 12 harf ile Rotokalılara aittir. 250 bin kelimeden fazlası ile en zengin dil ise İngilizce’dir.

5. ABD’de konuşulan dil sayısı

300’ün üzerindedir. Ancak Güney Afrika 11 resmi dili olması bakımından rekoru elinde tutmaktadır. ABD nüfusunun yüzde 21’i evlerinde başka bir dili kullanmaktadırlar. Bunlardan yüzde 62’si İspanyolca’dır. Bunlardan yüzde 56’sı İngilizce’yi mükemmel derecede konuşmaktadırlar.

6. En eski diller

Bunlar Sanskrit, Sümerce, İbranice ve Baskça’dır. Ancak, bunu böyle bilmemizin nedeni sadece bu dillerle yazılmış eski kayıtların bulunmasıdır. En eski dil hangisidir sorusunun cevabı tam olarak verilemez bir durumdadır.

7. Dilin İsa’dan önce 100.000 civarına dayandığı tahmin edilmektedir

Dilin, modern insanlar olan Homo Sapiens’lerin Afrika’da ilk kafatasları formlarına ve telli seslerin bulunduğu zamana dayandığı düşünülmektedir. Bazı antropologlar dilin beyin ve gırtlağın modern gelişiminden öncesine denk geldiğini düşünmektedirler.

“Girmek İsteseniz de Giremeyeceğiniz Dünya’nın Bulunması En Zor 9 Bölgesi” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

8. Dil atalarımız arasında sosyal bağları güçlendirmiştir

Makak maymunları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, dilin hayvanların birbirlerini tımarlaması yoluyla kişilerarası bağ kurmasını geliştirmiş ve böylece dil evrimleşmiştir. Diğer bir teori de atalarımızın doğada çıkan doğal sesleri, kuş sesleri ve hayvan gürültülerini taklit ederek dillerini geliştirmişlerdir. Diğer bir teori de şaşkınlık ve acı inlemeleri veya üzücü ağıtlar ya da neşe, şaka ve başarılardan dolayı verilen tepkilerle dilin geliştiğidir.

9. İkinci bir dil öğrenmek sizi daha zeki hale getirir

Birçok bilim insanı çok dilli olmanın beyin gücünü arttırdığını ortaya atmıştır. Diğer bir takım çalışmalar da bir dilden fazla dil konuşmanın beynin yaşlanmasını yavaşlattığını iddia eder.

10. Diller daima birbirlerini etkiler

Örneğin, İngilizce içerisinde yüzde 30 Fransızca barındırmaktadır. Özellikle baleyi düşündüğümüzde bu durum daha da doğrulanır, balede neredeyse her bir kelime Fransızca dans tarzındadır.

11. 200’den fazla yapay dil vardır

Bu diller Tolkien evreninden 13 farklı dili içeren kitap, televizyon ve dizilerden türetilmiştir. Ancak sahte diller, genel olarak dilin psikolojik tartışmalar amacıyla ortaya çıktığı dönemlere yani yüzyıllar öncesine dayanıyor.

12. Buna rağmen yansımalı sözcükler diller arasında benzeşmez

Pirinç gevreği ABD’de “Snap, Crackle ve Pop” olarak duyulurken, Almanya’da “Knisper, Knasper, Knusper”, Fransızca’da “Cric, Crac, Croc”, ve İspanyolca’da “Cris, Cras, Cros” olarak okunur.

Bonus

İngilizce ile ilgili ilginç bir bilgi. İngilizce’de en yaygın ve ünlü harf E ile başlar. Ancak en yaygın ünsüz R ve onun takipçisi T’dir. İngilizce’de kelimelerin çoğu S ile başlar. İngilizce bir kelime olan “alphabet” Yunanca alfabesinin ilk iki kelimesi olan alpha ve beta’dan meydana gelir. Ünlü harf almayan en uzun kelime “rhythm”dir.

Diller hakkında başka ilginç bilgiler biliyor musunuz? Facebook sayfamızdan yorum olarak yazabilirsiniz..

Kaynak: lingualinx.com

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..