Bekaret Kemeri Aslında Nedir? Dünya Tarihiyle İlgili 7 Gerçek

4 dakikada okuyabilirsiniz


Konu tarih olunca, çok küçük ve basit görünen bir detay bile tüm tarih akışını değiştirebiliyor. Olayların yanlış yorumlanması ve çok sayıda varsayım, zamanla tarih kitaplarına “gerçek” olarak geçiyor. Sizin için tarihte önemli bir yere sahip olan ve tarih kitaplarında anlatılmayan 7 tarihi gerçeği derledik.

1. Shakespeare hiçbir eser yazmadı. Tüm eserleri başka bir yazar tarafından yazıldı.

Shakespeare, koyun ticaret merkezinde doğdu ve büyüdü. Bu yüzden politika ve diğer ülkelerin kültürleri hakkında çok fazla bilgi gerektiren romanlar yazabilecek kadar bilgi kazanmış olamaz. Ayrıca, yazarın çoğu imzası, diğer imzalarından farklıdır. Hatta soyadı olan Shakespear; Shake-speare veya Shakspear olarak yazılmıştır.

Bu teori çoğunluk tarafından reddedildi. Ancak Charlie Chaplin, Mark Twain ve Sigmund Freud gibi kişiler tarafından desteklendi.

2. Marie-Antoinette köylülere “Ekmek yoksa pasta yesinler!” demedi.

İddialara göre Fransa Kraliçesi Marie-Antoinette, fakir halkına “Ekmek yoksa pasta yesinler!” dedi. Bu kalıbı yazan ilk kişi Jean-Jacques Rousseau idi. Aslında Marie-Antoinette değildi. Çünkü o dönemde 9 yaşında olan Marie, hala Avusturya’da yaşıyordu.

Bir başka versiyonda ise Marie’nin sözlerinde alaycı bir söylem yoktu. O dönemin yasasına göre, kriz sırasında pahalı ekmeklerden fiyat düşmek zorundaydı. Belki de kraliçenin demek istediği buydu.

3. Piramitler köleler tarafından inşa edilmedi.

Heredot köle işçilerin piramitlerin inşasında kullanıldığına dair yazı yazan ilk kişiydi. Fakat antik tarihçi piramitlerin inşa edildiği zamandan çok daha sonra yaşamıştır. 1990’ların başında, arkeologlar piramitlerin inşasında çalışanların kim olduğunu buldu. Piramitlerin inşasında çalışanların, firavunun yakınlarına gömülerek onurlandırılmış oldukları tespit edildi. Araştırmaların sonucuna göre Mısır‘daki piramitlerin inşasında çalışanlar, işçiydi; köle değil.

4. Bekaret kemeri bir yalan.

Hikayelere göre haçlı seferine giden askerler, eşlerine metal bir kemer takıyorlardı. Bu kemerin anahtarını da alarak giden erkekler, kadınların kendilerini aldatmasına karşı önlem alırlardı. Ancak hiçbir kadın böyle bir şeyle yaşayamazdı, sonunda sepsisten ölürdü.

Orta Çağ’ın hiçbir güvenilir kaynağında, bekaret kemeri hakkında bilgi yok. Bunun yanında modern zamanlarda bulunan bekaret kemerlerinin sahte olduğu ortaya çıktı.

“Afrika’daki korkunç gelenek | Ergenlik Çağına Gelen Kızlara Zorla Cinsel İlişki” başlıklı yazı için tıklayın.

5. Gize Sfenks’i burnunu, Napolyon Mısır’a gelmeden önce kaybetti.

Napolyon, Mısır Seferi sırasında, askerlerine Sfenks’i hedef alarak atış çalışması yapmalarını emrettiği ve bunun sonucunda Sfenks’in burnunu kaybettiğine dair bir iddia var. Gerçekte, Napolyon Mısır’a geldiğinde Sfenks’in burnu yoktu. Bunun kanıtı; gezginler tarafından, Fransız Seferi’nden çok önce yapılan gravürlerdir. Bir başka iddiaya göre burun, bir Arap tutsak tarafından 14. yüzyılda kırıldı.

6. İskenderiye Kütüphanesi, uzun zaman önce bir “yangın” sebebiyle yok oldu.

Binlerce parşömen ve paha biçilemez bilgi, Julius Caesar’ın İskenderiye saldırısı sırasında yakıldı. Aslında Sezar’dan önce başka bir düşman ve dini fanatikler tarafından zarar gören kütüphanenin asıl yok olma nedeni bu da değil.

İskenderiye Kütüphanesi’nin yok olmasının asıl nedeni: Devletin kitaplık ihtiyaçları için yapılan masrafları azaltmak istemesiydi. Yabancı bilim insanlarının da kütüphaneyi ziyaret etmesi yasaklandı. Sonuç olarak kütüphane tamamen terk edildi ve bu şekilde yok oldu.

7. Truva atı yoktu.

Homeros’un İlyada ve Virgil’in Aeneis eserlerinden başka hiçbir kaynakta Truva Savaşı hakkında bilgiye rastlanmamıştır. Bu durum sonucunda birçok efsane, hikayeye dahil olmuştur.

Bazı araştırmacılar, ortada tahta bir atın olmadığını ve genellikle hayvanların adını taşıyan büyük bir tokmak olan kuşatma silahı olduğunu düşüyorlar.

Bir başka iddiaya göre Truva Atı’nın, Truva duvarlarını yıkan bir deprem olduğu söyleniyor.

Kaynak: Bright Side

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke
Beliz