Dünya Rekor Tarihinde Yer Etmiş İçinde THY Pilotunun da Bulunduğu 4 Deneme

2 dakikada okuyabilirsiniz


Teknolojinin ilerlemesi üzerine hayatımıza daha fazla olanaklar sunularak birçok yeni ürünler, otomobil, uçak gibi araçlar göz kamaştırıyor. Biz de otomobillerin 0-400 km/s hız rekorundan pilotların imkansız olayları gerçekleştirmesine kadar araştırmalar yaptık. Gelin beraber okuyalım, dünyada ne rekorlar varmış ki rekor üstüne rekorlar kırılıyor.

1. Agera RS’in Bugatti Chiron’un Rekorunu Kırması

Bugatti’nin Chiron modeliyle eylül ayında 0-400 km hız aralığı 41.92 saniyede tamamlaması ve Dünya’daki hız rekorunu kırmasının hemen ardından rekor yenilendi.

İsveçli yüksek performans spor araba üreticisi Koenigsegg tarafından yapılan 1341 beygir gücüne sahip 1000 kilowatt’lık motoru bulunan Agera RS ile piste indi. Koenigsegg’in resmi pilotu Niklas Lilja sürücü koltuğunda yer aldı.

Aracın hıza ulaşması 1958 metrede gerçekleşti. Agera RS, saatte 400 km hıza ulaşmasının ardından 9.56 saniyede yeniden sıfır noktasına geri dönüş yaptı ve 483 metre fren mesafesi ölçüldü. Rekor denemede maksimum 403 km/saat hıza ulaşan Agera RS’in, 0-403’lük değeriyse 37.28 saniye oldu.

2. Peugeot 208 Hybrid’in Yakıt Tüketimi Rekoru

Fransız marka Peugeot’un benzinli full hybrid teknolojili 208 Hybrid FE konsept otomobili, fabrika verisi 1.9 lt/100 km yakıt tüketimi ve 46 g/km karbondioksit salımıyla rekora imza atmış bulunuyor.

3. Audi R8 E-Tron’un 0-100 Rekoru

Audi’nin elektrikli spor otomobili R8 e-tron, dünyanın en zorlu pistleri arasında gösterilen 20.8 km uzunluğundaki Nürburging Pisti’ni en hızlı dönen eketrikli otomobil olarak rekor kırdı. 280 kW ve 375 beygir güce sahip ve 0/100 km/s hızlanma işlemini 4.6 saniyede tamamlıyor.

İçinde Hitler’in Araba Kredisi Mektubunun Da Olduğu Otomobil Dünyasından İlginç Bilgiler yazımızı da okuyabilirsiniz.

4. THY Pilotu’nun Piste İnişi

Bu olay rekor değildir, cesarettir. Böyle bir olayı yazımıza eklemesem olmazdı.

Almanya’nın Dusseldorf kentinde bulunan Dusseldorf Uluslararası Havalimanı’na şiddetli fırtınadan dolayı birçok ülkeden gelen uçakların piste inemeyerek pas geçmesinin ardından Türk Hava Yolları pilotu kötü hava şartlarına rağmen bin bir zorlukla piste inerek dünya pilotlarına ders verdi.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke