5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü 84. Yılında

2 dakikada okuyabilirsiniz


5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü 84. Yılında

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü: Kadınlar Cumhuriyet Dönemi’nde büyük haklar elde etti. 5 Aralık 1934’te “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabul edilmesi ülkemizde “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Atatürk sosyal, siyasal ve ekonomik alanda ileride olan bağımsız bir Türkiye istedi. Çağdaş toplumun temellerini atmak için çalışmalarla kadın-erkek arasındaki eşitsizliği kaldırmayı planladı. Yasal düzenlemeler yaparak kadını sosyal yaşamda yetkin konuma yerleştirmeyi hedeflemekteydi. 17 Şubat 1926 yılında hazırlanan medeni kanun ile kadınlar sosyal ve kültürel alanda temel haklara, 5 Aralık 1934’te siyasal haklara kavuştu.

Birçok Avrupa Ülkesinden Önce Sahip Olduğumuz Hak

Anayasada yapılan düzenlemelerle Türkiye kadınlara 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı veren bir ülke oldu. Fransa 1944 yılında, İtalya 1945, Yunanistan 1952, Belçika 1960, İsviçre 1971’de kadınlara bu hakkı tanıdı. O dönemde 28 ülkede kadınların yönetimde söz sahibi olması söz konusu iken, kadınların haklarından yararlandığı yalnızca 17 ülke var. Kadınlar yasa ile köy muhtarı olma ve ihtiyar meclisine seçilme, seçimlerde oy verme ve milletvekili olma hakkına sahipler.

“Cumhuriyetin İlk Kadın Avukatı Süreyya Ağaoğlu ile Atatürk’ün İlginç Anısı” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Geçmiş Yüzyıl Şer’i Hukukta Kadın Hakları

Osmanlı Dönemi’nde eşitlik ilkesi cinsiyetler arasında değil Müslüman halk ve gayrimüslim tebaa arasında yasalaştı. Şerri Hukuk kurallarının esasa alındığı dönemde kadının yeri şu şekilde ifade ediliyordu: Kadınlar, evlenme hakkındaki rızasını kendisi değil erkek vekili bildirir. Yine bir kadın eşinin çoklu evliliğine karşı çıkamaz. Çocukları üzerinde velayet hakkına sahip değil. Boşanma hakkına sahip değil ve iki kadının tanıklığı bir erkeğin tanıklığına eşit.

Medeni Hukuk’da Yeni Kadın Hakları

Medeni kanun ile birlikte hem kadının hem de toplumun yaşam alışkanlıkları ve etkinliği değişti. Yasa hayatın her alanına dair kadınlara geniş haklar tanıdı. Örneğin, bu yasa kapsamında bir kadın için tek kişiyle evlilik geçerli. Yasanın öngördüğü düzenlemeye göre, medeni nikah asıldır ve imam nikahı resmi nikah sayılmıyor. Evlenecek kadın, evlenmeye ait rızasını bizzat nikah memuruna açıklamaktadır. Yasa çocuklar ile ilgili de düzenleme getiriyor. Örneğin, velayet hakkı anne ve baba arasında eşittir. Mahkemede tanıklık yapabilmek için kadın ve erkek arasında hiçbir fark yoktur. Bu haklar kadının toplum içerisindeki yerini belirginleştirmesi açısından birçok ülke için de umut kaynağı oldu. Atatürk, kadın haklarına yönelik tespitlerinde verilen bu geniş hakların işaretlerini de daha öncesinde verdi. Akıllarda kalan bir cümlesi ise tarihte şöyle yer aldı. “Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmak, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınının ilmi, ahlaki, sosyal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, destekleyicisi, yapmak gerekir.”

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü bütün kadınlar için kutlu olsun!

“Semiha Es Kimdir? 6 Maddede Dünyanın İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
11
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ayse Kocet