Doğum Sırası Kişilik Özelliklerini Nasıl Şekillendirebilir?

4 dakikada okuyabilirsiniz


Ailenin en büyük çocuğunun sorumluluk almaya daha eğilimli olduğunu, kardeşi olmayan çocukların ise çok daha bencil ve talepkar olduğunu duymuş olmalısınız. Bunlar yalnızca kalıplaşmış roller mi ya da doğum sırası kişiliği gerçekten de şekillendirebilir mi? Doğum sırasının kişilik üzerinde etkisinin olduğu teorisi 1920’lerin sonlarında, Sigmund Freud’un arkadaşı ve meslektaşı Afred Adler ile başladı. Adler, kardeşler arasında kaçıncı sırada olunduğunun, kişilik üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğunu iddia etti. İşte Adler’in iddiaları:

 İlk Çocuk:

doğum sırası

 

Adler’a göre en büyük çocuk; tutucu, ölçülü, güç odaklı ve lider olmaya eğilimlidir. Çünkü ilk çocuk genellikle küçük kardeşlerinin sorumluluğunu alır. Ve bu da onların ebeveyn olma ya da her zaman daha fazla sorumluluk alma isteği ile yetişmesini beraberinde getirir.

İkinci Çocuk (Ortanca Çocuk):

doğum sırası

 

Büyük kardeşin ikinci çocuk için liderlik yapmaya başlamasıyla birlikte, ikinci çocuk abisini ya da ablasını aşmak için mücadele etme çabasına girer. Bu sebeple ikinci çocuğun gelişim hızı da daha yüksek olur. Ailedeki ortanca çocuk genellikle hırslı olma eğilimindedir fakat yine de nadiren bencil olur. Aynı zamanda kendisi için makul olmayan yüksek hedefler belirleme olasılığı da daha fazladır. Bu durum başarısızlık sayısını arttırır. Bununla beraber güçlükleri aşma noktasında hayatta kendisini neyin daha güçlü yapacağını da bilir.

En Küçük Çocuk:

doğum sırası

 

Bir kural olarak en küçük çocuk, ebeveynlerinden ve diğer kardeşlerinden her zaman aşırı ilgi görür. Bu nedenle kendisini daha az deneyimli ve bağımsız hisseder. Yine de en küçük çocuk genellikle abisini ya da ablasını aşma noktasında motive olmuş durumdadır. Sıklıkla büyük başarılara imza atar ve seçtiği alanda takdir kazanır. En küçük çocuk; en hızlı atlet, en iyi müzisyen ya da en yetenekli sanatçı olur. Sosyal ve girişken bir yapısı vardır. Büyük kardeşlerine göre sorumsuz ve havai olma ihtimali de daha fazladır.

“Mutlu Çocukları Olan Ebeveynlerden 11 Önemli Sır” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Tek Çocuk:

doğum sırası

 

Yarışacak bir kardeşe sahip olmayan tek çocuklar genellikle babalarıyla yarışır. Ebeveynleri tarafından aşırı şımartılmaları muhtemeldir. Bu sebeple şımartılmayı ve yaptığı hatalara iltimas geçilmesini başka insanlardan da bekler. Bağımlılık ve benmerkezcilik bu yaşam tarzının başlıca özellikleridir. Tek çocuk akranları ile etkileşim kurmakta zorluk çeker. Mükemmeliyetçi olarak yetişir ve ne olursa olsun hedefine ulaşma gayretindedir.

doğum sırası

 

Doğum sırası konusunun, kişisel özellikler ve IQ üzerinde etkili olması son zamanlarda oldukça popüler bir teori haline geldi. Bu durum araştırmacılar arasında da oldukça farklı  bakış açıları ve yaklaşımlar yarattı. Bazıları teoriyi reddederken, bazıları da kabul ederek konular arasında ilişki olduğunu öne sürdü. Leipzig Üniversitesi ve Johannes Gutenberg Mainz Üniversitesi’nden araştırmacılar; ABD, Birleşik Krallık ve Almanya’dan 20 bin yetişkin üzerinde çalışarak ailelerdeki kardeşleri ve doğum sıralarını karşılatırdı.

Yapılan incelemede en büyük çocuğun zeka testlerinde daha yüksek performans gösterdiğine ulaşıldı. Duygusal istikrar ve hayal gücü üzerinde ise doğum sırasının herhangi bir etkisine rastlanmadı.

doğum sırası

 

Bir diğer çalışma doğum sırasının kişilik üzerindeki etkisinde daha fazla kanıt ortaya koydu. Araştırmacılar ABD’deki 377 bin lise öğrencisi üzerinde çalıştı.

Yapılan incelemeler sonucu en büyük çocuğun genellikle daha dürüst ve baskın olduğu sonucuna ulaşıldı. Bir diğer sonuç ise ilk çocukların daha az sosyal olması ve strese karşı daha az dirençli olması şeklinde ortaya çıktı. Ortanca çocukların daha merhametli ve çalışkan oldukları görüldü. En küçük çocukların daha dışa açık ve sosyal oldukları sonucuna ulaşıldı. Kardeşi olmayan çocukların ise genellikle sinirli oldukları fakat aynı zamanda oldukça dışa dönük ve sosyal oldukları ortaya çıktı.

doğum sırası

 

Bütün bu çalışmaların sonucunda birtakım hatalar olabileceği de kabul edilmelidir. Araştırmacıların incelemelerini yaparken kültürel durum, eğitim, aile refahı ya da aile içi ilişkiler gibi çok önemli sosyal faktörleri hesaba katmadıklarını söylemek gerekir. Doğum sırası kişilik ya da zeka üzerinde bu kadar büyük etkilere sahip olsa da çocukların evlerinde edindikleri alışkanlıkların ve ebeveyn- çocuk ilişkisinin çocuğun hayatını bir birey olarak şekillendirmede daha önemli faktörler olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke