Doğa Severlerin Kamplarda Kullanabileceği 13 Pratik Bilgi

4 dakikada okuyabilirsiniz


Siz de mi hava kirliliğinden, şehir trafiğinden, metropol yaşam tarzından bir hafta sonu da olsa kaçmak isteyenlerdensiniz? İşte işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç pratik ipucu!

1. Adaçayı doğal sivrisinek koruyucudur.

Kamp ateşine adaçayı atmak ya da çadırınızın belirli köşelerine adaçayı demetleri koymak sivrisinekleri uzak tutacaktır.

2. Tuvalet kağıtlarını iyi muhafaza edin.

Aniden yağmur başladığında ya da ufak kazalarda tuvalet kağıdının ıslanmasını, pislenmesini engelleyecek son derece kolay bir yöntem. Bunun için boş bir kahve kutusundan yararlanabilirsiniz.

3. Doritos gibi cipsleri kav olarak kullanabilirsiniz.

Her ne kadar bu bilgi doritosun besinsel yanı ile ilgili iyiye işaret ediyor olmasa da, ateşi tutuşturmak için son derece işe yarar bir yöntem.

4. Hazırlaması kolay kahve taşıyın.

Siz de nerede olursa olsun kahveden vazgeçmem diyenlerdenseniz, filtre kahve kağıtlarına uygun ölçüde çekilmiş kahve koyarak sallama çay usulü hazır kahveler elde edebilirsiniz. 3ü 1 arada kahve taşımak da kolay tabi ama demleme kahve tutkunları bilir, hazır kahveler asla filtrenin yerini tutmayacaktır.

5. Sabunları küçük parçalar halinde muhafaza edin.

Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde doğanın tadını çıkarırken hijyen kaynağınız olan tek sabunu kaybetmek hiç hoş olmaz değil mi? Bu sebeple bir kalıp sabunu küçük parçalara ayırarak ayrı yerlerde saklayın ve ihtiyacınız olduğunda tek tek kullanın.

6. Ateş yakmak için kolay hazırlanabilir malzemeler bulundurun.

Özellikle de rüzgarlı ortamda çok fazla kibrit yakıp uğraşmak istemiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz; bir parça pamuğu vazelinle kaplayın ve alüminyum folyonun içine doldurun. İhtiyacınız olduğunda folyonun üzerinden X şeklinde bir kesik açıp pamuğun bir kısmını fitil haline getirip yakın. En az on dakika yanacaktır.

7. Acil durumlar için ekstra yanıcı maddeler hazırlayın.

Boş bir teneke kutuya, şeker ya da sakız kutusu olabilir, katlanmış mukavva koyarak üzerine wax olarak bilinen, erkeklerin saç şekillendirmek için kullandığı, hammaddesi balmumu olan maddeyi sürün.

8. Kamp ateşi atıştırmalıkları hazırlayın.

Marşmelov, meyve, çikolata ya da hepsini birlikte alüminyum folyoya sarın ve ızgara üzerinde tatlı atıştırmalıklar hazırlayın.

9. Basit düğümleri öğrenin.

Gemici düğümleri yahut izci düğümleri olsun kullananlar bilir, düğüm atmak basit bir işlem değildir ve acil durumlarda hayat kurtarır. Siz de doğaya çıkmadan önce en az 1-2 düğüm öğrenin, hatta bir süre sonra günlük hayatta da işinize yaradığını fark edeceksiniz.

10. Yiyeceklerinizi çadırın dışında ağaç dalına asın.

Bu çadırınızı böceklerden ve belirli ölçüde vahşi hayvanlardan uzak tutacaktır.

11. Uzun süreli bir kamp ateşi için ‘Yıldız Ateşi’ tekniğini kullanın.

Uzun ve özellikle kalın odunları zemine yıldıza benzer biçimde yerleştirin. Odunlar yandıkça kenarlardan ateşin içine doğru iteleyerek çok daha uzun süre yanmasını sağlayabilirsiniz.

12. Sıcak su dolu pet şişeyi ısınma için kullanın.

Sıcak su dolu pet şişenin üzerine çorap geçirerek uyurken ayaklarınızın altına koymak sizi biraz daha sıcak tutacaktır.

13. Basit bir çamaşırlık yapın.

Islak kıyafetlerinizi kurutmak için ağaç dalına ya da düz bir ipe asmak yerine, iki uzun ipin arasına ağaç dalları bağlayarak ip merdiven görünümünde bir çamaşırlık elde edebilirsiniz. Tek bir ipi çamaşır kurutmak amacıyla ağaçların arasına asmak özellikle de gece karanlıkta insanların takılıp yaralanmasına sebep olacak kötü sonuçlar doğurabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Betül