Doctor WHO: Kimler Geldi Kimler Geçti

5 dakikada okuyabilirsiniz


Doctor Who, çocuklara tarihi karakterleri öğretmek için cumartesi akşamları futbol maçlarının ardında yayınlanarak başlayan serüveninde 54 yılı geride bıraktı. 50.yıl bölümünü izlediğimiz günlerde kendimizi doktorla vedalaşmaya hazırlarken şimdilerde 13. doktor’u bekler olduk. 12 erkek Doktor sonrası ilk kez kadın Doktor tarihi diziye yeni bir soluk getirmeye geliyor. Yeni maceraları merakla beklerken guinness rekorlar kitabına en uzun süreli bilim kurgu dizisi olarak adını yazdırmış olan bu 54 yıllık serüvende “kimler geldi, kimler geçti” diye dönüp geriye bakmazsak vefasızlık olurdu.

Doktor 1

İlk bölümü 23 kasım 1963’te 17.15’te yayınlandı ancak bir gün öncesinde gerçekleşen JFK suikastı nedeniyle bu yayın gölgede kaldı. Bu yüzden BBC sonraki hafta yeni bölümden önce ilk bölümü tekrar yayınladı. İlk doktor William Hartnell tarafından canlandırıldı. Ama 1976’da yayınlanan “The brain of morbius” bölümünde Doktor’un önceki jenarasyonları gösteriliyordu. Bizi çelişkiye düşüren bu Doktorlar ise aslında dizinin yapım ekibinden insanlardı.

Doktor 2

Doktor’un rejenarasyon edilmesi fikri ilk doktor William Hartnell’in sağlığının bozulması üzerine dizinin devam edebilmesi için yapımcıların bulduğu çareydi. Böylelikle macerayı iki numaralı doktorumuz Patrick Throughton devraldı.

Doktor 3

Dizinin üçüncü doktoru Jon Pertwee oldu. Pertwee’nin isteği üzerine doktorun aracı olarak Whomobile diziye eklendi. Ancak Pertwee diziden ayrılırken bu aracın haklarını da alarak ayrıldı. Daha sonra röportajlarında bu araçtan “whomobile” olarak bahsetmesi dizinin adından yeni kelimeler üretilmesine karşı olan yapımcıları kızdırdı.

Doktor 4

Dizinin 4. Doktoru Tom Baker oldu. Doktor’un eğlenceli giyim tarzı 4. Doktorun upuzun ve rengarenk atkısıyla başladı. Aslında bu atkı bir kazanın sonucuydu. Örgüyü yapan kişinin durumu yanlış anlayıp verilen tüm malzemeyi kullanmasıyla ortaya böyle bir şey çıkmıştı. Ayrıca Doktor’un şeker düşkünlüğü de “would you like a jelly baby” cümlesi ile akıllara kazındı.

Doktor 5

Beşinci Doktor ise Peter Davison oldu. Daha sonralarda 10. Doktor olarak tanıyıp sezonlarca bağrımıza basacağımız David Tennant da Peter Davison’ı örnek alarak oyunculuğa başladığını açıklayacaktı.

Doktor 6

Altıncı sıraya geldiğimizde renkli ceketi ile Colin Baker “Yes, my dear” diyerek bizi karşılıyor.

Doktor 7

Yedinci Doktor Sylvester Mccoy. Fötr şapkalı manipülatör doktorumuz “you” diye bağırmayı sever.

Doktor 8

Klasik serinin son doktoru ise Paul Mcgann oldu. Doctor Who’nun 1963’te başlayan serüveni 1989’da sonlanıyordu. (ASLA) Vedayı da  cep saati ile paul McGann “Please…” diyerek yapıyordu.

Doktor War (SAVAŞ DOKTORU)

Modern seri ile klasik serinin kesiştiği o ana büyük ustayı koyalım. Dizinin 50.yıl özel bölümü “The day of the doctor” da savaş doktoru olarak tanıdığımız ve bir bölümle bize savaşın Doktor’u bile değiştirebileceğini öğreten John Hurt. Biliyorum siz de okurken mırıldanmadan edemediniz “No more”

Doktor 9

Ve Doctor Who 26 Mart 2005’te, 26 yıllık aradan sonra “Rose” adlı bölümüyle geri döndü –zaten her zaman Rose’la ilgilidir- bir efsaneyi devralan Doktor’umuz ise deri ceketi ile Christopher Ecclester’dı. İşte ben bu dönüşe “Fantastic” derim.

Doktor 10

Doctor Who efsanesinin efsanesine geldik. Çizgili takım elbisesinin altına giydiği gelecekte bordo geçmişte beyaz olan conversleri, uzun paltosu ile hayatımıza giren “10 numaralı” doktorumuz David Tennant oldu. Tennant, Doktorluk görevini üstlenmeden önce Doctor Who dramalarında seslendirmeler yapmış , 2005 Doctor Who belgeselinin anlatıcılığını üstlenmişti. Dizinin en uzun süre kalan Doktor’u olarak onu birçok yardımcı ile gördük. Rose, Martha, Sarah, Donna… kaç sezon kalırsa kalsın Doktor’a da Whovian’lara da yetmeyecekti. O yüzden onun “Allons-y” ve “Hello, I’m the Doctor” deyişi kadar “gitmek istemiyorum” deyişini de unutmayacağız.

Whovianlar, David Tennant hayranları ve “Daima 10. doktor” diyenler için de ufak bir not düşelim:  David Tennant, 5. Doktor Peter Davison’ın gerçek hayattaki kızı, aynı zamanda 4. sezonda da Doktor’un kızı Jenny’i oynayan Georgia Moffett’le 2011’de evlendi. Böylelikle çiftin çocukları, Doktor’un hem çocukları hem de torunları olmuş oldu.

Doktor 11

Bu kutsal Doktor’luk  görevini David Tennant’dan devralan isim Matt Smith oldu. Smith görevi devraldığında 26 yaşındaydı, 1981’de Doktor olarak seçilen Peter Davison’dan üç yaş küçüktü böylelikle Doctor Who tarihinin en genç Doktor’u olarak adını yazdırmış oldu. Papyonuyla tanıdığımız 11. Doktor’dan sonra tüm dünyada papyon ve fes satışlarında artış izlendi. Favori sözcüğü “Geronimo” olan Doktor’un yol arkadaşlarından Amy Pond, Rorry Williams, River Song, Clara oswald tek nefeste sayacaklarımız olur.

Doktor 12

Doctor Who efsanesinin son doktoru olması için seçilen isim Peter Capaldi oldu. Kendisinin bu onura layık olabilecek kadar Whovian olduğunu söyleyebiliriz. 15 yaşındayken yazdığı Doctor Who ve Dalekler hakkındaki mektubu 1974 yılında Radio Times’ta yayınlamıştı.

Aslında Capaldi’yi Doctor Who’da daha önce görmüştük ancak Doktor olarak değil. “The fires of pompei” adlı bölümde farklı bir rolde izlemiştik. Capaldi’yi doktor olarak ise 2013 Haziran’da vizyona giren World War Z’de izlemiştik. Hem de kısaltması WHO olan dünya sağlık örgütünden bir doktor olarak. Alın size doktor WHO 😉

Onuncu Doktor ile vedalaştığımız bölümde “Bu şarkı da burada bitiyor” demişlerdi. Ama bazı şarkılar asla bitmez. Peter Capaldi, Doctor Who’nun kapanışını yapacak isim olmadı.

Doktor 13

Doktor tekrar rejenarasyon geçirdi. Üstelik bu kez bir kadının bedenindeydi. 13. Doktor’umuzun 12 erkekle süregelen bu serüvende ne katacağını izleyip göreceğiz. Doktor Who  tarihinin ilk kadın doktoru olarak tarihe geçecek isim ise Jodie Whittaker oldu.

Aslında 80’lerde dizinin yaratıcılarından Sydney Newman izlenme rekorları kıracağını düşünerek Doktor’u bir kadının canlandırmasını önermiş, ama bu önerisi reddedilmiş.

Tabularını bir kez yıkan kült dizinin daha sonralarda farklı cinsel eğilimdeki Doktor’lar ile serüvene devam edebileceği de konuşulan hayran teorilerinden.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Ozge Tan