“Doctor WHO” Adlı Dizi Hakkında Oldukça Şaşırtıcı 14 Gerçek Durum

3 dakikada okuyabilirsiniz


Doctor WHO severler toplanın. DW hakkındaki tuhaflıkları sizin için listeledik. 54 yıllık bir bilim kurgu dizisi söz konusuyken normallikleri listelemek daha uygun olurdu belki ama biz biliyoruz ki Doctor WHO bir diziden çok daha fazlası 😉

1Doctor WHO dizisine başlarken bir külte dönüşeceği yapımcıların dahi aklının ucundan geçmezdi. BBC’nin Cumartesi akşamları futbol maçlarından sonra ailecek izlenebilir bir dizi olarak gördüğü projenin asıl amacı ise çocukları bilim ve tarih konularında eğitmekti. Ve zaman yolculuğu çocuklara tarihi kişileri tanıtmak için başlamıştı.

2. 1967 tarihli Moonbase bölümünde karakterlerden biri Doktor’a gerçekten bir tıp doktoru olup olmadığını sordu. Doktor ise “sanırım 1888’de Glasgow’da bir tıp diploması almıştım” diye yanıtladı.

 3. Tardis ve Dalek kelimeleri Oxford İngilizce sözlüğünde yer alır.

4. 1984 yılında keşfedilen asteroid 3325’e TARDIS adı verildi.

5. 1996’da TARDIS’in şeklini aldığı polis kulübesi tasarımının lisansını almak için BBC başvuruda bulundu. Metropolitan Polis Teşkilatı’nın bu konudaki itirazı ise tasarımın lisansını almadıkları için geri çevrildi.

6. Doctor Who’nun yaratıcısı Sydney Newman’ın asistanı olan Verity Lambert hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen dizinin yapımcılığı görevine getirilerek BBC’nin en genç ve ilk kadın yapımcısı oldu.

7. Rose karakteri o kadar sevildi ki BBC karaktere alternatif evrendeki öyküleriyle kendi dizisini vermek için hazırlanırken  (Doctor Who) DW’nin olay örgüsünü etkileyebileceğini öne süren Russell T. Davies tarafından iptal ettirildi.

8. Doktor’un yoldaşı Donna Noble, TARDIS’in dışından önce içini gören ilk kişi olarak adını DW tarihine kazımış oldu.

9. 11. Doktor’un yoldaşı Amelia Pond’un çocukluğunu, yetişkin Amelia’yi oynayan Karen Gillan’ın kuzeni Caitlin Blackwood canlandırdı. Biri Kuzey İrlanda diğeri İskoçya’da doğan kuzenler sette tanışmış oldu.

10. DW yapımcıları kasetlerin çalınıp yayınlamasından korktukları için çekimleri DW’nin bir anagramı olan Torchwood adıyla kaydediyorlardı. Bu ismi daha sonra DW’nin spin-off dizisi için kullandılar.

11. Orijinal senaryoda ölmesi gereken ama sevildiği için öldürülmeyen Sarah Jane Smith’in diziyle vedalaşıp, yeniden gelmesi arasında 23 yıl var.

12. Terry Nation,  Doktor’un ezeli düşmanı Dalekler’i yaratırken Naziler’den esinlendi. Nedensizce, dinlemeden, sorgulamadan, yok etmek istediği için yok eden uzaylı fikri böyle ortaya çıktı. Dalekler BBC yöneticilerinden Donald Wilson’a sunulunca ilk tepkisi “kesinlikle rezalet bir şey” oldu.

13. The Economist’in iddiasına göre DW izleyen çocuklar korktukları halde hiçbir sahneyi kaçırmak istemedikleri için koltuğun arkasına saklanarak diziyi izliyordu ve bu durum DW sayesinde İngilizler’e özgü bir davranış olarak kabul ediliyor.

14. David Tennant, 5. Doktor Peter Davison’ın gerçek hayattaki kızı, 4. sezonda da Doktor’un kızı Jenny’i oynayan Georgia Moffett’le 2011’de evlendi. Böylelikle çiftin çocukları, Doktor’un hem çocukları hem de torunları olmuş oldu.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ozge Tan