Dobšinská Buz Mağarası: Sıcak Havada Serinlemek İçin

2 dakikada okuyabilirsiniz


Dobšinská Buz Mağarası
Dobšinská Buz Mağarası

Dobšinská Buz Mağarası: Hava sıcak. Serinlemek mi istiyorsunuz? İşte size buz gibi bir öneri! Slovakya’yı kesinlikle görmelisiniz. Slovakya buz gibi bir yer değil ama…

Milli Park. Slovenký raj (Cennet), Duča Dağı’nda…

Dobšinská Buz Mağarası’nın Tarihi

1870 yılında, Eugen Ruffíny ve üç arkadaşı bir mağara keşfederler. O zamana dek mağaranın girişi ‘buz deliği’ olarak bilinir. Ama kimse içeri giremez korkudan. Dobšinská Mağarası 1871 yılında geziler için açılır. 1887 yılında ise Avrupa’da hatta dünyada elektrikle aydınlatılan ilk mağaralarından olur.

Dobšinská Buz Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Dobšinská Buz Mağarası’nın girişine ulaşmak için 20 dakika hafif eğimli bir tepeye yürümek gerekiyor. Mağaranınbuz oranı (110-132 m³) ve eksi dereceli havası tüm yıl boyunca değişmiyor. Bu sebeple ziyaretçilerin sağlam bir kıyafet giymesinde yarar var! Ben bile oldukça üşüdüm! Mağaranın rotasında 475 m ziyaretçilere açılmış.

Mağara iki katlı. Girişten birinci kata devam ediyorsunuz ve her yerde buz görüyorsunuz. Burada Ruffíny’nın Koridor, Çökük Katedral ve Cehennem Bölümleri’ni görmek mümkün.

Bu arada böyle bir yerde 12 çeşit yarasa (Myotis mystacinus, Myotis brandti, Eptesicus nilssoni, …) yaşıyor. Mağarada en güzel yer, aslında buz üzerinde olan ikinci kat. Buzdan şelaleler, stalagmitler ve kolonlar bu katı süslüyorlar. Her yıl eriyorlar ve kış döneminde yeniden oluşuyorlar.

Büyük salonda yıllar önce kısa bir süre buz pateni yapıldı. Onun yanında küçük salon var. Bu salonda buzlu kuyu bulunuyor. Kuyu içine tavandan hayat suyu dökülüyor ve hiç donmuyor.

Ankara’nın Endemiklerine Yüreğinizi Isıtacak Bir Gezi: Aysantıbeli Güzelleri” adlı köşe yazımızı okumak için TIKLAYINIZ…

Uzun Bir Hayat Yaşamak İçin…

Özel bir bilgi vereyim! Geleneksel bir masala göre bu kuyudan su içen kişi çok uzun hayat yaşıyor…

Mağaranın girişi ve çıkışı aynı. Slovak masallarından Popolvár’ın bazı bölümleri bu yerde çekilmişti. 2000 yılından beri UNESCO Dünya Doğal Mirası listesinde. Gerçekten eğer buz güzelliği görmek ve otuz dakika buzdolabı gibi havada yaşamak isterseniz buyurun! Dobšinská Buz Mağarası 15 Mayıs’tan 30 Eylül’e kadar, pazartesi günleri hariç her gün açık.

Mağara etrafında doğa da harika. Sadece doğa mı? Değil!

Diğerleri hakkında başka bir zamanda…

Dobšinská Buz Mağarası Büyük Salon
Büyük Salon
Büyük Salon, 2. Kat
Dobšinská Buz Mağarası Cehennem Bölümü
Cehennem Bölümü, 1. Kat
Dobšinská Buz Mağarası Buz Kuyu
Buz Kuyu
Büyük Salon
Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke