Diyabet Nedir? Diyabet Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Bilgi

4 dakikada okuyabilirsiniz


Diyabet Nedir?
Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir? Diyabet Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Bilgi

Diyabet Nedir? Diyabet (diabetes mellitus), halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Pankreasta, insülin salgılayan beta hücrelerinin herhangi bir nedenle sayısında ya da işlevlerinde azalma sonucu gelişen, kan şekeri yüksekliğinin söz konusu olduğu bir hastalıktır. Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet, Gebelik (Gestasyonel) diyabeti ve diğer sebeplere bağlı (ilaç kullanımı, hormonal bozukluklar vb.) diyabet olarak 4 şekilde sınıflandırılmıştır. Diyabet Nedir? Diyabet çeşitleri nelerdir? Diyabet belirtiler nelerdir? Diyabet tedavisi nasıldır? Bütün bu soruları içeriğimizde yanıtladık:

1.Diyabet 4 Şekilde Sınıflandırılmıştır

  • Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet, bağışık sisteminin herhangi bir nedenle normalden sapması sonucu insülin yapımını üstlenen pankreas beta hücrelerinin tahribiyle oluşur. Bu tahribat %80’in üzerine ulaştığında hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Hastalığın belirtileri; bulantı, kusma, yorgunluk, karın ağrısı, derin solunum, nefeste aseton kokusu, dalgınlık, kilo kaybı, sık idrara gitme (özellikle geceleri), ağız kuruluğu, çok su içme, ciltte kuruluk şeklindedir. Tedavide önemli olan ise hastaya ve ailesine diyabet eğitimi vermek, dengeli ve düzenli beslenmeyi sağlamak ve insülin tedavisi uygulamaktır.

  • Tip 2 Diyabet

Bu diyabet türü, başlangıç döneminde, pankreas yeterli miktarda insülin salgıladığı halde salgılanan insülinin hücreler tarafından kullanılamaması sonucu ortaya çıkar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde pankreastan insülin salgılanması yetersiz hale gelir. Tip 2 diyabette uzun yıllar klinik olarak bir belirti görülmeyebilir. Araya giren bir enfeksiyon, stres, ameliyat, gebelik veya fazla kilo alınması diyabeti klinik olarak ortaya çıkarabilir. Ailesinde diyabet öyküsü olanlarda, şişman kişilerde, obezite durumlarında, 4 kg’dan daha ağır bebek doğuran kadınlarda Tip 2 diyabet görülme riski daha fazladır. Tip 2 diyabet belirtileri arasında en önemli belirti, aşırı su içme ve sık idrara çıkmadır. İştah iyi olduğu halde kilo kaybı, halsizlik, görme bozuklukları, deri yaralanmalarında geç iyileşme, ciltte kuruluk, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, karıncalanma, dilde kuruluk ve uyku hali, belirtiler arasındadır.

  • Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet, ilk defa gebelik sırasında saptanmış kan şekeri yüksekliği olup tip 2 diyabet gelişimi için risk olan prediyabet durumlarından biridir. Gestasyonel diyabetlide gebelik öncesinde diyabet yoktur. Gebelik sırasında bazı hormonlar bebeğin gelişimi için normalden daha fazla salgılanır. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Gestasyonel diyabet özellikle gebeliğin 24. haftasından sonra hızlanarak artar. Görülme oranı %2-4 olduğundan her gebeye, özellikle riskli olanlara gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında tarama testi uygulanması gerekir.

“AIDS Nedir? AIDS Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

2.Türkiye’de Diyabet

Ciddi komplikasyonlar gelişinceye denk sessizliğini koruyarak ilerleyen diyabet hastalığı hız kesmeden dünyada ve ülkemizde artışını sürdürüyor. Hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen diyabet, ülkemizde görülme sıklığı en yüksek olan kronik hastalıklar arasındaki yerini koruyor.
Diyabet NedirUluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) verilerine göre 2017 yılında dünya üzerinde 425 milyon diyabetli olduğu bilinmekte. Bu sayının 2045 yılında 629 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de de diyabet sıklığı, 2010 yılında yapılan TURDEP çalışmasına göre %13,7’ye çıkmış ve 12 yılda %90 oranında bir artış göstermiştir. Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, ülkemizde 11 milyon civarında diyabetli olduğunu vurguluyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun yaptığı tahminlere göre 2040 yılında her 10 kişiden 1’i diyabet hastası olacak ve diyabet ile ilişkili hastalıkların sağlık harcamaları 802 milyon ABD Dolarını aşacak.

Diyabet Nedir

3.Diyabetin 3 Komplikasyonu Vardır

Diyabetin göz ardı edilemeyecek 3 komplikasyonu vardır. Bunlar; retinopati, nefropati ve nöropatidir. Körlük, böbrek kaybı ya da yetersizliği, alt ekstremitelerde ampütasyonlar gibi kötü durumlardan korunmak için diyabetin erken tanısı ve uygun tedaviyle doktor kontrolü çok önemlidir.

Diyabet Nedir

  • Diyabetik Retinopati

Bu komplikasyon, göz küresinin arkasında yer alan retina tabakasındaki damarların hasarıdır. Hasarın erken devrelerinde görme duyusu etkilenebilir. Diyabet tanısı konduğunda yapılacak gözdibi muayenesi retinopatinin erken teşhisi için önemlidir.

  • Nefropati

Nefropati, yüksek kan şekerinin böbreklere olumsuz etkisinden, böbrek kaybına kadar giden bir durum olarak gözükmektedir. Diyabeti olan her bireyde nefropati gelişmez. Fakat kan glukoz kontrolü sağlanamayan Tip 1 diyabetlilerin %30-35’inde, Tip 2 diyabetlilerin %5-10’unda nefropati gelişmektedir.

  • Nöropati

Nöropati ise diyabetin uzun yıllar sonra, özellikle kontrolsüz seyrettiği zamanlarda, sinir sisteminde oluşturduğu hasarlardır. En sık görülen organ hasarı olup, ayakları, bacakları, kolları, elleri, gözleri, kalbi, mide ve bağırsaklar ön planda olarak sindirim sistemini olumsuz olarak etkilemektedir.

“Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Ayakların Sağlık Hakkında Söylediği 12 Şey” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4.Diyabet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyabet Nedir diye baktığımız zaman dikkat edilmesi gereken bir diğer konunun da diyabet eğitimi olduğunu görüyoruz. Diyabet eğitimi, hasta tanı alır almaz başlamalıdır. Eğitim, diyabet hemşiresi tarafından verilmelidir. Öncelikle diyabet hemşiresi hasta ve ailesine güler yüzle, samimi bir ifade ile yaklaşmalı, hastanın ve ailesinin güvenini kazanmalıdır. Hasta ve ailesine diyabet hastalığını tüm detaylarıyla anlatmalı, aile ve hastanın soru sormasına izin vermelidir. Hastanın ve ailesinin aklında soru kalmamalıdır.

Eğitim sürecinde hastaya ve aileye hastanın uyacağı diyet anlatılır. Hastaya uygun, bir uzman tarafından önerilen egzersizlerin nasıl uygulanacağı aktarılır. Hastaya ilaçlarını nasıl kullanacağı ve kan şekerinin nasıl ölçüleceği ve normal kabul edilen kan şekeri değerleri öğretilir.

Hastada nöropati oluşacağı için hastaya uygun ayakkabı seçmesi, ucu açık terlik, sandalet vb. türlerde ayakkabılar giymemesi söylenir. Bir ayna yardımıyla ayakların iyice incelenmesi gerektiği ve ayakları yaralanmalardan korumanın neden önemli olduğu anlatılır.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke