Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı İçin Uygulanabilecek 8 Doğal Yöntem

4 dakikada okuyabilirsiniz


Diş ağrısı hayatta herkesin başına en az bir kere gelmiş durumlar arasındadır. Bu sebeple diş ağrısı nasıl geçer sorusu hepimizin aklını mutlaka kurcalamıştır. Bir araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde doksanından fazlası diş çürümesi ile bir şekilde karşılaşmıştır. İşte bu nedenle diş ağrısına çözüm olabilecek ve diş ağrısı için evde uygulanabilecek yöntemler içinden 8 tanesini sizler için derledik. Dişim ağrıyor diyorsanız ve diş ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir  diye merak ediyorsanız bu yöntemleri denemenizde fayda var. Fakat hamileyseniz, emziriyorsanız veya bitkisel içeriklerden etkilenebileceğiniz herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, bu yöntemleri denemeden önce diş hekiminize danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdi sizleri  “diş ağrısına ne iyi gelir” sorusuna cevap olabilecek yöntemlerle baş başa bırakıyoruz:

1. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Tuzlu Su ile Gargara

diş ağrısına ne iyi gelir

Tuzlu su hem doğal bir dezenfektan hem de diş ağrısını tedavi etmek için uygulayabileceğiniz kolay ve etkili bir ilaçtır. Tek yapmanız gereken yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık su ile karıştırmak ve gargara yapmak. Bu yolla şişliği önler ve dişinizin etrafındaki alanı da temizlemiş olursunuz.

2. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Oksijenli Su

diş ağrısına ne iyi gelir

Oksijenli su bir ağrı kesicidir ve rahatsızlığınızı önlemeye yardımcı olur. Bu yolla sadece plak azaltmış olmakla da kalmazsınız, aynı zamanda diş eti kanamasını da iyileştirecek bir yöntem uygulamış olursunuz. Tuzlu su gibi gargara şeklinde de uygulayabilirsiniz. %3 hidrojen peroksiti eşit miktada su ile karıştırmalısınız. Ama gargara yaparken yutmamaya dikkat etmelisiniz.

3. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Karanfil ya da Karanfil Yağı

diş ağrısına ne iyi gelir

Karanfil, dişler için doğal bir antiseptik olan öjenole sahip olduğu için dişleri tedavi etmektedir. Bundan yararlanmak için diş üzerinde az miktarda toz karanfil kullanabilir ya da yağını elde etmek için karanfilin birazını çiğneyebilirsiniz. Ayrıca çok az miktarda karanfil yağı (yaklaşık 2- 3 damla) kullanabilir ve ağrı azalıncaya kadar etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

4. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Soğuk Kompres

diş ağrısına ne iyi gelir

Soğuk kompres uygulamak, yaşadığınız herhangi bir acı için çoğunlukla etkili olan bir yöntemdir. Diş ağrınız için de bir buz torbası kullanabilirsiniz. Ya da bir plastik torbaya buz koyup, ince bir bezle sararak ağrıyan dişin üzerinde 15 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yüzünüzdeki şişmeyi de azaltacaktır.

“Doğal Temizleme Görevi Gören ve Dişleri Beyazlatan 7 Gıda” adlı içeriği okumak için TIKLAYINIZ…

5. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Sarımsak

diş ağrısına ne iyi gelir

Sarımsak, tıbbi özellikleriyle kullanılmasıyla da bilinen bir yiyecektir. Zararlı bakterileri öldüren sarımsağın ağrı kesici özelliği vardır. Sarımsaktan yararlanmanın en etkili yolu ya macun kıvamına getirip ağrıyan bölgeye yerleştirmek ya da sarımsağı yavaşça çiğnemektir. Bu doğal tedavi yöntemini ağrınız geçene kadar birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

6. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Guava Yaprağı

diş ağrısına ne iyi gelir

Guava yaprağı iltihap ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Sadece diş ağrısını hafifletmekle kalmaz, ağız ülserine ve şişmiş diş etlerine de iyi gelir. Yapmanız gereken şeylerden biri, ağrıyan dişinize etki edene kadar bir ya da iki yaprak çiğnemektir. Bir diğeri ise, birkaç guava yaprağını kaynar suya koyup, ılık hale gelene kadar soğumasını bekledikten sonra içine biraz deniz tuzu eklemektir. Bu sıvıyı ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.

7. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Buğday Çimi

diş ağrısına ne iyi gelir

Buğday çimi, diş çürümesini ve ağrıyı önlerken hem kısa süreli hem de uzun vadeli faydalar sağlayan antibakteriyal özelliklere sahiptir. En iyi sonuç için buğday çimini doğrudan çiğnemek ya da suyunu gargara olarak kullanmak gerekir. Buğday çimi toksinleri de diş etlerinden temizler ve bakteri üremesini azaltır.

8. Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Soğan

diş ağrısına ne iyi gelir

Soğan enfeksiyona sebep olan mikroplarla savaşan fitokimyasallar içerir ve acınızı hafifletici özelliğe sahiptir. Diş ağrınızı soğan ile gidermenin en iyi yolu, bir parça soğan kesmek ve ağrıyan dişinizin olduğu kısım ile bu soğanı çiğnemektir. Bu, soğandaki suyun dişinize nüfuz etmesini sağlar. Ağrınız çiğnemenize engel olacak kadar fazla ise, soğan parçasını ağrıyan dişinize parmaklarınız ile doğrudan uygulayabilirsiniz.

Dişleriniz güçlü ve temiz olsa bile bu tür rahatsızlıkları yaşama ihtimaliniz her zaman vardır. Onun için bu yöntemleri her zaman aklınızda tutun ve görüşlerinizi yorumda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
Afife