Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyonun 5 Belirtisi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyonun 5 Belirtisi

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon, bireylerde meydana gelen duygu durum bozukluklarıdır. Günümüzde depresyon çok fazla kişide görülmeye başladı. Birkaç gün süren karamsarlık, mutsuzluk duygusu depresyon ile karıştırılmamalıdır. Bir duygu durum bozukluğuna depresyon teşhisi koyabilmek için çaresizlik, umutsuzluk ve karamsarlık duygularının yoğun bir şekilde hissedilmesi ve uzun bir süredir devam ediyor olması gerekir. Depresyona giren bireyler bu olumsuz duygulardan bir türlü kurtulamayacaklarını düşünerek kendilerini daha da kötü hissederler. Ancak doğru tedavi ve sabır ile depresyondan tamamen kurtulmanız, mutlu bir hayata adım atmanız mümkündür. “Depresyon nasıl geçer” ya da “Depresyonda mıyım” diyorsanız, sizin için hazırladığımız içeriğimiz sayesinde “Depresyon belirtileri nelerdir”, “Depresyon nasıl anlaşılır” gibi sorularınızın cevabını bulabilir ve bu belirtilerin kendinizde olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

1. Uyku Bozuklukları

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyon ile mücadele eden bireylerin birçoğunda uyku problemlerine rastlanır. Bu süreçte bireyler, kendilerini esir alan olumsuz duygulardan kaçmak için çok fazla uyuma eğilimi gösterebilirler. Bir başka durum ise bireylerin çok az uyumasıdır. Yoğun stres altında ve duygusal çöküntü içinde olan bireylerin uykusuzluk problemi depresyon belirtileri arasında yer almaktadır. Depresyon Nasıl Anlaşılır sorusunun bir cevabı uyku bozukluklarında gizlidir. 

2. Depresif Duygu Durumu

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresif duygu durumu, en belirgin depresyon belirtileri arasında yer almaktadır. Her duygusal bozukluk depresyon olarak nitelendirilemez. Bir duygusal bozukluğu depresyon olarak adlandırabilmek için bazı işaretlere ihtiyaç vardır. Eğer bireylerde çok büyük duygusal çöküntüler varsa, duyguları çok kısa sürede keskin bir şekilde değişiyorsa, kendini çaresiz ve umutsuz hissediyorsa, sürekli depresif ve ağlamaklı bir ruh haline giriyorsa, yoğun stres ve endişe hissediyorsa depresyondan söz edilebilir.

“Kötü Bir Geçmişi Ardınızda Bırakmanın 15 Yolu” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Sürekli Yorgunluk Hissi

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Yorgunluk ve halsizlik birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat fizyolojik olarak hiçbir hastalık ortada olmamasına rağmen sürekli yorgun ve halsiz hissetmek depresyon belirtileri olarak görülebilmektedir. Depresyon Nasıl Anlaşılır diye merak ediyorsanız şunu belirtmekte fayda var: Depresyona yakalanan bireyler kendilerini yaşam enerjisinden yoksun hissederek hiçbir şey yapmak istemeyebilirler. Sürekli evde kalmak istemek ve hiçbir aktiviteye katılmak istememek de depresyon belirtisi olabilmektedir. 

4. İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyonun en yaygın fizyolojik belirtilerinden biri olan iştahsızlık, hastalığın başladığı ilk günlerden itibaren kendini gösterir. Depresyona yakalanan birey iştahını kaybederek normalden çok daha az yemeye başlar. Bu iştahsızlık durumu gün geçtikçe daha da artar ve hastada kilo kaybı başlar. Hasta kilo kaybını fark ettiği zaman kendini yemek yemeye zorlasa da başarılı olmayabilir ve kısa sürede çok fazla kilo kaybedebilir. 

“Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? 8 Maddede Uyku Probleminin Çözümü” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Kendine Zarar Verme Düşüncesi

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyon belirtileri arasında en tehlikeli olanı ve hastalığın oldukça ilerlediğini gösteren durum kendine zarar verme düşüncesidir. Depresyon Nasıl Anlaşılır sorusunun en önemli cevaplarının arasındadır bu madde aynı zamanda. Hastalar duygu bozukluğundan, kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmekten ve hiçbir şeyin onlara yardımcı olamayacağı gibi olumsuz düşüncelerden ötürü kendilerine zarar vermeyi düşünebilmektedir. Eğer sizde de böyle bir eğilim varsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna gitmelisiniz. Depresyon tedavisi ne kadar erken başlarsa, hastalıktan kurtulmak da bir o kadar hızlı olur. 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke