Dede Korkut Kimdir? UNESCO Listesi’ne Giren Dede Korkut Hakkında 5 Bilgi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Dede Korkut Kimdir?
Dede Korkut Kimdir?

Dede Korkut Kimdir? UNESCO Listesi’ne Giren Dede Korkut Hakkında 5 Bilgi 

Dede Korkut Kimdir? Son günlerde UNESCO Listesi’ne de girmesiyle gündeme gelen Dede Korkut Destanı‘nın değeri uluslararası alanda da kabul edilmiş oldu. Biz de Türk kültürüne ait en önemli değerlerden biri olan Dede Korkut ile ilgili bilgileri derledik. “Dede Korkut kimdir?“, “Dede Korkut nedir?“,, “Dede Korkut hayatı“, “Dede Korkut hikayeleri“, “Dede Korkut Destanı“, “Dede Korkut UNESCO” şeklindeki aramalar oldukça sık yapılıyor. Bu soruları sizler için cevapladık. İşte Dede Korkut hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Varlığını Kanıtlayan Kesin Bir Bilgi Bulunmuyor

Dede Korkut Kimdir

Dede Korkut, kaynaklarda geçen diğer isimleriyle “Dedem Korkut, Dede Sultan, Korkut Ata”, varlığını kanıtlayan kesin bir belge ya da söylem bulunmamaktadır.

2. Toplum Tarafından Kabul Gören Bir Kanaat Önderi

Dede Korkut Kimdir

Dede Korkut, anlatılan birçok menkıbede, halk hikayelerinde ve kahramanlık destanlarında; halka ve dönemin hükümdarına öğütler veren, insanlar arasında anlaşmazlık çıktığında hakemlik eden ve genel anlamda toplum tarafından sayılan, kabul gören bir kanaat önderi konumundadır.

“Nazım Hikmet ve Necip Fazıl’ın Usta Kalemlerini Kullanarak Birbirlerine Yazdıkları Hiciv Yüklü Mektuplar” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3. Hikayelerin Anlatıcısı

Dede Korkut Kimdir

‘Dede Korkut Hikayeleri’ veya ‘Dede Korkut Kitabı’ olarak bilinen kitabın önsözünde kendisi kitapta geçen hikayelerin anlatıcısı olarak anılmaktadır.

4. Dede Korkut Kitabı

Dede Korkut Kimdir

İçerisinde 12 adet hikaye bulunan Dede Korkut Kitabı (Kitab-ı Dedem Korkud) Oğuz Türklerinin yaşamları hakkında önemli bilgiler veren epik bir eserdir, ayrıca Oğuz Türklerinin bilinen en eski eseri olma özelliği de taşır. Kitap geçmişten günümüze söylene söylene gelen sözlü eserlerden, destanlardan oluşur.

5. Dede Korkut UNESCO Listesi’nde

Dede Korkut Kimdir

Çok eski Türk destanlarında ve halk hikayelerinde her zaman adı geçen, ‘Dede Korkut Hikayeleri’ nin anlatıcısı “Dede Korkut”, ‘UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ ne dahil edildi. Bu karar ile Türkiye’nin kültür mirası temsili listesine 17’inci unsur eklenmiş oldu. Ayrıca Türkiye bu karar ile birlikte temsili listede en çok kaydı bulunan ülkeler arasında ilk beşte bulunuyor.

“Türk Edebiyatı’nın 36 Ünlü Şairi Bakın Hangi Yaşta ve Hangi Sebepten Aramızdan Ayrılmış” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

UNESCO Nedir?

Dede Korkut Kimdir

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Türkçe karşılığıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu 2. Dünya Savaşı yıllarında müttefik devletler tarafından kurulmasına karar verilmiş olan, savaş sonrası bilimsel ve kültürel anlamda kalkınmayı hızlandırmayı amaçlayan barış odaklı bir kuruluştur.

UNESCO’nun Faaliyetleri Nelerdir?

Dede Korkut Kimdir

UNESCO’nun temel amacı özellikle gelişmemiş ülkelerdeki eğitim imkanlarını iyileştirmek; ülkelerin eğitime, sanata ve kültüre ayırdıkları fonların arttırılması için çalışmalarda bulunmaktır. Ayrıca dünyanın pek çok ülkesindeki tarihi eserleri ve mekanları koruma altına alarak kültürel ve tarihi mirasın korunmasında çok önemli bir rol üstlenmektedir.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK)

Dede Korkut Kimdir

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu UNESCO ile alakalı süreçleri takip etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 25 Ağustos 1949 tarihinde kurulmuştur. UTMK Türkiye’nin en eski milli komisyonlarından biridir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke