Damla Sönmez Kimdir? 8 Maddede Damla Sönmez ve Festivallerin Filmi “Sibel”

4 dakikada okuyabilirsiniz


Damla Sönmez Kimdir?
Damla Sönmez Kimdir?

Damla Sönmez Kimdir? 8 Maddede Damla Sönmez ve Festivallerin Filmi “Sibel”

Damla Sönmez Kimdir? Damla Sönmez ve “Sibel” Filmi:  Yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yaptığı, oyuncu kadrosunda Damla Sönmez’in yanı sıra Erkan Kolçak Köstendil, Emin Gürsoy ve Elit İşcan gibi başarılı isimlerin yer aldığı “Sibel” filmi ilk gösterimini İsviçre’nin Locarno kentinde yapılmakta olan 71. Locarno Film Festivali’nde, “Uluslararası Yarışma” bölümünde gerçekleştirdi. “Sibel” filmi ile büyük yankı uyandıran Damla Sönmez ile ilgili merak edilen tüm detayları derledik. İşte “Damla Sönmez Kimdir“, “Damla Sönmez filmleri hangileri”, “Damla Sönmez dizileri hangileri”, “Damla Sönmez tiyatro oyunları hangileri”, “Damla Sönmez’in kazandığı ödüller nelerdir” diyenler için bütün bu soruların cevabı:

1. Üç Dalda Ödül

Damla Sönmez Kimdir

Fransa-Almanya-Lüksemburg-Türkiye ortak yapımı olan film üç dalda ödül kazandı. “Sibel” bağımsız ödüllerden biri olan ‘Ekümenik Ödülü’nü, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu ‘FIBRESCI Ödülü’nü kazandı. Ayrıca gençlik jürisi tarafından da ikinciliğe layık görüldü.

2. “Bu Ödülü Tüm Ötekileştirilmişler İçin Alıyorum”

Damla Sönmez Kimdir

“Sibel” filmi ayrıca Uluslararası Adana Film Festivali’nden de eli boş dönmedi. “En İyi Film Ödülü”nü Sibel, “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü ise Sibel filminin başrol oyuncusu Damla Sönmez kazandı. Damla Sönmez, ödül töreninde gerçekleştirdiği konuşmada: “Bu ödülü kadın erkek fark etmeden tüm ötekileştirilmişler için alıyorum. Aynı şekilde bu dönem sinemamızda bu kadar az kadın hikayesi olması çok üzücü. Kadın hikayelerimizin sinemamızda çoğalması dileğiyle” dedi.

“Malatya Film Festivali : 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden 7 Detay ” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Yılın Performansı Ödülü

Damla Sönmez Kimdir

“Sibel” filmindeki performansıyla göz dolduran ve eleştirmenlerden tam not alan Sönmez, Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 20. kez düzenlenen Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nde “Yılın Performansı Ödülü”ne layık görüldü. Festival 16-24 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

4. “Sibel”in Konusu

Damla Sönmez Kimdir

Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada boy gösteren ve büyük beğeni toplayan “Sibel” filmi adını filmin baş karakteri olan Sibel (Damla Sönmez) ‘den alıyor. Sibel Karadeniz’in dağ köylerinden birinde babası ve kız kardeşi ile beraber yaşayan 25 yaşında bir genç kız. Sibel konuşma engeli bulunduğu için çevresiyle yalnızca bu yöreye ait eski bir iletişim biçimi olan ıslık diliyle iletişim kurabilir. Bu nedenle çevredeki insanlar tarafından dışlanmış ve kendi halinde bir yaşam sürmeye başlamıştır. Günün birinde ormanda bir yabancıyla karşılaşır ve bu onun hayatında çok büyük bir değişime neden olur. Filmin vizyon tarihi 3 Ocak 2019 olarak belirlendi.

“Şener Şen Tiyatro Sahnelerine Geri Dönüyor! İşte Usta Sanatçının 14 Yıl Sonra Oynayacağı Oyun” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Damla Sönmez Kimdir?

Damla Sönmez Kimdir

Damla Sönmez 3 Mayıs 1987 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. St. Joseph Fransız Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Fransa’da bulunan Paris Sorbonne Üniversite’sinde tiyatro eğitimine başlamıştır. Eğitiminin 1. yılının ardından Türkiye’ye dönüp Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı olarak keman ve piyano dallarında eğitim görmüştür.

6.Damla Sönmez’in Oynadığı Diziler ve Filmler

Damla Sönmez Kimdir

Birçok başarılı film ve dizi projesinde yer almıştır. İşte bunlardan bazıları:

  • Bir Aşk Hikayesi
  • Güllerin Savaşı
  • Aşk ve Gurur
  • Kampüste Çıplak Ayaklar
  • Sen Aydınlatırsın Geceyi
  • Uzun Hikaye
  • Deniz Seviyesi
  • Ayla
  • Taksim Hold’em
  • Yedi Yüz

“Dali’nin Kadınları: Unutulmaz 4 Kadın ile Tiyatro Sahnesinde Sıra Dışı Bir Buluşma” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7. Tiyatro Sahnesinde Damla Sönmez

Damla Sönmez Kimdir

Damla Sönmez Kimdir diyorsanız, onu tiyatro sahnelerinde görmeniz de mümkün. Genç yaşına rağmen içinde yer aldığı pek çok proje ve kazandığı birçok ulusal ve uluslararası ödül bulunmaktadır. Ayrıca yalnızca televizyon dizilerinde ve sinemada değil tiyatro sahnelerinde de pek çok başarılı performans göstermiştir. 2017-2018 sezonunda Hemzemin Tiyatro tarafından sahneye konulan “Bir Parça Plastik” oyununda sahnede Damla Sönmez’e Süreyya Güzel, Rıfat Şungar, Erce Kardaş ve Ushan Çakır eşlik ediyordu. Ayrıca 2014 yılında “Savaş”, 2016 yılında ise “Parçacıklar” oyunu ile tiyatro sahnelerinde yer almıştır.

8. Damla Sönmez’in Kazandığı Ödüller

Damla Sönmez Kimdir

FESTİVAL ADI FİLM KAZANDIĞI ÖDÜL YIL
46. Altın Portakal Film Festivali Bornova Bornova En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 2009
15. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri Bornova Bornova Umut Veren Genç Yetenek 2009
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Bornova Bornova Genç Cadı 2009
Yeni Tiyatro Dergisi Savaş En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 2014
21. Altın Koza Film Festivali Deniz Seviyesi En İyi Kadın Oyuncu 2015
Milano Uluslararası Film Festivali (MIFF) Deniz Seviyesi En İyi Kadın Oyuncu 2015
Adana Film Festivali Sibel En İyi Kadın Oyuncu  2018
Eskişehir Uluslararası Film Festivali Sibel Yılın Performansı 2018
Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke