Daha Önce Duymamış Olabileceğiniz 12 Dünya Özel Günü

5 dakikada okuyabilirsiniz


Bazı günler kimimize göre anlamını yitirmiş, sıkıcı hale gelmiş ya da bizi tüketime yönlendiren olarak görülüyor olabilir. Bu pek yanlış da değildir. Ancak bazı günler de var ki biraz ilginç ama anlamlı. Bunlardan 12 tanesini sizler için derlemeye çalıştık.

1. Uluslararası Teşekkür Etme Günü (11 Ocak)

Teşekkürler günü Dünya’nın tüm dillerinde hayatımızdaki tüm iyi insanlara şükranlarımızı sunduğumuz özel bir gün. Bazılarına göre (Africanews.com) bu özel gün iki Avusturalyalı işadamı Geoff Kirkwood ve Charles Alder’ın insanların bazı konularda minnettarlığını göstermesi için 2014 yılında düzenledikleri “Teşekkürler Kampanyası’ ile başladı.

2. Dünya Düşünce Günü (22 Şubat)

Dünya Düşünce Günü ilk defa 1926 yılında Amerikalı Kadın izci ve rehberler tarafından kendilerini konu alan bir konferanstan sonra kutlanmaya başlandı. Bu özel gün aynı zamanda erkek izci hareketini başlatan Lord Baden-Powell’ın da doğum günüdür. Temelde tüm dünyada izcilerin haberleşmesi ve birbirlerine yardım etmesi amacını taşıyan gün son yıllarda Dünya Kadın İzci ve Rehberler Birliği’nin gerçekleştirdiği konferanslarla her yıl yeni bir temanın tartışıldığı bir alan haline geldi. Örneğin 2005’teki tema “Yiyecek Hakkında Düşün” iken 2012 yılındaki tema “Gezegenimizi Kurtarabiliriz” şeklindeydi.

3. Yeryüzü Günü (22 Nisan)

Yeryüzü günü, 1970 yılında UNESCO’nun San Francisco konferansında John McConell tarafından ortaya atılmıştır. Bu fikir yeryüzü ekinoks gününden farklı bir gündür ve çevresel sorunlara dikkat çekmek için düşünülmüştür.

4. Diyalog ve Gelişim için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü (21 Mayıs)

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2002 yılında dünyadaki Diyalog ve Gelişim için Kültürel Çeşitliliği arttırmak için 21 Mayıs’ı özel bir gün olarak ilan etmiştir. Bu özel gün kültürel çeşitlilik, insan hakları ve temel özgürlükler konusundaki duyarlılığımızı arttırmak için kabul edilmiştir.

5. Dünya Yoga Günü (21 Haziran)

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2014 yılında ilan edilmiştir. Yoga çok sayıda stil ve disipline kucak açan fiziksel, mental ve ruhsal bir uygulamadır. İnsan vücudu ve aklını dönüştürmeyi amaçlar. Bu nedenle Dünya’nın birçok bölgesinde uygulanır.

6. Dünya Yılan Günü (16 Temmuz)

Dünya Yılan Günü Dünya’nın her yerinden yaban hayatına tutkulu topluluklar tarafından her yıl 16 Temmuz’da kutlanıyor.

7. Evrensel ve Uluslararası Sonsuzluk Günü (8 Ağustos)

Bu anlamlı gün ilk olarak bir filozof, şair, gazeteci ve bilim kurgu yazarı olan Jean-Pierre Ady Fenyo tarafından ilan edilmiştir. Sonsuzluk günü ilk defa 1987’de felsefi araştırma, ifade ve söylem özgürlüğü ve toplumsal etik için barışçıl, şiddete karşı olma ve meşru gösteriler biçiminde tüm dünyada kutlanmaya başlanmıştır.

8. Uluslararası Köle Ticaretinin Anılması ve Köleliğin Kaldırılması Günü (23 Ağustos)

Afrika’dan getirilerek köle olarak satılan insanlar, Haiti’nin özgürlük ve bağımsızlığını elde etmesi için köle ticareti sistemine karşı 22-23 Ağustos 1971’de ayaklanmışlardır. Haiti bağımsızlığını 1804 yılında kazanmıştır. UNESCO, hikâyelerini ve değerlerini öğrenmek ve özgürlükleri için mücadele eden tüm insanları takdir etmek amacıyla Uluslararası Köle Ticaretinin Anılması ve Köleliğin Ortadan Kaldırılması Gününü kutlamaktadır.

9. Uluslararası Çikolata Günü (13 Eylül)

Çikolata günü ABD’li tatlıcı ve hayırsever Milton S. Hershey’in doğum günü olan 13 Eylül’de kutlanıyor. 1857’de doğan Hershey, Hershey Çikolata Şirketi’nin de kurucusu.

10. Uluslararası İnternet Günü (29 Ekim)

Uluslararası İnternet Günü teknoloji ve telekomünikasyonun icadını hatırlatmak için 2005 yılından bu yana tüm Dünya’da kutlanıyor. 1969’da bir bilgisayardan ötekine giden ilk elektronik mesaja da göndermede bulunur. Günümüzde internet günü “toplumdan, toplumun ve toplum için” adıyla bir çevrimiçi proje halini almış ve tüm dünyadaki insanların özgürce ve demokratik hak olarak internete ve oradan da tüm insanlara ulaşmasını savunan bir harekettir.

11. Dünya Şehir Planlama Günü (8 Kasım)

Bu özel gün 30 ülke ve 4 kıtada kutlanmaktadır. İlk organizasyon 1949 yılında Buenos Aires Üniversite’sinden Profesör Carlos Maria della Paolera tarafından daha yaşanılır toplumlar oluşturma amacı ile gerçekleştirilmiştir. Planlamacılar her yıl planlamanın ne kadar önemli olduğu konusunda toplumda bir farkındalık yaratmak için bu günü kutluyorlar. Planlama kuruluşları ve akademik enstitüler her yıl yerel ya da küresel bağlamda bu gün için özel eğitici organizasyonlar düzenlemektedir.

12. Dünya Gönüllüler Günü (5 Aralık)

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla 5 Aralık tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu gün Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmaktadır.

İçeriğin Videosu için

İçeriğin  oluşturulmasında yazarımız Burcu Bulut’un da katkısı olmuştur.
Kaynak: calendarlabs.com, dunyamirasi.com.tr

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..