10 Adımda Cumhuriyet Kadınlarının İlkleri

4 dakikada okuyabilirsiniz


10 Adımda Cumhuriyet Kadınlarının İlkleri

Cumhuriyet ilan edilmeden önce kadınlara ve kız çocuklarına önem verilmiyor geri plana atılıyordu. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadınlara değer ve haklar verilmesi söz konusu oldu ve nihayet kadınların içindeki fark yaratma ve kendilerini geliştirme arzusu ortaya çıktı. Ülkemiz gelişmeye başlarken Türk kadınlarının da cumhuriyetimize destekleri arttı ve birçok ilke imza atıldı. Bakalım 10 adımda Türk kadınlarımızın “ilk’leri” neler olmuş.

1. Türkiye’nin İlk “Dünya Güzeli” Kadını:  Keriman Halis Ece

1913 doğumlu Keriman Halis Duman, Türkiye’nin ilk dünya güzeli olmuştur. Ayrıca Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışmasının (Miss Turkey) 1932 yılındaki birincisi seçilmiştir.

Cumhuriyet Kadınlarının

2. Türk Kadının “Bağımsızlık Sembolu”: Halide Edip Adıvar

1884 senesinde İstanbul’da doğan Halide Edip Adıvar, gerek hayatı boyunca yazdığı eserlerle gerekse siyasi görüşleriyle her zaman bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sembolü olmuştur.

Cumhuriyet Kadınlarının

3. İlk Türk Kadın “Doktor”: Safiye Ali

1891 doğumlu Safiye Ali, balkan savaşı günlerinde cepheden getirilen pek çok yaralıyı görüp doktor olmaya karar vermiş, o dönemin Maarif Vekili Şükrü Bey’in desteği ile Almanya’ya tıp eğitimine gönderilmiştir. Böylece Türkiye Cumhuriyetin de tıp doktoru olan ve tıp eğitimi veren ilk kadın olmuştur.

Cumhuriyet Kadınlarının

4. İlk Türk Kadın “Pilot”: Sabiha Gökçen

1913 doğumlu Sabiha Gökçen, dünyanın ilk kadın savaş pilotu aynı zamanda ilk Türk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen, genç yaşta ailesini kaybetmiş ve Mustafa Kemal sayesinde okumuştur. Aynı zamanda Mustafa Kemal’in manevi kızıdır.

Cumhuriyet Kadınlarının

5. İlk Türk Kadın “Avukat”: Süreyya Ağaoğlu

1903 doğumlu Süreyya Ağaoğlu, kadınların çarşafla dolaştığı bir zamanda başını bile kapatmadan görüşmeye gitmiştir. Selahattin Bey’e fakülteye girmek istediğini söylediğinde, odanın içinde kahkahalar yankılanmış ancak; Süreyya Ağaoğlu, bu direnişin ardından kendisi gibi avukat olmak isteyen 3 arkadaşını daha götürünce, Size hemen fakülteyi açalım cevabını almıştır. Daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.  Süreyya Ağaoğlu, ilk Türk kadın avukat olmasının yanı sıra sıkı bir kadın hakları savunucusu olmuştur. Bu sebeple Ağaoğlu, Cumhuriyet Kadınlarının ilklerindendir.

Cumhuriyet Kadınlarının

6. İlk Türk Kadın “Opera Sanatçısı”: Semiha Berksoy

1910 senesinde doğan Semiha Berksoy, İstanbul Konservatuarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu’nda eğitim aldıktan sonra, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sesiyle üne kavuşmuştur. Ayrıca Ulu Önder Atatürk tarafından 19 Haziran 1934 tarihinde takdir edilmiştir.

“Atatürk’ün Bilinmeyen Fotoğrafları Genelkurmay Arşivinden Çıktı” İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN…

Cumhuriyet Kadınlarının

7. İlk Türk Kadın “Otomobil Yarışçısı”: Samiye Morkaya

1899 senesinde doğan Samiye Morkaya’nın, ilk otomobilini 1923’te dönemin popüler romancılarından Burhan Cahid Bey satın almıştır. Her iki yılda bir otomobilini mutlaka yenileyen Samiye Hanım, bir süre sonra Turing Klüp’ün düzenlediği otomobil yarışlarına katılmıştır. 1930’dan itibaren yarışların tek kadın sürücüsü olmuş ve sonraki yıllarda kadınların da bu yarışlara katılmasına öncülük etmiştir.

Cumhuriyet Kadınlarının

8. İlk Türk Kadın “Başbakan”: Prof. Dr. Tansu Çiller

Cumhuriyet Kadınlarının ilklerinden bir diğer isimse 1946 senesinde doğan Tansu Çiller’dir.  Başbakanlık görevini 1993–1996 yılları arasında sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın başbakanı olmuştur.

Cumhuriyet Kadınlarının

9. İlk Türk Kadın “Kimyacı”: Remziye Hisar

1902 senesinde doğan Remziye Hisar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın kimyageridir. Ayrıca Fransız Sorbonne Üniversitesi’nden mezun ilk Türk kadınıdır. 1991 yılında ise TÜBİTAK Bilim Ödülü‘ne layık görülmüştür.

Cumhuriyet Kadınlarının

10. İlk Türk Kadın “Radyo Spikeri”: Emel Gazimihal

1912 senesinde doğan Emel Gazimihal, 1937 yılında başladığı spikerlik yıllarında Ankara Radyosu’nda çalışmıştır. Ayrıca BBC Türkçe’nin ilk sunucularından biri olmuştur ve Savaş yıllarında BBC Türkçe’de, farklı cephelerdeki son gelişmeleri aktarmıştır.

Cumhuriyet Kadınlarının

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke