Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Önlenir? İştahsız Çocuklar İçin 5 Tavsiye

3 dakikada okuyabilirsiniz


Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Önlenir?
Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Önlenir?

Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Önlenir? İştahsız Çocuklar İçin 5 Tavsiye

Çocuklarda İştahsızlık oldukça fazla karşılaşılan bir sorundur. Çocukları iştahsız olan ebeveynler çocuklarının sağlıklarını kaybedeceğinden ve zayıflayıp güçsüz düşeceğinden korkmaktadır. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için yeterli miktarda gıda alması gerekmektedir. Bu nedenle eğer çocuğunuz iştahsızsa, çok fazla yemek seçiyor ve sağlıklı besinleri tüketmiyorsa bazı önlemler alarak ona bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Çocuklarda İştahsızlık nasıl önlenir? Çocuklarda İştahsızlık problemi nasıl çözülür? İştahsız çocuklar için ne yapmak gerekir? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız ve “Çocuğum yemek yemiyor“, “Çocuğuma nasıl yemek yedirebilirim” diyorsanız sizin için hazırladığımız tavsiyelerden yararlanarak çocuğunuzun sağlıkla gelişmesini sağlayabilirsiniz.

1. Zorla Yemek Yedirmeyin

Çocuklarda İştahsızlık

Eğer çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa onu zorlamayın ve kendi haline bırakın. Baskı yaparsanız başarısız olursunuz ve yemeği yediremezsiniz. Bunun yerine çocuğunuz yemeğini yemediğinde, ona biraz zaman tanıyın ve bir saat sonra tekrar yemek isteyip istemediğini sorun. Eğer hala yemek istemiyorsa ona sağlığı ve gelişimi için yemek yemek zorunda olduğunu söyleyin ve yiyeceği besinlerin faydalarından bahsedin. Böylece çocuğunuz kendi isteğiyle yemek yiyecektir.

2. Tabağına Çok Yemek Koymayın

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuğunuzun tabağına çok fazla yemek koyarsanız onun gözünü korkutursunuz. Zaten iştahsız olan çocuğunuzun iştahını daha da kaçırırsınız. Bunun yerine tabağına az yemek koyarsanız çocuğunuz yemeği daha rahat ve iştahla bitirecektir. Yemeğini bitirdikten sonra doymazsa zaten tabağına ekleme yapabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun öğünlerini oluştururken besin değeri yüksek tabaklar hazırlamaya özen göstermelisiniz.

“Acilen Doktorun Kapısını Çalmanızı Gerektiren Çocuk Hastalıkları Belirtileri” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3. Yemek Öncesi Abur Cubur Vermeyin

Çocuklarda İştahsızlık

Yemeklerden önce yenilen abur cuburlar Çocuklarda İştahsızlık sorununun başlıca sebeplerindendir. Yemek öncesi çikolata, meyve suyu, kraker gibi atıştırmalıklar çocukların iştahını kapatır. Bu nedenle de çocuk yemek yemek istemez. Abur cubura zaten çocukların sağlığı için minimum düzeyde izin verilmelidir. Özellikle yemeklerden önce verildiğinde çocukların iştahını kapatarak, onların sağlıklı beslenmelerini engellemektedir.

4. Sofraya Hep Birlikte Oturun

Çocuklarda İştahsızlık

Evinizde bir yemek saati düzeni oluşturarak ve sofraya ailecek hep birlikte oturarak çocuğunuzun iştahsızlık problemini çözebilirsiniz. Her gün aynı saatlerde ve hep birlikte sofraya oturan çocuk bir süre sonra bu düzene alışır ve herkesle birlikte yemek yemeğe başlar. Çocuklarda iştahsızlık ile baş edebilmek için çocuğu sofra düzenine alıştırmak oldukça etkili bir yöntemdir.

“Çocuklarınızı Mutlu Edebilecek 13 Örnek Konu” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

5. Doyduğu Zaman Zorlamayın

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuğunuz yemek yerken bir süre sonra doyduğunu söyleyerek yemek istemeyebilir. Böyle bir durumda onu asla zorlamayın. Çünkü zorlarsanız çocuğunuz doyduğu halde yediği besinden tiksinebilir ve bir daha o besinden yemek istemeyebilir. Bu nedenle çocuğunuzun istemediği noktada iştahını kapatmamak adına yemek vermeyi bırakmalısınız.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke