Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Uymanız Gereken 10 Kural

5 dakikada okuyabilirsiniz


Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır
Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır
Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Uymanız Gereken 10 Kural

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Uymanız Gereken 10 KuralÇocuklarla bazı konuları konuşmak oldukça zordur. Bu konuların başında da cinsellik gelmektedir. Kimi ebeveynler çocukla bu konuyu konuşmaktan köşe bucak kaçarken, kimileri de cinselliği konuşmanın “ayıp” olduğu algısını yaratır. Oysaki çocukların merak duyguları oldukça yoğundur ve onlar sürekli olarak bir şeyleri keşfetme halindedir. Cinsellik ile de ilgili merakları, doğru zamanda, doğru kişiler tarafından, doğru şekilde giderilmezse, bu durum çocukta hem fiziksel hem de ruhsal sorunlar yaratacaktır. Bu sebeple ebeveynlerin bilinçli şekilde hareket etmesi gerekmektedir. “Çocuklara cinsellik nasıl anlatılır”, “Çocuğun cinsellikle ilgili soruları nasıl cevaplanır”, “Çocuğuma cinselliği nasıl öğretmeliyim” gibi konularda merak ettiğiniz bilgileri, yani çocukla cinsellik konuşma yollarını sizler için derledik. İşte çocukla cinsellik konuşmak konusunda uymanız gereken 10 kural:

1.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Rahat ve Sakin Bir Tavrınız Olsun

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocukluğun bir “keşfetme” dönemi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocuğunuzun size bu konuyla ilgili sorular sorması da oldukça doğaldır. Onun sorularına endişelenerek, telaş içinde kaçamak cevaplar vermemelisiniz. En başta kendi sakinliğinizi ona hissettirmeniz gerekir. Cinselliğin de hayatın içinden bir konu olduğunu bilmesini sağlamalısınız. Sakin ve rahat tavırlar sergilemeye özen gösterin. Bu aynı zamanda, çocuğun size olan güvenini artıracak ve konuyla ilgili öğrenmek istediği bir şey olduğunda, güvenilmez kaynaklar yerine yine size danışmasını sağlayacaktır.

2.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Doğru Zamana Dikkat Edin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuklar 2 yaşından itibaren cinsiyet farklılıklarını anlamaya başlar. 3- 4 yaşlarında ise fiziksel farklılıkları öğrenir. Kendi cinsel organıyla karşı cinsin cinsel organının neden farklı olduğu yönünde sorular sorabilir. 4- 5 yaşlarında ise bir bebeğin dünyaya nasıl geldiği ile ilgili sorular sorması muhtemeldir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, çocuğa doğru zamanda bilgi verilmesidir. Doğru zaman için en uygun dönemin “Ben dünyaya nasıl geldim” sorusunu sorduğu dönem olduğu söylenmektedir. Fakat bu, her çocuk için geçerli olmayabilir. Bazı çocuklarda çekingenlik söz konusu olabilir. Bunun için ebeveynler kendi çocuklarının psikolojik durumuna ve gelişim özelliklerine göre bilgi vermeye dikkat etmelidir.

3.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Yaş Düzeyine Göre Anlatım Yapın

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuk gelişimi, art arda gelen dönemlerden oluşmaktadır. Her dönemin kendine göre özellikleri bulunduğu için cinsellikle ilgili bilgi de yaş düzeyi dikkate alınarak verilmelidir. Ergenlik dönemine girmekte olan bir çocuğa verilecek bilgi ile cinsel farklılıkları yeni yeni öğrenen bir çocuğa verilecek bilginin dozunun aynı seviyede olmayacağı aşikardır. Çocuk yetişkinliğe yaklaştıkça verilecek bilgi yüzeysellikten uzaklaşmalıdır.

“Acilen Doktorun Kapısını Çalmanızı Gerektiren Çocuk Hastalıkları Belirtileri” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Çocuğun Konu Hakkında Ne Bildiğini Öğrenin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuğunuz, sizin kendisiyle yapacağınız konuşmadan önce, cinsellikle ilgili birtakım bilgiler edinmiş olabilir. Hem bu bilginin doğruluğunun kontrolü hem de çocuğunuzun hangi kaynaklardan bilgi almakta olduğunu öğrenmeniz açısından, kendisine cinsellikle ilgili ne bildiğini sormalısınız. Sakin tavırlarla yapacağınız bu konuşma sayesinde çocuk da bu konuyu sizinle rahatça konuşabileceğini görmüş olacak ve güvenilirliğinden emin olamayacağınız başka kaynaklara yönelme ihtimali azalacaktır.

5.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Konuşulacak Fırsatları Değerlendirin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuğunuza cinsellikle ilgili bir şeyler anlatmak sizin için ne kadar zorsa, unutmamalısınız ki, bu çocuğunuz için de böyledir. Hatta cinsellik hakkında bilgi düzeyini dikkate aldığımızda, sizden çok daha çekingen olabileceğini bilmelisiniz. Bunun için bir hayvanın yavrularının olması, hamile bir kadının dünyaya bir bebek getirmesi gibi etrafınızda gelişebilecek olaylar üzerinden konuya giriş yapabilirsiniz.

6.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Ona Özel Bölgelerinin Olduğunu Öğretin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuklara cinsel bölgelerinin özel alanlar olduğunu ve başkaları tarafından bu alanlara dokunulamayacağını öğretmek gerekmektedir. Bu hem çocuğun cinsel gelişimi için önemlidir, hem de cinsel istismar, cinsel taciz ya da cinsel şiddet gibi durumlarda çocuğun kendisini koruyabilmesi için bilmesi gereken bir bilgidir.

“Çocuklara Cinsel İstismar Nasıl Önlenebilir? Hep Aklınızda Olması Gereken 8 Madde” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Cinsel Organların Biyolojik İsimlerini Öğretin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Ebeveynlerin, çocuklarının cinsel organlarına takma adlar takması, çok sık rastlanan bir durumdur. Fakat bu doğru bir davranış değildir. Çünkü bu bölgelerin böyle anlamsız adlarla adlandırılması, çocukta cinsel organının sanki utanılması gereken bir şey olduğu yönünde bir his yaratır. Yapılması gereken şey, 3 yaştan sonra biyolojik isimlerin çocuklara öğretilmesidir.

8.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Çocuğunuzu Yargılamayın

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Birçok konu gibi cinsellik de çocukla konuşulurken hassas olunması gereken bir konudur. Çocuklar cinsel konularda birçok şeyi merak edebilir ve size sorular sorabilir. Bu son derece doğal bir durumdur. Çocuğa cinsellikle ilgili konuştuğu ya da bu konuyla ilgili soru sorduğu için sinirlenmek, kızmak ve kendisini yargılamak kesinlikle yanlıştır. Aksine bu sorular, onu doğru yönde bilgilendirmeniz için bir fırsattır.

9.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Kademeli Yaklaşımı Tercih Edin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocukla cinselliği konuşmak, bir kere konuştuktan sonra, bir daha hiç tekrarlanmayacak bir şey olmamalıdır. Tek seans yerine kademeli yaklaşım tercih edilmelidir. Çocuğun yaşı, gelişim düzeyi, merakı ve soruları değiştikçe, cinsellik konusunda yapılacak konuşma da yenilenmelidir.

“Psikopat Çocuk Ne Yapar? Çocuğunuzun Geleceği İçin Bu 6 İşarete Dikkat” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

10.Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Ona Cinselliğin Ruhsal Boyutunu da Öğretin

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuğa cinselliği anlatırken bunun sadece bedeni ilgilendiren bir durum olmadığı öğretilmelidir. Cinsellikle birlikte sevgi, sorumluluk bilinci gibi kavramlar ve bütün bunların birbiriyle olan ilişkisi konusunda çocuk bilgilendirilmelidir. Bu, çocuğunuzun yetişkin olduğu zaman yaşayacağı deneyimler üzerinde etkili olacak, doğru eş seçimi ve doğru zamanlama gibi konularda da ona fayda sağlayacaktır.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Afife