Çocuklara Cinsel İstismar Nasıl Önlenebilir? Hep Aklınızda Olması Gereken 8 Madde

5 dakikada okuyabilirsiniz


Çocuklara taciz ve tecavüz ne yazık ki son dönemlerde sıkça karşılaştığımız haberlerden birisi haline geldi. ‘Çocuklara Cinsel İstismar‘ maalesef çoğunlukla da tanınan bir yetişkin tarafından gerçekleştiriliyor. Bu durum ebeveynlerdeki endişelerinin daha da artmasına sebep oldu. Peki ebeveynler ne yapmalı? Çocuklara cinsel istismar nasıl önlenebilir? İşte hep aklınızda olması gereken 8 madde:

1.“Çocuktur, Her Söylediğine İnanılmaz” Düşüncesinden Vazgeçilmeli

Çocuklara Cinsel İstismar

‘Çocuklara Cinsel İstismar’ konusu hem ebeveynler için hem de çocuklar için konuşması oldukça zor bir konu. Bunun için çocuğa karşı, konuşmasını kısıtlayıcı bir tutum sergilenmemeli. Çocuk konuştuğu zaman ciddiye alınmalı ve bu durum ona hissettirilmeli. “Çocuktur, her söylediğine inanılmaz” şüpheciliğinden kesinlikle vazgeçilmeli.

2.Çocuğun Çevresindeki İnsanlara Dikkat Edilmeli

Çocuklara Cinsel İstismar

Yapılan araştırmalar ‘Çocuklara Cinsel İstismar’ durumuna çoğunlukla çocuğun çevresinde bulunan ya da aile tarafından tanınan bir yetişkinin sebep olduğunu ortaya koydu. Bunun için aileler çevrelerinde bulunan insanlara dikkat etmeli. Çok güvendikleri insanlar bile olsa, çocuğun vücut sınırlarını ihlal edecek hareketlerde bulunulmasına kesinlikle fırsat vermemeli.

3.Çocuklar Konu Hakkında Bilgilendirilmeli

Çocuklara Cinsel İstismar

Bu noktada yapılması gereken ilk şey çocuklara “hayır” demesini öğretmek. Çocuk birisi kendisine istemediği bir şekilde dokunduğunda “hayır” demesini bilmeli. Bir diğer önemli nokta; konuşmaya başladıkları andan itibaren çocuklara tüm vücut parçalarının adının öğretilmesi. Çocuk “göz, kulak, burun” gibi organlarının ismini bildiği şekilde özel bölgelerinin de ismini bilmeli. Bu bölgelere kesinlikle “takma ad” ya da “oyun isimleri” verilmemeli. Çocuğa, herkesin olduğu gibi kendisinin de özel bölgelerinin olduğu ve bu bölgelere kimlerin hangi şartlarda dokunabileceği öğretilmeli. Çocuk bu şartların ihlal edildiği durumlarda kendi sınırlarını koruması gerektiği konusunda yüreklendirilmiş olmalı.

4.Çocuğa Ne Söylendiğine ve Ne Şekilde Konuşulduğuna Dikkat Edilmeli

Çocuklara Cinsel İstismar

‘Çocuklara Cinsel İstismar’ durumuna ne yazık ki her yaş grubunda rastlayabiliyoruz. Bu sebeple konu hakkında bilgilendirme olabildiğince erken yapılmalı. Bir çocuk konuşmaya ve isteklerini anlatmaya başladığında, 2 yaş civarında vücut parçalarının isimleri konusunda bilgilendirilmeli. Çocuğa “güvenli”, “tehlikeli” gibi kavramlar somut cümlelerle aktarılmalı. Bu anlamda şöyle bir diyalog örnek teşkil edebilir:

“Seninle vücudunun güvenliği konusunda kısa bir konuşma yapalım. Hepimiz gibi senin de vücudunda bazı özel bölgelerin var. Bunlar iç çamaşırlarının kapattığı yerlerin. Buralarına güvenmediğin kişilerin dokunmasına “hayır” diyebilirsin, sana kızmayız. Bazen bazı yetişkinler ki bunlar tanıdığın, sevdiğin büyüklerin de olabilir, bu güven kurallarını bilmeden sana dokunabilirler ve bu seni rahatsız, üzgün veya garip hissettirebilir. Böyle bir şey olduğunda “hayır, dokunma” de. Sonra da gel bunu bana- veya çocuğun güvenli yetişkini kim olacaksa ona- anlat, olur mu? Böylece biz hem seni koruyabiliriz hem de o yetişkine güvenlik kurallarını söyleyebiliriz.”

Yapılan konuşmada çocuğu korkutmamak ve hakkında konuştuğu yetişkine zarar verip onun cezalandırılmasına sebep olacağı düşüncesine kapılmamasını sağlamak çok önemlidir.

5.Çocuk ve Yetişkin Arasındaki Fiziksel Temasta Kurallar Belirlenmeli

Çocuklara Cinsel İstismar

Çocuğun kendi vücudunun üzerinde etkisi ve hükmü olmadığı düşüncesini oluşturmamak için, ebeveynler kendileri de çocuklarına izinsiz şekilde dokunmamaya özen göstermelidir. Çocuk istemediği sürece öpmek, sarılmak, gıdıklamak ya da okşamak gibi davranışlardan kaçınılmalı. Bu davranışlar herhangi bir istismar içermese de çocukta bir kırılganlık ve “hayır” deme savunmasını yitirme durumuna yol açabilir.

6.Çocuktaki Belirtiler İncelenmeli

Çocuklara Cinsel İstismar

Cinsel istismara maruz kalan çocukta aniden ve sebepsiz yere birtakım belirtiler ortaya çıkabilir. Fakat bu belirtilerden sadece bir tanesi değil birkaçının bir arada gözükmesi gerekir. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Normalin dışında içine kapanıklık veya huysuzluk
 • Uyku sorunu ve kabuslar
 • Yaşının gerisinde bazı davranışlara dönüş
 • Öfke patlamaları
 • Bazı mekân veya kişilerden ani korku ve çekinme
 • Yeme alışkanlığında değişiklik (çoğalma ya da azalma)
 • Cinsel organlarla ilgili olarak yaşının ilerisinde ani bilgi ve tanımlama artışı (yeni argo kelimeler gibi)
 • Oyuncaklarla oynarken yaşının ilerisinde cinsel hareketler
 • Kendisine zarar verme (kesme, saç yolma, vs.)
 • Evden ya da okuldan kaçma
 • Genital bölge, anüs veya ağız çevresinde ağrı, renk değişimi veya kanama
 • Tuvalet yaparken ağrı
 • Tuvalet eğitimi ile alakasız alta kaçırma

7.Ailesinden Uzakta Yaşayan Çocuklar İçin de İletişim Kanalları Hep Açık Olmalı

Çocuklara Cinsel İstismar

Bazı çocuklar eğitimlerini yatılı okullarda sürdürüyor olabilir. Bu çocuklar ebeveynlerinden uzakta bulundukları için, çocuk evden gitmeden önce ailelerin çocuğun yaşına uygun bir konuşma yapması gerekir. Örneğin 10’lu yaşlardaki bir çocuk, “özel bölgeler”, “rahatsızlık verici dokunuşlar” gibi kavramları anlayabilecek kapasitededir. Çocuğun herhangi bir istismara ya da istismar teşebbüsüne maruz kalması durumunda olayı korkmadan anlatabilmesi, cezalandırılmayacağını bilmesi gerekir. Bir diğer önemli nokta da çocuk ile aile arasındaki iletişim kanallarının devamlı açık olması gerektiğidir. Çocuk ve ebeveyni birbirini sık sık arayabilmeli, ebeveynler çocuklarını rahatlıkla ziyaret edebilmelidir.

8.Ebeveynler Çocuklarının Cinsel İstismara Maruz Kaldığını Hissederse Ne Yapmalı?

Çocuklara Cinsel İstismar

Bu konuda yapılması gereken ilk şey; çocuk ile sakin ve güvenli bir ortamda onu korkutmadan konuşmak. Çocuğa kendisini bu anlamda zorlayan birilerinin olup olmadığı sorulmalı. Çocuğun vereceği yanıtlar sakinlikle dinlenmeli ve ona inanılmalı. Yaşananların çocuğun suçu olmadığı mutlaka ona anlatılmalı. Tacizcinin tekrar zarar verme ihtimaline karşı çocuk korunmalı. Adli makamlarla iletişime geçilmeli. Çocuğun psikolojisi için bir ruh sağlığı profesyonelinden destek alınmalı. Olayın üstünü kapatma, olmamış gibi davranma, susma gibi davranışlar sergilemek çocuğa ciddi anlamda zarar verir. Çocuk, olayın açığa çıkmasından sonra adli süreç hakkında da bilgilendirilmeli. Ve en önemlisi çocuğa ailesi tarafından sevilmeye devam edildiği sık sık hatırlatılmalı.

Kaynak: BBC

“‘Çocuklar Neden Evde Yalnız Başına Kalmamalı’ Sorusunun Cevabını Veren 21 Muzır Çocuk” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
14
Acıklı
Kızgın Kızgın
11
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke