Çocuğunuzun Başarılı Olmasını İstiyorsanız Bu 11 Şeyi Yapın

4 dakikada okuyabilirsiniz


Çocuk yetiştirme açısından tabii ki sihirli bir formül yok ancak psikoloji araştırmaları başarıyı belirleyen çok önemli bazı faktörlerin olduğunu ortaya koyuyor. Tabii bu faktörlerin hayata geçebilmesi neredeyse tamamen ebeveynlerin elinde. İşte başarılı çocukların ebeveynlerinin sahip olduğu ortak özellikler.

1. Çocuklarını evdeki günlük işlerin bir parçası yaparlar.

“How to Raise an Adult” Türkçesiyle “Bir Yetişkin Nasıl Yetiştirilir” kitabının yazarı Julie Lythcott-Haims “eğer çocuklar kendi bulaşıkları yıkamıyorsa, demek ki bulaşıkları biri onlar için yıkıyor,” diyor ve şöyle devam ediyor: “ Bunu yapmayan çocuklar sadece iş yapmaktan kurtulmuyor aynı zamanda işin yapılması gerektiğini ve her birimizin genelin iyiliği için ona katkıda bulunmamız gerektiği gerçeğinden de uzaklaşıyor.”
Lythcott-Haims ev işlerine katkıda bulunan çocukların gelecekte iş arkadaşları ile iyi bir iş birliği kurabileceğini, mücadele etmenin nasıl bir şey olduğunu bildiklerinden empati yapabileceklerini ve tek başlarına işleri bitebilecek şekilde bir özgüvene sahip olduklarından risk alabileceklerini söylüyor.

2. Çocuklarına Sosyal Becerileri Kazandırırlar

Pennsylvania State Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar Amerika’da anaokulundan 25 yaşına kadar olan 700 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada anaokulunda sosyal yönleri gelişmiş olan çocukların yetişkinlik döneminde başarılı olduklarını ortaya koydu. Çocukluk döneminde sosyal yönleri gelişmeyen çocuklar ise tutuklanma, alkolik olma ve evsiz durumuna düşmeye daha eğilimliler.

3. Bu ebeveynler yüksek beklenti sahibiler

Los Angeles’daki California Üniversitesi’nden profesör Neal Halfon ve çalışma arkadaşları 6.600 çocuğun katıldığı ulusal bir anketin sonuçlarından faydalanarak ebeveynlerin çocukları adına sahip olduğu beklentilerin başarıda önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.
Halfon, çocuğunun üniversiteye gitmesini isteyen ailelerin maddi durumlarından bağımsız olarak bu amaca doğru onları yönlendirebilir şeklinde konuştu.

4. Bu Çiftlerin Kendi İlişkileri de Sağlıklı

Illinois Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre Çok sorun yaşayan çiftlerin çocukları ister bir arada ister boşanmış olsun iyi geçinen ailelerin çocuklara göre kötü olmaya meyillidir.

5. Bu Çiftlerin Eğitim Oranı Yüksektir

Michigan Üniversitesi’nden psikolog Sandra Tang lise ya da üniversite bitiren annelerin yine lise ve üniversite bitiren çocukları yetiştirmelerinin daha olası olduğunu ortaya koydu.

6. Çocuklarına Matematiği Önceden Öğretiyorlar

Amerika, Kanada ve İngiltere’de yaşayan okul öncesi 35.000 çocuğu kapsayan bir meta analiz matematik yeteneklerini önceden geliştirmenin çok avantajlı olabileceğini ortaya çıkarttı.

7. Çocukları ile İlişki Kuruyorlar

PsyBlog adlı sitede ortaya konduğu gibi çocuklarına duyarlı yaklaşan ebeveynler çocuklarının sinyallerine hızlı ve uygun şekilde tepki veriyor ve çocuklarının dünyayı keşfedebilmesi adına güvenli bir alan sağlıyorlar.

8. Daha Az Stres Yapıyorlar

Brigid Schulte tarafından alıntılanan son dönemdeki bir araştırmaya göre annekerin 3-11 yaş arasındaki çocuklarıyla harcadığı zaman çocukların davranışlarını ve başarılarını belirleme açısından çok etkili değil. Dahası aşırı derecede koruyucu ebeveynlik geri tepebiliyor. Bunun yerine az ama kaliteli zaman ilkesi benimsenmeli.

9. Çabayı Takdir Ederler

Çocukların başarının geldiğini düşündüğü nokta aynı zamanda onların kazanımlarını da belirler.
Stanford Üniversitesi’nden psikolog Carol Dweck çocukların ve yetişkinlerin başarının kaynağı hakkında iki olası yoldan birini tercih ettiklerini keşfetti.

A. Sabit Görüş: Bizim karakterimizin, zekâmızın ve yaratıcı yeteneklerimizin anlamlı şekilde değişemeyecek şekilde belirli olduğuna dair görüş.

B. Gelişimsel Görüş: Meydan okumaya dayalıdır ve başarısızlığı zekâdaki düşüklüğün değil bir belirtisi olarak görmez. Aksine, onu gelişim ve yeteneklerimizi geliştirme adına bir atlama tahtası olarak konumlandırır.

Tabii ki gelişimsel yol sizi başarıya taşır.

10. Çalışan Anneler


Harvard Business School’un yaptığı bir araştırmaya göre ev hanımı olmayan bir anne tarafından büyütülen çocukların önemli avantajları var. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çalışan annelerin kızlarının okul süreleri daha uzun, yönetici pozisyonun iş bulma açısından daha şanslılar ve ev hanımları tarafından büyütülen akranlarına göre %23 oranında daha fazla para kazanıyorlar.

11. Daha Yüksek Bir Sosyoekonomik Statüye Sahipler


Trajik bir şekilde Amerika’daki çocukların beşte biri fakirlik içinde büyüyor. Tabii bu onların potansiyellerini baltalayan bir durum. Stanford Üniversitesi’nden araştırmacı Sean Reardon’a göre yüksek ve alt gelirli aileler arasındaki başarı farkı %30 ila %40 arasında.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
15
Şoke
Berk Dede