Çin’in Eğlenceli Şeylere Garezi mi Var Dedirtecek Birbirinden Absürt 14 Yasak

4 dakikada okuyabilirsiniz


Kalabalık nüfusu, ilginç alışkanlıkları ve kendine özgü kültürüyle dünyanın şahsına münhasır ülkelerinden biri olan Çin, yasaklarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Dünya üzerinde popüler olan birçok şey bile Çin’deki kısıtlamalara takılmaktan kurtulamıyor. İşte Çin’de uygulanan yasaklar arasında bulunan 14 madde:

1. Justin Bieber

Çin’de uygulanan yasaklar

Çin’deki yasaklar listesine eklenen en yeni üye Justin Bieber oldu. Guardian’ın haberine göre Justin Bieber, Çin Halk Cumhuriyeti’nde artık konser veremeyecek. Pekin Kültür Bürosu, bu karara Bieber’ın sahne dışında gösterdiği şiddet içerikli davranışların sebep olduğunu açıkladı. Büro yetkilileri Bieber için, “Yetenekli bir şarkıcı, fakat aynı zamanda tartışmalı bir isim” şeklinde konuştu.

2. Sosyal Ağlar

Facebook, Twitter, Youtube, Snapchat gibi sosyal ağlar da Çin’deki kısıtlama politikalarından nasibini alanlardan. Çin’de çok sıkı bir şekilde uygulanan bu yasakların halkın organize olmaması için konulduğu söyleniyor. Bu sosyal paylaşım sitelerinin yerine ise alternatif olarak, Twitter yerine Weibo, Facebook yerine RenRen, sohbet programı MSN yerine de Tengxun adlı siteler kullanılıyor.

3. Kumarhane

Çin’deki yasaklardan birisi de kumar oynamak. Kumarın serbest olduğu tek bölge ise Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı denilen Macau bölgesi. Hatta 2012 yılında casino sayısı Las Vegas’ın üçte biri kadar bile olmayan Macau, yıllık kumar hasılatında Las Vegas’ı birkaç kez geçmiş.

4. İki Çocuktan Fazlası

Çin hükümeti 1970’li yıllardan beri tek çocuk politikasını sürdürüyordu. Nüfustaki cinsiyet dengesizliği ve işgücünün azalması gerekçeleriyle 2016 yılında ikinci çocuk yasağı kaldırıldı.

5. Emirates Havayolları

Çin Sivil Havacılık Kurumu (CAAC) Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates Havayolları’na Çin’deki faaliyetlerinin kapsamını genişletme yasağı getirdi. 6 ay süreceği söylenen bu yasağın sebebi ise; bir uçağın yanlış irtifada seyretmesi, başka bir uçağın ise hava kontrol kulesiyle bağlantısının kesilmesi.

6. Yeşil Yumurtalar ve Jambon

1965 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yasaklanan kitaplardan birisi Yeşil Yumurtalar ve Jambon adlı kitap olmuştu. Amerikalı yazar Dr. Seuss tarafından yazılan kitap, Marksist ve homoseksüel düşünceye sahip olduğu iddiası ile yasaklandı. Günümüzde ise yasak kaldırılmış durumda.

7. Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında’ nın yasaklanma sebebi son derece enteresan.  Kitap, hayvanlara haddinden fazla insan özellikleri yüklenmiş olmasının insanlara hakaret sayılacağı ve ileride çocukların hayvanlarla insanlara eşit şekilde yaklaşacağı gerekçesiyle 1931 yılında Çin’in Hunan eyaletinde yasaklandı.

8. The Big Bang Theory

Çin’deki yasaklardan bir diğeri de başta “The Big Bang Theory” olmak üzere “The Wife”, “NCIS” ve “The Practice” adlı ABD dizilerini izlemek. Çin’deki televizyon denetleme kurulu yayınların “tatsız, şiddeti teşvik eden ve erotik içerikli” olmaması gerektiğini hatırlatarak bu 4 dizinin online yayınına yasak getirdi.

9. Oyun Konsolları

Oyun konsolları 2000’li yıllarda gençlerin zamanlarını boşa geçirmemeleri ve çalışmaları için Çin hükümeti tarafından yasaklandı ve bu yasak kanunlaştırıldı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada birçok oyunun şiddet içerikli ve bazı oyunların da yasa dışı olduğu belirtilse de bu yasak kısa süre önce kaldırıldı.

10. Askeri Personele Yönelik İnternet Kısıtlamaları

Komünist Parti Merkezi Askeri İşler Komisyonu, 2010 yılında silahlı kuvvetler mensupları için bir dizi internet kısıtlaması düzenledi. İnternette açılan web siteleri, ana sayfalar, bloglar ve mesaj forumlarına izin verilmeyeceği bildirilen düzenlemede “Evlilik ortakları aramak, iş bulmak, halk medyasıyla arkadaş edinmek ve yerel internet kafelerde çevrimiçi olmak yasaktır” ifadeleri yer aldı. Bu yasağın çevrimiçi sohbet sırasında personelin askeri sırları sızdırmasını önlemek için olduğu belirtildi.

11. Tiananmen Meydanı Katliamını Hatırlamak

15 Nisan- 4 Haziran 1989 tarihleri arasında, öğrencilerin, aydınların ve işçilerin önderliğinde Tiananmen Meydanı’nda gerçekleştirilen gösterilerde 2 bin 500’den fazla sivilin hayatını kaybettiği olayların 25. yıldönümünde internet kullanıcıları enteresan bir yasakla daha karşılaştı. Sosyal medyada “4 Haziran”, “bugün”, “hatırla”, “unutma”, “ulusal hafıza kaybı günü” gibi kelimelerin kullanımı yasaklanınca kullanıcılar çareyi “4 Haziran” yerine “35 Mayıs” tarihini kullanmakta buldu.

12. Yasemin Çiçeği

Tunus’taki “Yasemin Devrimi”nin Çin’deki benzer isyanlara ilham vereceği gerekçesiyle Çin Komünist Partisi, 2011’de yasemin çiçeğini yasakladı. Cumhurbaşkanı’nın yasemin hakkında şarkı söylediği video internetten silindi ve pazarlarda yasemin çiçeğinin satışı engellendi.

13. Brad Pitt

Brad Pitt Çin’e girmesi yasak olan ünlüler arasında. Bu yasağın sebebi ise ünlü oyuncunun Tibet Bağımsızlık Hareketi’nin destekçilerinden olması. Richard Gere, Martin Scorsese ve Björk de konuya hassasiyetle yaklaşan isimlerden.

14. Avatar (2D)

Avatar 2D’nin yasaklanmasının 3D versiyonunun lehine olduğu iddia edilse de filmin ilk çıktığı tarihlerde Çin’de 3D gösteren sinema salonunun olmayışı, filmin tamamen yasaklandığının göstergesi oldu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
10
Şoke