Çılgınca Başarılı İnsanların Sahip Olduğu 11 Alışkanlık

6 dakikada okuyabilirsiniz


Konumuz Başarılı İnsanların temel alışkanlıkları. Gerçek şu ki, hayatta Başarılı İnsanların başardıklarının büyük bir kısmı alışkanlıklarımız tarafından yönetilmektedir. Davranışları neredeyse otomatik hale getiren alışkanlıklar sinirsel yollarla beynimize bağlandıkları için belirli kalıplarda düşünmeye ve hareket etmemize neden olabilir. Alışkanlıklarımız o kadar güçlü ki, hayatımızdaki en büyük etki gücüne sahip olan bu silahımızı neleri alışkanlık edinerek kullandığımıza dikkat etmekte fayda var.

Şans ve genetik uzun vadeli başarınızda rol oynamakla birlikte, daha fazla başarılı olmanızı sağlayacak belirli öğrenilebilir davranışlar var. Bazı “anahtar alışkanlıklar” sizi olumlu davranışları gerçekleştirmeye zorlayabilir ve hayatınızı önemli derecede iyileştirebilecek iyi alışkanlıklar dizisi yaratabilir. Bu olumlu alışkanlıkların çoğunda büyük bir yaşam değişikliği gerekmiyor. Bunun yerine, günlük rutininizde birkaç küçük değişiklik yapmak potansiyel olarak beklenmedik şekilde büyük bir değişime neden olabilir.

Çılgınca Başarılı İnsanların (Warren Buffet, Bill Gates, Oprah Winfrey gibi) bu küçük günlük alışkanlıklarından gelen başarılarının sırlarını anlamaya hazır mısınız?

İşte hayatınızda benimseyebileceğiniz Başarılı İnsanların 11 alışkanlığı:

1. İrade

Bir hedefiniz varken siz şuan neler yapmayı tecih ediyorsunuz? Başarılı insanlar, ertelemeden başlamış olduklarını bitirme gücüne sahiptir. Bir şey istiyorsanız ve net bir uzun vadeli hedefiniz varsa, bugünden çaba göstermeye başlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Dünya’nın en büyük başarıları, hedefiyle çabası tutarlı odaklanmayı başarabilen insanlarındır.

2. Okuma Alışkanlığı

Okumanın, genel sağlık ve esenliğimizi iyileştirmeden stratejik karar verme kapasitemizi genişletmeye kadar önemli avantajlar sağladığını biliyoruz. Okuyan insanlar kendilerinden önce başarılı olan birinin biyografisi ya da haberlerdeki  güncel olaylara kadar yaptıkları okumalara göre sürekli olarak yeni şeyler öğreniyorlar. Ayrıca okumak, yazma becerilerini geliştirmeye ve stresin hafifletilmesine de yardımcı oluyor.

3. Sabah Rutini

Bir sabah rutini geliştirip devamlı onu uygulamak, gününüze bir yapı kazandırır ve sizin için önemli olan her şeyi yapacak enerjiye sahip olmanızı sağlar. Bazı yaygın sabah rutinleri şunları içerir:

  • meditasyon/egzersiz
  • kahvaltı
  • günlük yapılacakları listeleme
  • önemli e-postalara yanıt verme

4. Küçük Şeyler İçin Endişelenmiyorlar

Başarılı olan insanlar, zamanlarını uzun vadeli hedeflerini etkilemeyen küçük konular hakkında endişelenerek boşa harcamamayı tercih ediyorlar. Zaman, başardığımız şeylerde çok önemli bir değişkendir  ve zamanlarını akıllıca harcamak isteyen insanlar, önemsiz konular hakkında endişelenerek  vakit kaybedenlerden daha başarılı olabilirler.

5. Bir saat erken kalkarlar

İşte gününüzde harika şeyler başarmak için kullanabileceğiniz bir saatiniz daha var!

Her zamankinden bir saat önce kalkarsanız uyum sağlamanız biraz zaman alabilir ancak bir kez bunu yaptıktan sonra uyumak için geri dönmek istemeyeceksinizdir. Hem zaten kim hayatının çoğunu uyuyarak geçirmeyi ister ki… Erken kalkanlar, uyumayı seçenlerden daha  iyimser olma eğilimindedir ve gelecek sorunları önceden tahmin edebilir, günlerini daha verimli  geçirebilirler. Bu da iş dünyasında başarı için çok önemli bir unsurdur.

6. Önce bu görevi tamamlıyorlar

Hani gerçekten yapmaktan hoşlanmadığınız bir görev vardır ancak çalışmalarınıza devam etmeniz için onu yapmanız kesinlikle gereklidir. Evet evet işte ondan bahsediyoruz. En korkunç görevinizi listenin başına getirerek yapılacak işlerinizi yeniden önceliklendirin. Tüm işlerinizi bütün gün tezgâhta bırakmaya izin vermek yerine, kendinizi stresten kurtarın ve ilk önce onu yapın. Bu size bir rahatlama hissi vereceği gibi takip eden önemsiz görevleri tamamlamayı daha istekli halletmenize izin verir.

7. Mantra buluyorlar

Başarılı olmak için motivasyonunuz nedir?

Motivasyon kaynağınızı unutmayın ve stresli geçirdiğiniz zamanlarda sizi canlı tutmaya yardımcı olacak bir mantra oluşturun. Derin bir nefes alırken ve rahatlarken her sabah kendinize mantranızı tekrarlayın. Bu, daha motive ve gün boyunca odaklanmış hissetmenize yardımcı olacaktır.

8. Egzersiz yapıyorlar

Egzersiz yapmak size sadece enerji artışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda beyninizi canlı tutar ve stres seviyelerinizi düşük tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca sabahları egzersiz yapmak için en iyisi, çünkü çalışmalar, egzersiz programınızın sabah ilk işiniz olursa atlama olasılığınızın daha az olduğunu gösteriyor. Gözünüzde büyütmeyin, sabah sadece on beş dakikalık bir yürüyüş olsa bile, biraz fiziksel aktivite yapın ve vücudunuzu hareket ettirin.

9. Kendi alanlarını düzenli tutuyorlar

İster iş yerindeki masaları olsun ister evde çalıştıkları alan olsun başarılı olan insanların alanlarını dolduran karışıklıklar yoktur. Düzenli olarak kullanılmayan fazla eşyaları ve ya eski kağıtları atın çünkü bunlar aslında sizi oyalamaktan başka bir şey yapmıyor. Çalışma alanınızı temizlemek, kağıtlarınızı ve projelerinizi  düzenlemek için her gün biraz zaman ayırın. Bu, karmaşayla uğraşmadan ertesi gün için çalışmaya hazır olmanızı sağlayacaktır.

10. Kendilerinden eminler

Özgüven, yeteneklerinizi ve becerilerini keşfedebildiğinde doğar.

Kendine güven duygusunu oluşturmak yavaş bir süreçtir. Neleri yapabildiğinizi keşfedin ve işinizde iyi olduğunuzu kendinize hatırlatın. Bu başarının önemli bir unsurudur.

Kendine güvenmenin aynı zamanda bir benlik bilincini gerektirdiğinin farkında olmak önemlidir. Başarılı insanlar, kim olduklarını bilirler ve tanımlanmış bir vizyona sahiptirler ancak güçlü yönlerini bilirlerken zayıf yönlerinin de farkındadırlar. Bu, dışarıdan yardım aramaya ne zaman ihtiyaç duyduklarını veya ikinci bir görüşü ne zaman almaları gerektiğini bilmelerini sağlar.

11. Başkalarına katkıda bulunurlar

Başarılı insanların pek bilinmeyen alışkanlıklardan biri de başkalarına vermektir. Bu insanlar, diğer insanlara değerli şeyler sağlamak için bir alışkanlık kazandırır. Bilgi ya da destek gibi maddi olmayan öğeler ya da para ve kitap gibi somut şeyler olup olmadığına bakmaksızın diğer insanlar için onlara katkı sağlayacak bir şeyler yaparlar.

Araştırmalara göre, insanları karşılıksız mutlu edebiliyorsanız ve yaşamınızdan ve kendinizden gerçekten memnunsanız başarılı olmanız daha olası.

Bu alışkanlıklar listesinin entrikaya girdiğini düşünüyorsanız, önümüzdeki birkaç hafta boyunca odaklanacak bir alışkanlık seçin ve başlayın.  Alışkanlığın zorluğuna bağlı olarak, otomatik olarak yeni bir alışkanlığın oluşması yaklaşık dört ila altı hafta sürebilir. Başarı sizinle olsun 🙂

“Uyguladığınızda Hayatınızı Anlamlı ve Başarılı Kılacak 13 Önemli Şey” gibi bir içeriğimiz de mevcut. Okumak için tıklayabilirsiniz…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
41
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
Bağdat Ulutürk
Bağdat sizi buldu bile.