Chicago’dan İstanbul’a Bir Uyarlama: Bizim Hikaye yani Shameless

3 dakikada okuyabilirsiniz


Türkiye’de asla çekilmemesi gereken dizilerin başına koyduğumuz Shameless, Bizim Hikaye ismiyle Türkiye’de çekilmeye başladı. Evet doğru duydunuz. Türk televizyonlarında hiç alışık olmadığımız konuları işleyen ve görmeye hiç aşina olmadığımız sahnelere yer veren bu dizi “Bizim Hikaye” ismiyle Fox TV ekranlarında yayınlanmaya başlayacak. Diziye ait ilk fragmanın, uyarlandığı dizi olan Shameless ile ruh olarak hiç alakası yoktu. Shameless dramın yanında aynı zamanda bir komedi dizisi. Ancak Bizim Hikaye’nin ilk fragmanında sadece dram, yoğun dram ve hatta klişe dram izlenimi alıyoruz. Ancak ikinci fragmanı izlediğimizde diğer kardeşlerin diyaloglarını görüyoruz ve aslında komedi unsurlarına da yer verildiğine rastlıyoruz.

Bizim Hikaye dizi Shameless

Uyarlama ile Beraber Gelen Yerelleştirme

Öncelikle şunu söylemek gerek. Dizi uyarlaması demek aynı dizinin aynı senaryo ile farklı oyuncularla çekilmesi demek değildir. Dizi, çekileceği ülkenin kültürüne ve sosyolojik yapısına uyum sağlamak zorundadır çünkü diğer türlü izleyici kendisine bu kadar yabancı ve uzak olan bir hikayeyi izlemez. Shameless’ta yer alan birçok konunun Bizim Hikaye’de işlenmemesi şaşırtıcı bir konu değil tam tersine beklenen ve olması gereken bir karar. Ancak şunu da söylemek gerek; bu kadar fazla değiştirecek şey varsa belki de uyarlamak için yanlış yapım seçilmiştir.

Bizim Hikaye Shameless Dizi Uyarlama

Konu içeriği dışında uyarlamaların bağlı kalması gereken şey kesinlikle dizinin ruhu ve tarzıdır. Shameless gerçekliği olduğu gibi yansıtan ve bu gerçekliği en havalı ve eğlenceli şekliyle gösteren bir dizi. Dram ve acı dolu olaylara şahit olsak da bu diziye hiçbir zaman “ağlak” demedik biz izleyiciler olarak. Ancak “Bizim Hikaye”nin ilk fragmanını izlediğimizde dizi için söylenecek ilk sıfat maalesef “ağlak” oldu. İkinci fragmanla dizinin diğer yönü de gösterilmeye çalışılsa da sonuç olarak bu dizi Türkiye’de ve Fox TV ekranlarında yayınlanacak. Dramın yoğunluğunu arttırdıkça reytinglerin de doğru orantılı olarak arttığı Türk televizyonlarında dizinin bu yönünü eleştirsek de bu seçim bir piyasaya tutunma çabası olduğu için eleştiriler bir yerde tıkanıyor. Bizim Hikaye seyirci tarafından tutulursa belki de bu yönü biraz olsun törpülenir.

Shameless dizi Bizim Hikaye

Kameraman da Yerli Gallagher’lerin Peşinden Koşacak mı?

Shameless izleyenler bilir; oldukça hareketli ve dinamik bir dizi. Bu hareketliliği yalnızca senaryo ile ya da dizideki olaylarla görmüyoruz. Aynı zamanda kamera açıları ve çekim teknikleri de bize bu hareketliliği hissettiriyor. Lip koşarken kamera da sarsıntılı bir şekilde onu takip ediyor. Dövüş sahnelerinde dayak yiyen kişileri direk burunlarının içinden izliyoruz. İkinci fragmanda bu hareketleri biraz hissetsek de ilk fragmanın çekimlerini oldukça eksik bulduk.

Bizim Hikaye dizi Shameless Uyarlama

Fragmanlarda Neler Gördük

Shameless her ne kadar illegal yaşayan ve bütün kötü alışkanlıkları günlük alışkanlıkları haline getiren bir aileyi konu etse de aile arasındaki mükemmel dayanışmayı ve bağlılığı görebilirsiniz, biz ikinci fragmanda bunu gördük. Özellikle Fiona’nın her sabah kardeşlerini sıra sıra uyandırmasını güzel uyarlamışlar. Aslında bakarsanız Fiona karakteri Türk dizileri için eşsiz bir figür. Türk televizyonlarında Fiona’nın karşılığı “fedakar abla” figürü. Ama Shameless’ta bu figür o kadar kendine has olarak yapılmış ki karman çorman hayatını kabullenip bu hayatın kurallarına göre yaşaması biz izleyicilerin belki de en sevdiği yönü. Yaşamak zorunda olduğu hayatı benimseyerek her şeyi yoluna koyuyor Fiona. Ağırlıkların altında ezilmektense o ağırlıkları iki koluna da öyle güzel bir şekilde paylaştırıyor ki bir şekilde kaldırabiliyor. Emmy Rossum’un mükemmel oynadığı bu karakteri Bizim Hikaye’de Hazal Kaya canlandırıyor. İlk başta uymayacakmış gibi görünüyor evet. Çünkü Emmy Rossum ile özdeşleşen Fiona karakteri nam-ı diğer Filiz, Hazal Kaya’ya göre biraz fazla sert duruyor. Sanırım bunu diziyi izleyerek göreceğiz.

Ayrıca…

Bizim Hikaye’yi çekmeye karar evren ekibi de cesaretinden dolayı kutlamak lazım çünkü ne kadar çok eleştiri alacaklarını onlar da biliyordu eminiz ki..

“Bu dizi Türkiye’de yayınlanır mı!”, “Ian’ı olduğu gibi gösteremeyecekseniz ne anlamı var!” gibi eleştirilerin ardı arkası kesilecek mi merakla bekliyoruz.

Game of Thrones ile Alakalı Gözden Kaçan Bilgiler İçin Buraya Tıklayabilirsiniz!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Betuldediki