Cartoon Yapımı, Türkiye’deki Yeri ve Daha Fazlası: Cartooncue Röportajı

3 dakikada okuyabilirsiniz


Birçoğumuz 2007 yılında Türkiye’de yayın hayatına başlayan Cartoon Network kanalıyla öğrendik aslında. O yıllarda top seviyeye çıkmıştı cartoon işi ve yapımı.  Daha sonra Facebook ve Twitter’ın yayılması, bu alanı da etkisi altına almayı başardı. Süreç bu şekilde devam ederken, hayatımıza Instagram girdi ve Cartoon işi de boyut atladı. Çok fazla sayıda bu işi yapan sayfalar açıldı, takipçi sayıları hızla arttı. Biz de bu işi bize en doğru şekilde anlatması için, Instagram’ın belki de en iyi Cartoon sayfası Cartooncue hesabıyla bir röportaj gerçekleştirdik. Cartooncue sayfası kurucusu Melih Sefa Candan ve ekibine sonsuz teşekkürler.

1. Cartoon Yapmak Bugünlerde Çok Daha Popüler. Sizce Bunun Nedeni Nedir?

– Cartoon yapmanın bugünlerde popülarite olmasının sebebi basit bir çizim anlayışı ile gözü yormayan ve fazla detaylandırma yapılmamış çizimler olmasından kaynaklı, göze daha şirin ve hoş gözükmesidir.

Cartooncue
Haydaaaaa

2.  İnternet Üzerinde Kitleyi Güldüren En Önemli Kaynak Capslerdi. Cartoon, Capslerin Yerini Alabilir mi?

– Bize göre alabilir. Günlük hayat içerisinde insanlara komik gelen ve gelişen olayların da caps yerine çizimleri yapılıp insanların gülmesi sağlanabilir. Basit fotoğraf teknikleri ile shop sayesinde caps yapılacağına çizimler yapılıp insanların mizah anlayışına sunulabilir.

Cartooncue
Bunlar Doğru

3. Cartoon Tam Anlamıyla Güldürme Özelliğine mi Sahip? Karikatür Gibi Görünmeyen Anlamlar da Taşıyor mu?

– Cartoon çizim teknikleri güldürmekten ziyade duygusallığa, korkutuculuğa, düşündürmeye, aşk ilişkilerine vurgu yapıp aynı zamanda mizahi olarak da karikatür gibi anlamlar da taşıyor.

Cartooncue.ig Instagram Hesabından Muhteşem Cartoonlara ulaşmak için TIKLAYIN…

4. Bu İşin İleriki Boyutları Nedir? Bu Bir Metaya Dönüşebilir ve Bir Sektör Haline Gelebilir mi?

– Bu iş ülkemizde yeni yeni yapıldığı için ülkemizde gelişmekte olan bir sektör. Yurt dışındaki çizerler ele alınırsa uzun süredir yapılan bir teknik olduğunu söyleyebiliriz. Çizerlerin oluşturdukları karakter veya karakterleri, takipçilerine sevdirerek, webtoon oluşumu altında kazanç sağlayıp karakterlerinin peluş oyuncaklarını, t-shirt’lerini ve çizimlerinin kitabını çıkartıp kazanç elde edebildiğini görebiliyoruz.

cartooncue
Kaldık

5. Cartoon Yapımı Zahmetli mi? Kısaca Anlatabilir misiniz?

–  Yapımı zahmetli, yetenek ve emek isteyen bir iş… Cartoon yapımının zorluğu çizimden çizime değişse de oldukça zahmetli olduğu kesin. Cartoon yapımı , çizim tableti üzerinden farklı programlar ile yapılabiliyor.

cartooncue
Aga Beee

6. Özellikle Bu İşler Instagram ve YouTube’da Çok Popüler. Başka Bir Sosyal Mecra Alanında Bu Kadar Yayılma Şansı Var mı?

– Genelde sosyal medya ağları olan Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube üzerinden paylaşımlar takipçiler ile buluşuyor. Başka bir sosyal mecra alanı olarak yurt dışında yapılan Koreli bir şirkete ait Webtoon adı altında telefon uygulaması üzerinden de çizerler paylaşımlarına devam ediyor. Biz de Türkiye’ye bu çizim şeklini tanıtan ilk hesaplardan biriyiz . linecuetoon adı altında Türk çizerlerini buluşturuyoruz ve cartooncue.ig hesabımızdan da yetenekli Türk çizerlere destek oluyoruz. Yeterli ilgiyi aldığımız zaman biz de Türk çizerlerinin farklı bir mecrada paylaşım yapıp takipçileri ile buluşacağı bir sosyal medya mecrası olarak linecuetoon adı altında uygulama yapmayı düşünüyoruz.

“Sosyal Medyada Komik Yazarlarda Bugün: Ömer Demirel” Adlı içeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Goktug Efil

Aldanmak yaptığımız her işte şaşmaz yazgısı hepimizin, her sabah parlak işler tasarlar gün boyunca budalalık ederim.