Buz Dağının Görünmeyen Kısmı: Deep Web ve Dark Net!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Gizemliliğiyle insanları ürküten illegal aktivitelerin kolayca hayatını sürdürebildiği bir yer olan Deep Web ve Dark Net internetin görünen yüzünün arkasında çok daha büyük bir alanı kapsıyor.

Deep Web, herkesin bulamayacağı içeriklerin yayınlandığı ve özel arama motorlarıyla giriş yapabileceğiniz bir yer. Yani bizim kullandığımız Google, Yandex gibi arama motorlarından buraya giriş yapmak mümkün değil.

Hepimizin internette dolaşırken ulaşamadığı siteler olmuştur. İşte bu ulaşamadığımız gizli sitelerin tamamına Deep Web yani Derin Web deniyor.

Konusu Hackleme ve Siberkültür Olan 16 Önemli Belgesel adlı içeriğimiz için TIKLAYINIZ…

Deep Web’in içerisinde bulunan karanlık sayfaların yer aldığı bölüme ise “Dark Net” ismi veriliyor. Dark Net adlı bölümde birçok çocuk pornosu, tecavüz videoları veya vahşet görüntüleri karşımıza çıkıyor. Yani kısaca etik ve yasal olmayan her şeyi burada bulmanız mümkün.

Bu kadar bilginin olduğu ve her istediğimizi arayarak hemen bulduğumuz arama motorları aslında internet dünyasının toplam yüzde 10’unu kapsıyor. Bu da demek oluyor ki Deep Web internetin yüzde 90’ını içeriyor. Bu nedenle Deep Web, daha çok “Buz dağının görünmeyen kısmı!” olarak da tanımlanıyor.

Bu kadar büyük olmasına rağmen birçok kişi tarafından bilinmeyen Deep Web 7.5 perabyte veriyle, erişilebilen internetten 500 kat daha büyük. Bu tahminler tam 16 yıl önce yani 2001 yılında yapılmış tahminler. Bu da işin günümüzde ne kadar ilerlemiş olabileceğini gözler önüne seriyor.

Peki İnternet dünyasının arka bahçesi olan Deep Web’e girme konusuna gelirsek. Bu çok da kolay değil. Öncelikle bilgisayarınıza Tor browser’ı yani özel bir tarayıcıyı kurmanız gerekir. Bu tarayıcı size anlık konumlar verir ve böylece anonim olmayı başarırsınız.

Bu yönlendiricinin aktif destekçileri arasında hiç kimsenin şaşırmayacağı üzere ABD bulunuyor. ABD National Science Foundation ve ABD Dış-işleri Bakanlığı bulunuyor. Çünkü Tor’un kuruluş amacı bir dijital çağ enigma makinesi şeklinde ABD’nin internet üzerindeki istihbaratını korumak. Yıllardır konuşulan ve sürekli yeni spekülasyonların üretildiği Deep Web bu gidişle daha da büyüyecek ve konuşulacak gibi görünüyor.

İçeriğin videosu için

https://www.youtube.com/watch?v=e-A45ElGewA

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
6
Acıklı
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17