Büyük Sırrı Açıklıyoruz: Lenin Bir Mantardı!

2 dakikada okuyabilirsiniz


90’lı yıllar, televizyon ne söylüyorsa doğrudur algısının yaygın olduğu dönemlerdi. O dönemde izleyici kitlesi yüksek olan, tarihi ve kültürel içerikli konuların tartışıldığı The Fifth Wheel (Beşinci Tekerlek) isimli programın sunucusu Sergey Skolokhov da TV’nin bu gücünü kullananlar arasındaydı. Sizi 17 Mayıs 1991’de bu programa konuk olan müzisyen Sergey Kuryokhin İzleyenleri şok eden iddialarıyla baş başa bırakıyoruz.

Konuşmalarına ciddiyetle başlayan Kuryokhin, Bolşevik Devrimi’nden, Meksika’daki “peyote” kaktüsünden ve onun halüsinasyon etkisinden bahsetmeye başladı. Bu kaktüs Rusya’da yetiştirilmemesine rağmen liderler tarafından kullanıldığını ve Rusya’daki ormanlarda birçok buna benzer halüsinojen mantarın bulunduğunu dile getirdi. En çok da sinek mantarı bulunduğu iddia etti. Bu mantarların Meksika’daki peyote kaktüsü gibi çok etkili olduğunu ve aynı etkiyi yarattığını söyledi.

Bolşevik liderlerinin de çok fazla mantar yediğini ve bu mantarların birçoğunun ise halüsinojen etkiye sahip olduğunu, eğer çok fazla tüketilirse de bireyin kişiliğinde kalıcı etkiler bırakacağını sözlerine ekledi.

“Ekim Devrimi’ni, bu mantarları yıllar boyunca tüketen kişiler tarafından gerçekleştirildiğini kanıtlayan elimde reddedilemez kanıtlar var ve bu mantarlar tüketilme sürecinde bu insanların kişiliklerini ele geçirdi. Mantara dönüştüler. Diğer bir deyişle, kısaca söylemek isterim ki “Lenin bir mantardı”.

Vladimir Lenin’in halüsinasyon görmeye sebep olan mantarlardan fazlasıyla tükettiğini ve bu yüzden sonunda onun da mantara dönüştüğünü iddia etti. Birçok mantıksal hata içeren bu iddialarını dile getirirken, çeşitli argümanlarla söylediklerini kanıtlamaya çalıştı.

Bu argümanlardan biri Lenin’in meşhur zırhlı aracı olan “Bronevik”in, Lenin bir sinek mantarına dönüşmüş iken mantar miseli olarak işlem gördüğüydü. Bir diğeri ise “Lenin”in tersten okunuşu olan “Ninel”in, mantar ile hazırlanan bir Fransız yemeği olmasıydı.

1 saat süren yayın sonrasında herkes şaşkına uğramıştı. Televizyon kanalına telefonlar yağdı. Politikacılar bile şaşkındı. İddialara göre yaklaşık olarak 11 milyon insan bu olayı ciddiye aldı ve günün en çok konuşulan konusu oldu.

Daha da ilginci Leningrad Komünist Partisi’nin konu ile ilgili yaptığı açıklama oldu. ” Lenin bir mantar olamaz. Çünkü bir memeli, bir bitki olamaz”.

Televizyonun etkisinin nasıl güçlü olabileceğini gösteren bu olayın neden yapıldığına dair ise eşi Anastasiya açıklama yapmıştır. Özellikle televizyonda, ne kadar absürd ve sürreal olursa olsun neredeyse her şeyi ispatlayabileceğini gösterebilmek için yaptı demiştir.

Fikri ise Japon korku filmi olan Island of the Mushroom People (Matango) ‘dan çaldığı iddialar arasında.

https://www.youtube.com/watch?v=h2cs8QLnxlU&t=367s

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Seyda Aydin