Büyük Güçlere Meydan Okuyup 2017 Nobel Barış Ödülü’nü Kazandılar

3 dakikada okuyabilirsiniz


2017 Nobel Barış Ödülü, nükleer silahsız bir dünya çalışmalarından dolayı Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Kampanya (ICAN)’ ya verildi.

100 farklı ülkenin sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan bir koalisyon olan ICAN, uluslararası hukuk çerçevesinde nükleer silahların yasaklanması için çaba gösteren öncü bir sivil toplum kuruluşu haline geldi.

Cenevre’deki büronun yöneticisi olan Beatrice Fihn, “ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un nükleer silah kullanmanın yasal olmadığını bilmeliler” dedi

ICAN, 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 4 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. Ödül, Nobel’in ölüm yıl dönümü 10 Aralık’ta verilecek.

ICAN, Alfred Nobel’in vasiyetinde Barış Ödülü için belirlenen üç koşulu sağlamıştır. Bu koşullar: Uluslar arasında birliğin geliştirilmesi, silahsızlandırma ve silah kontrolünün ilerletilmesi ve barış kongrelerinin düzenlenmesidir.

ICAN Nedir?

 

ICAN, kurulduğu günden beri, nükleer silahların tamamen yasaklanmasını sağlayan bir anlaşmanın imzalanmasını sağlayacak hareketin inşası için çalışıyor.
Çalışmalarına ilk olarak 2007 yılında başlayan ICAN, Avusturalya’nın Merbourne kentinde kuruldu.

ICAN’ in ortaya çıkışını sağlayan temel gelişme, NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması)’nın 2005 yılında gerçekleşen Gözden Geçirme Konferansı’nın nükleersiz bir dünya hedefine ulaşma yönünde adım atma konusunda başarısız olması oldu.

2006 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan Nükleer Savaşı Engellemek İçin Uluslararası Fizikçiler örgütü, ICAN’ in kurulmasında öncü rol oynadı.

Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya ICAN’ in şu anda en aktif bürosu İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunuyor.

ICAN aktivistleri

ICAN’ in bugüne kadarki en büyük başarısı ise tüm ülkeler için uluslararası hukuk çerçevesinde bağlayıcı hale gelecek olan anlaşmadır. 7 Temmuz’da Birleşmiş Milletler 122’ye karşı 1 oyla ‘Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’nı kabul etti. Bu anlaşma, nükleer silahların geliştirilmesini, üretimini, stoklanmasını, satın alınmasını ve nükleer testleri yasaklıyor.

Yıllardır nükleer silahlanmaya karşı mücadele eden ICAN’ i dünya genelinde destekleyen 468 kuruluş bulunuyor.

ICAN, Türkiye’de de faaliyet yürütüyor.

ICAN Türkiye, Türkiye’de yürüttüğü çalışmalarında üç noktaya odaklanıyor:

Nükleer Silahlar Anlaşması: Türkiye, böylesi bir anlaşmanın imzalanmasını
desteklediğini ilan etmeli ve bu anlaşmanın gerçeğe dönüşmesi için üzerine düşenleri yerine getirmelidir.

İncirlik Üssü: İncirlik’teki nükleer silahlar, tıpkı Yunanistan ve Almanya’da olduğu gibi kaldırılmalıdır.

Nükleersiz Ortadoğu Konferansı: Türkiye, bu yılın sonunda Finlandiya’nın Helsinki kentinde toplanması planlanan Nükleersiz Ortadoğu Konferansı’nın gerçekleşmesi ve başarıya ulaşması için üzerine düşeni yapmalı, bölgede barışı öne çıkaran bir rol oynamalıdır.

 

https://www.netrojen.com/2017/10/04/einstein-hakli-cikti-2017-nobel-fizik-odulu-sahiplerini-buldu/

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Beliz