Budistler Müslümanları Neden Katlediyor?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Şiddetten kaçınma, başlıca dinler arasında en merkezi yere, Budizm’de sahip olmasına rağmen yapılan bu katliamların sebebi ne ? Her zaman doğruluk timsali olarak gördüğümüz insanlar neden bu katliamlara yol açıyorlar? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Neden budist rahipler halkı müslümanlara karşı kışkırtan konuşmalar yapıyor ve hatta onlarca kişinin öldürüldüğü olaylara şahsen katılıyor?

Hint Okyanusu’nun iki yakasında aralarında bin mili aşkın mesafe bulunan iki ülkede bunu gözlemlemek mümkün: Sri Lanka ve Birmanya.

Ortada garip bir durum var. Çünkü iki ülke de bir islami tehditle karşı karşıya değil. İki ülkede de, küçük bir azınlık olan müslümanlar genelde barışçı bir tavra sahip.

Sri Lanka’da yaşanan  olayları tetikleyen, helal kesim konusu oldu. Rahipler liderliğinde Budist Tugay isimli grup, mitingler düzenledi. Doğrudan eylem ve Müslüman iş yerlerini boykot çağrısı yaptı, Müslümanların çocuk sayısından şikayetçi oldu.

Sri Lanka’daki olaylar sırasında Müslümanlar arasında can kaybı olmadı. Ancak Birmanya’da çok daha ciddi bir tablo ortaya çıktı. Mart ayında, ülkenin orta kesimlerinde Müslümanları hedef alan saldırılarda en az 40 kişi öldü. Saldırıları kışkırtan ise Budist bir rahipti.

2003 yılında dini nefret kışkırtıcılığı yapmaktan hapis yatan bu rahip, kendisini garip bir biçimde ‘Budist bin Ladin’ olarak adlandırıyor.

Her iki ülkede de, ekonomik kaynaklı şikayetler istismar ediliyor. Dini azınlıklar, çoğunluğun düş kırıklıklarının günah keçisi haline geliyor. Saldırgan düşünceler Budist öğretiyle taban tabana zıttır.

Hatta Budizmde bu tür düşüncelerden kurtulmanın pratik yöntemleri bile geliştirilmiştir. Meditasyon yoluyla kendi düşüncelerinizle başkaları arasındaki ayrılığı ortadan kaldırıp, her türlü canlıya yönelik bir şefkat geliştirmeniz beklenir.

Eğer kendi dünya görüşünüzün üstünlüğüne dair derin bir inancınız varsa, bunu korumak ve yaymak en önemli görev haline gelebilir. Haçlılar, islamcı militanlar, ‘hürriyet aşığı’ milletlerin liderleri yüksek idealler uğruna şiddeti meşru gördüler. Budist liderler ve rahiplerin de onlardan bir farkı yok.

İhsan Eliaçık: “İslam’da Kölelik Kesin Bir Dille Kaldırılmıştır” adlı içeirk için TIKLAYINIZ…

Tarihi itibarıyla Budizm Hristiyanlıktan daha barışçıl bir din değil. Sri Lanka’nın birleşmesi, 500 Budist rahibe liderlik eden bir kralın, Budist olmayan bir kralı yenip, taraftarlarını katletmesiyle olur. ‘Doğruluk timsali’ olarak görülen Birmanyalı liderler de tarih boyunca Budizm adına her türlü şiddeti meşru gösterdiler.

Müslüman karşıtı görüşler halkın bazı kesimleri arasında karşılık buluyor. Her iki ülkede de çoğunlukta olmalarına karşın bir çok Budist, dinlerinin tehdit altında olduğunu ve uluslarının birlik içinde olması gerektiğini düşünüyor.

Küresel gelişmelerin de bunda kritik rolü var. Dünya’nın dört bir yanındaki şiddetle radikal İslam arasında bağ kuruluyor. Budistler de “madem diğer dinler şiddete başvuruyor, altta kalmamak lazım” diye düşünerek bu katliamlara yol açıyorlar.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17