Bu Dünyayı Yakarsa Drone’lar Yakar!

3 dakikada okuyabilirsiniz


HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Müslüm baba ‘dünyayı yakarsa garipler yakar’ diye güzel söylemiş. Ama şartlar değişti, teknoloji ütopyaları hatta distopyaları kıskandıracak kadar gelişti. Artık dünyayı duyguları, insafı olan garipler değil, uzaktan kumandayla kontrol edilen ya da yapay zekalarıyla hareket eden insafsız ölüm makinelerine dönüşen drone’lar yakacak gibi görünüyor. İşte size evden çıkmasak mı acaba dedirtecek savaşçı drone’lar.

Oraya buraya teslimat yapan drone’ların bile korkutucu olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman Amerikan ordusunun görünüşte küçük zarar da büyük drone sürüsünü savaşlar da kullanmayı planmasından hoşlanmayacaksınız. Bir de bu projenin içinde, hergün uğramadan ve her derdimizi ona sormadan duramadığımız Google’ın da olduğunu duymak size epey şaşırtacak olsa gerek.

Killer Quadcopter


Şükür Allah’a bu drone daha prototip demek istiyoruz. Ama drone’nun prototipinin bile marifetlerini görünce küçük dilimizi yutuyoruz. Drone’a takılı olan silah, fotoğrafta arkası dönük olan abinin elindeki kumanda ile kontrol edilip sağa sola acımasızca ateş edebiliyor. Bu belalı icadın sahibine göre 15-20 yıla kadar dünyadaki savaşlar askerler yerine bu drone’larla yapılacak.

Black Hornet Nano

Sizi en korktuğum drone ile tanıştırıyım. Korkumun nedeni bu alet etrafta pis pis uçarken tak diye kulağıma girmesi. Çünkü neredeyse kulağa girecek kadar küçük bir aletle karşı karşıyayız. 3 kamerası olan bu drone’un asıl amacı ajanlık (ama kulağa kaçmayacağının garantisini kimse bana veremez).Norveç ve İngiliz ordularının kullandığı bu drone, İngiliz’lerin Afganistan’daki operasyonalrında da kullanıldı.

Biraz gerçeklerden çıkıp kendimizi fanteziye ve distopyaya vuralım. Black Hornet Nano’dan bile daha küçük dronelar hayal edin. Bunlar var olsa sokaklar, hatta eviniz bile güvende olur muydu?

Spoiler alarmı ile sözümüze başlayalım dronelarla ilgili bu somut gelişmelerin yanında Black Mirror dizisinde mini mini drone’lar yani yapay arıların silah olarak kullanılması bize drone’lar yüzünden ileride çok karanlık belki de yer altında yaşayacağımız bir dünyanın sinyallerini verdi.

‘Hated in nation’ Türkçesiyle ‘sosyal linç’ olarak adlandırılan bu bölümde internette oylamalar yapılıp her gün bu oylamada birinci çıkan insanlar, amacından saptırılmış arılar tarafından öldürüyor. Ne dersiniz arı kadar küçük drone’lar yüzünden yer altında yaşayacağımız günler bizi mi bekliyor?

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Berk Dede