Bojnice; Slovakya’daki Masal Şatosu (1)

3 dakikada okuyabilirsiniz


Bojnice
Bojnice

Bojnice Şatosu Orta Avrupa’da, Orta Slovakya’da Bojnice şehrinin ortasındadır.

Slovakya çok güzel bir ülkedir. Harika. Evet, deniz yok… Ama onun dışında  güzel doğası, mağaraları, tarihi binaları vs. ile doludur. Bugün bir şato hakkında yazmak istiyorum. Çocukluğumdan beri ailem ile Bojnice şatosuna zaman zaman gideriz. Bojnice’den eve doldurulmuş gofretsiz ve lastik ile bağlı bir maymun oyuncaksız hiç bir zaman dönmedim. Çocukluğumda…

Bojnice
Bojnice Şatosu, giriş kapısı

Kaya üzerine yapılan ahşap şatonun hakkındaki ilk bilgi 1113 yılına ait. 13. yüzyıldan beri taş olan şatoda, Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín, Ján Zápoľský, Alexej Thurzo, Pavol Pálffy isimli sahipleri değişiklikler yapmış. Şato Bojnice, 1950’den beri, Slovakya Milli Müzesi’nin müzeleri arasında.

Şato, Kont’un dairesi, Orta Kale, Pálfi aile mezarı, bir Fransız parkı ve bir mağaradan oluşuyor. Şatonun gezisi ise sadece rehber ile yapılıyor. Tur yaklaşık 75 dakika sürüyor.

Şato önündeki parkta Kral Matej’in ıhlamur ağacını görebilirsiniz. Bu ağaç altında Matej Korvín (1458 – 1490) tarafından büyük ziyafetler ve konsültasyonlar yapılmış. Bununla ilgili olarak kraliyet belgesinde latince ʺSub nostris dilectis tillis bojniciensibusʺ (Sevgili Bojnice ıhlamur ağaçları altında)  yazılıyor. 

“Dobšinská Buz Mağarası: Sıcak Havada Serinlemek İçin” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Bojnice
700 yılı aşkın süredir hayatta olan Kral Matej’in ıhlamur ağacı

Şato ana kapısından geçtikten sonra bir açık avluda cenaze aracı gördük. Bu yerden rehber ile dolaşmaya başladık.

Avlu ve cenaze aracı

Şatoya girdikten sonra çok güzel bir Kış bahçesine geldik. Burada duvarlarda aile resimleri ve oyunlar oynamak için masalar gördük. Odanın ismi burada saklanılan çiçeklere ithafen verilmiş. 

Bojnice
Kış bahçesi

Diğer oda. Resim galerisindeki duvarların ve tavanın kaplaması ceviz ağacından yapılmış. Odadaki çeşitli resimler ise Avrupalı ​​ressamların eseri (16. ile 19. yüzyıllar arasında). Büyük penceredeki 4 vitray Kont Pálffy tarafından 1902 yılında Paris’ten getirilmiş.

Bojnice
Resim galerisindeki vitray

Çalışma odası olarak Oriental salon Kont Pálffy tarafından kullanılmış. 1813-1814 yılları arasında Şam’da duvar kaplamaları, sedir ağacı kullanılıp sıva, boya ve yaldız ile yapılmış. Yazılı kısmında Allah’ın 99 ismi yazıyor. Salonda en eski vazo, 16. yüzyıldan Çin Ming Hanedanlığı zamanından kalma mavi sırlı bir Japon vazosu.

Bu odanın başka bir özeliği var – büyük aynası! Bir geleneksel hikayeye göre kim ona bakarsa, ertesi sabah daha genç oluyor.

Bojnice
Oriental salon

“Slovakya’da Andrássy Ailesi’nin Malikâne Evi – Betliar” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Altın salondaki  en güzel şey altın tavan. Bu tavan Venedik’teki Accademia di Belle Arti’deki melek tavanın kopyası. Ortadaki madalyonda bir melek,  Pálffy ailesinin armasını tutuyor. Bir melek etrafına kuşatılmış kurdelede Pálffy’nın en sevdiği slogan “Omnia cum tempore – Her şeyin bir zamanı var” ve onun doğum ve ölüm tarihi (1829 – 1908)  yazıyor.

Bojnice
Altın tavan

Şatonun ikinci katı da var ama oraya yazının ikinci bölümünde gideceğiz.

Bu arada Bojnice ʺboynitzeʺ olarak okunuyor.

Bütün metinde yanlış mı okudunuz? Merak etmeyin. Sırrımız olacak. 🙂

Küçük bir bilgi daha…

Bojnice Milli Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın en tehlikeli kuşu var. İsmi Avustralya casuarı (Casuarius casuarius). Kendisini tehdit altında hissettiğinde, hem insanlara hem de hayvanlara saldırıyor. Uçamamasına rağmen, saatte 50 kilometreye kadar hızla koşabiliyor. Kurbanını tam anlamıyla parçalamak için orta parmağında birkaç inçlik ve son derece keskin bir pençesi var.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke