Bizi Sevgi Pıtırcığı Yapan, Bir Zamanların Olmazsa Olmazı Hatıra Defterlerimizdeki 9 Klişe

4 dakikada okuyabilirsiniz


Çocuk aklımızla birbirimizden görerek yaptığımız ve ne kadar güzel bir şey yaptığımızı anca büyüyünce fark edebildiğimiz en güzel şeylerden birisi, hatıra defteri tutmaktı. Facebook’un “Tarihte Bugün” uygulamasının hatırlatmaya yetemediği çocukluk günlerini, bizlere yeniden yaşatan hatıra defterlerimizdeki klişeleri derledik.

1- Mektuba Başlar Gibi Başlamak

Hatıra defterlerimizde olmazsa olmaz hitap cümleleri vardı. “Sevgili arkadaşım Ayşe”, “Değerli arkadaşım Ahmet”, “Canım arkadaşım Mehmet” gibi cümlelerle adeta bir mektuba başlarcasına giriş yapardık.

2- Arkadaşımıza Bize Kalbi Kadar Temiz Bir Sayfa Ayırdığı İçin Teşekkür Ederek Söze Başlamak

Bu teşbihi ilk kim yaptıysa, gidip noterden tasdikini alsaydı, şimdiye kesin köşeyi dönmüştü. Yine de olsun. Bize teşekkür etmeyi ve nezaket sahibi olabilmeyi öğrettiği için, o şahsa biz de kalbimiz kadar temiz bu sayfadan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

3- En Afilli Sayfaları Kankalarımıza Ayırmak

Renkli, hatta kokulu sayfaların en güzel özelliklerinden birisi de arka planda siluet resimlerin olmasıydı. Bu resimlerin çeşitlilik göstermesi, en güzellerini kalbimizin yüksek mevkili isimlerine ayırmamızı gerektirirdi.
– Bu sayfaya yazayım mı?
– Ay canım, orayı Ebru’ya ayırmıştım. Sen bir arka sayfaya yaz en iyisi

4- Mavi Önlükte Başarılar Beyaz Gelinlikte Mutluluklar Dilemek

Kız arkadaşların birbiri için dilediği, hem akademik değeri olan hem de duygusal arka plana sahip en özel cümlelerden birisi de buydu. Mavi önlük, okulun türüne ya da kademesine göre değişebilirlik gösterse de bu dileklerin kronolojisi asla değişmezdi.

5- İlk Sayfaları Öğretmenlere Ayırmak

İstiklal Marşı ile başlayan ders kitaplarımız misali, hatıra defterlerimizin de ilk sayfalarında hep öğretmenlerimize yazdırdığımız hatıralar yer alırdı. Hatta öğretmenimizin diğer arkadaşlarımıza ne yazdığını içten içe hep merak eder, okuma fırsatı bulduğumuz da ise, bize yazdığıyla kıyaslardık.
“Bana 1 cümle fazla yazmış. Çünkü beni daha çok seviyor”

6- Edebiyat Parçaladığımız Maniler

Hatıranın en önemli unsuru, vazgeçilmezi, yazılmazsa ona hatıra diyemeyeceğimiz en önemli şey; tabii ki de manilerdi. En çok tercih edilen “Sepet sepet yumurta” isimli nadide manimiz olsa da içine yaratıcılık kattığımız ve popüler olan şeyleri eklediğimiz manilerle fark yaratmamız da mümkündü.

7- Seni Seveni Sev

Ne kadar güzel, ne kadar naif bir önermesi vardı şu cümlenin. Kocaman bir “S” harfi çizer, bir de baş harf tasarrufu yapardık. Bu cümle bizim için o zamanlar görsel anlamda önem arz etse de işin felsefesini bari bu kadar yıl sonra anlayabildik mi acaba gerçekten?

8- Kalplerle ve Çiçeklerle Zenginleştirilmiş Hatıra Metni

Sayfanın bir yerlerine o kalp çizilmezse, aradan ok geçirip kendi ismimiz ve arkadaşımızın ismi okun uçlarına yerleştirilmezse olmazdı. Bu kalplere zaman zaman çiçekler ve yıldızlar da eşlik ederdi. Ah bir de doğru dürüst çizebilseydik!

9- Şifrelemeler Yapmak

Hatıramızın sonuna geldiğimizin en büyük sinyali, sadece baş harflerini yazdığımız “Seni seven ve daima sevecek olan arkadaşın” kalıbıydı. S.S.V.D.S.O.A diziliminin yanına kendi ad ve soyadımızın baş harflerini de eklerdik. Bazı marjinal arkadaşlarımız, klasiğin dışına çıkar ve sadece kendisinin bildiği bir cümleyi bu hale getirerek gizem de yaratırdı.
“Kanka o harfler ne anlama geliyor?”

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
14
Muhteşem
Acıklı Acıklı
5
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke