Bizi Dünya ile İlgili Birçok Soruyla Baş Başa Bırakan 13 İnanılmaz Rastlantı

3 dakikada okuyabilirsiniz


Hayat bize bazen olasılık teorilerine basitçe dayanarak açıklaması imkansız gibi görünen tuhaf sürprizler getirir. İşte dünya tarihinde yaşanmış oldukça şaşırtıcı ve gizem dolu 13 inanılmaz rastlantı:

1. Neredeyse Reenkarnasyon Gibi

Ferrari şirketinin kurucusu Enzo Ferrari 1988’de öldü. Yaklaşık 1 ay sonra futbolcu Mesut Özil doğdu. Portrelerine baktığınız zaman onların ikiz kardeş olduğunu düşünebilirsiniz. Bu bir reenkarnasyon vakası mı?

2. Bu Zamanda Yolculuğun Başka Bir Kanıtı mı?

Jennifer Lawrence Mısırlı aktris Zubaida Tharwat’ın gençlik yaşlarının aynısı.

3. Titanic’in Bir Önsezisi

Fantezi romancısı Morgan Robertson, Titanic’in batmasından 14 yıl önce 1898’de, batmış bir geminin öyküsünü anlattığı kısa roman Futility’yi yazdı ve roman aynı zamanda Titan adını da taşıyordu. Fakat görebildiğimiz inanılmaz rastlantı sadece isimde değildi. Kurgusal olan gemi de gerçek olan gemi de “batmaz” diye tanımlanıyordu. Gemilerin benzer teknik özellikleri vardı, yeterli sayıda filikaları yoktu ve ikisi de Kuzey Atlantik’te bir buzdağına çarptı. Titanic’in batmasından sonra kitap Futility ve Titan’ın Batışı isimleriyle yeniden yayınlandı.

4. Farklı Yüzyıllarda Yaşayan Komşular

Ünlü besteci George Handel, ünlü gitarist Jimi Hendrix’in komşusuydu. Tabii ki ayrı iki yüzyılda yaşadılar. Handel, 25 Brook Caddesi’nde yaşarken, Hendrix bir süre için 23 Brook Caddesi’nde yaşadı. Her ikisi de kendi çağlarındaki müziğin gelişimi üzerinde büyük etki sahibi olan inanılmaz müzisyenlerdi.

5. Hoover Barajı Üzerinde Bir Trajedi

Hoover Barajı’nın inşası sırasında hayatını kaybeden ilk insanlardan biri, hazırlık çalışmalarını yürütürken 20 Aralık 1922’de ölen George Tierney’di. İnşaat sırasında ölen son insan ise George’un oğlu olan ve yine 20 Aralık’ta ölen Patrick Tierney oldu.

6. Birbirini Bulan Arabalar

1895’te Ohio’da iki araba çarpıştı. Bu kazanın özelliği ise o dönemde araç üretiminin yeni başlaması ve Ohio’da yalnızca bu iki otomobilin bulunmasıydı. Maalesef o zamanlar otomobil kazaları henüz belgelenmiyordu ve bu yüzden bu vakanın resmi kayıtları tutulamadı.

7. Lincoln ve Kennedy’nin Biyografilerindeki Tesadüfler

Amerika’nın iki başkanı Abraham Lincoln ve John Kennedy’nin biyografilerinde çok sayıda tuhaf tesadüf var. İşte biyografilerde yer alan birkaç inanılmaz rastlantı :

– İkisi de başının arkasını yaralayan bir kurşun yarası nedeniyle Cuma günü bir törenden önce öldürüldü. (Lincoln Paskalya’dan hemen önce, Kennedy Şükran Günü arifesinde) İkisinin de yanlarında eşleri ve başka bir çift vardı.

– İkisinin de 4 çocuğu vardı.

– İkisinin de Billy Graham adında bir arkadaşı vardı.

– Kennedy, Bayan Lincoln adında, Başkan Lincoln de John adında bir sekretere sahipti.

– Her iki durumda da halefleri hem güney kökenli hem de Demokrat olan Johnson adlı başkan yardımcısı oldu.

8. İlk ve Son Askerler

Birinci Dünya Savaşı’nda ölen ilk ve son İngiliz askerlerin mezarları birbirine 6 metre mesafede bulunuyor. Ve mezar taşları birbirine bakıyor. Bu düzenleme hiçbir şekilde bilinçli yapılmamış.

9. Edgar Allan Poe’nun Zaman Makinesi Söylentileri

Edgar Allan Poe’nun ‘The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket’ adlı kitabında batan gemiden kurtulan ve Richard Parker adlı bir miçoyu yemek zorunda kalan 4 denizcinin hikayesini öğreniyoruz. Poe bu hikâyenin gerçek hayatta yaşanan bir duruma dayandığını iddia etti. Fakat durum aslında böyle değildi.

Kitabın yazılmasından 46 yıl sonra, bir tekne battı ve kurtarılan mürettebat üyeleri Richard Parker adlı bir miçoyu nasıl yediklerini anlattı. Bu inanılmaz rastlantı ünlü Amerikan yazarın kendine ait bir zaman makinesinin olduğu yönünde söylentilere neden oldu.

10. Şanssız Kardeşler

Temmuz 1975’te Bermuda Adalarında yaşayan 17 yaşındaki Erskine Lawrence Ebbin’e bir taksi çarptığında, o yolun kenarında mopedini sürüyordu. Hemen hemen 1 yıl önce yine Temmuz’da Erskine’in yine 17 yaşında olan erkek kardeşi ölmüştü. O da aynı mopedi sürerken bir taksi tarafından öldürüldü. Taksinin direksiyonunda aynı şoför vardı ve yine aynı yolcuları taşıyordu.

11. Anthony Hopkins ve Nadir Bir Kitap

Bir keresinde aktör Anthony Hopkins’in, başrolde olduğu filme çalışabilmesi için George Feifer tarafından yazılan The Girl from Petrovka kitabını bulması gerekti. Kitabı hiçbir mağazada bulamadı. Fakat sonra tamamen şans eseri bir şekilde metroda bu kitabın bir unutulmuş bir kopyasını buldu.

Hopkins daha sonra Feifer ile tanıştığında, Feifer ona kendisinde kitabın kopyasının olmadığını söyledi. O kendisindeki kopyayı kitabı metroda bir yerde kaybeden bir arkadaşına ödünç vermişti.

12. Roma İmparatorluğu İçin Özel Bir İsim

Roma Devleti’nin temeli olan Roma şehri, efsaneye göre Romulus ve Remus tarafından kuruldu. Bu yüzden Romulus, Roma’nın ilk kralı oldu. Batı Roma İmparatorluğu’nun son hükümdarı Romulus Augustulus, doğumunda Flavius Romulus Augustus olarak adlandırılmasına rağmen Romulus Augustulus adıyla hükümdar oldu. Yine de antik dünyanın en güçlü imparatorluklarından birinin “Romulus” adıyla başladığını ve bittiğini söyleyebiliriz.

13. Donald Trump’ın Seçim Galibiyetine Yönelik The Simpsons’ta Yer Alan Bir Öngörü

The Simpsons’ın yaratıcıları 2000 yılında, Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri başkanı olmasıyla dalga geçen bir bölüm yaptı. Onlar bunun bir gün gerçek olacağını tahmin etmiş olabilirler mi?

Daha da şaşırtıcı olan ise; Simpsons’ın Trump’ın seçim kampanyasında gerçekleşen olaylarla hemen hemen aynı şeyleri yıllar önce göstermiş olmasıydı.

Kaynak: brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
5
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
11
Korkunç
Şoke Şoke
20
Şoke