En Çok Tüketilen 7 Bitki Çayı: Bitki Çaylarının Faydaları

3 dakikada okuyabilirsiniz


Bitki Çaylarının Faydaları say say bitmez. Her ne kadar fazlası zarar olsa da Bitki çayları birçok derde deva. Her biri ayrı ayrı birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Siyah çay, çeşit çeşit kahveler ve gazlı içecekler… Son yıllarda çok fazla tükettiğimiz bu içecekler sağlığımızı bozdukça bitki çaylarına sarılmaya başladık. Peki hangi bitki çayı ne işe yarar? Bitki çaylarının faydaları nelerdir? Hangi bitki çayı neye iyi geliyor? En çok tüketilen bitki çayları nelerdir? Bu yazımızda bütün bu soruların cevabını bulacaksınız.

İşte en çok tüketilen bitki çaylarının faydaları;

1) Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay - Bitki Çaylarının Faydaları

En çok tüketilen bitki çayları ve bitki çaylarının faydaları denince akla ilk gelen Yeşil Çaydır. Özellikle kansere karşı etkin bir koruma sağlayan yeşil çay, bağışıklık sisteminizi düzenler ve kalp sağlığınız için büyük bir fayda sağlar. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, diş çürümesini de önler.

“Göbek Eriten Yiyecekler Hangileri? İşte Sizi İnceltecek 9 Besin” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

2) Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayı  - Bitki Çaylarının Faydaları

Ateş düşürücü ve öksürük giderici özellikler taşıyan Ihlamur, bitki çaylarının faydaları başlığı altında önemli bir yere sahip. Grip ve nezle dönemlerinin vazgeçilmez içeceği. Kaygıyı, stresi azaltması nedeniyle panik atak tedavisinde de kullanılan Ihlamur, baş ağrısını azaltır, migren ve sinüzite iyi gelir. Ayrıca karaciğer rahatsızlıkları ve damar sertliğine iyi gelir.

3) Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayı - Bitki Çaylarının Faydaları

Mide spazmına iyi gelen rezene çayının iştah açıcı özelliği de vardır. Bağırsakların temizlenmesi, mide gazının atılması ve vücudun safra üretmesine yardımcı olur. Özellikle reflü hastalarının düzenli kullanması önerilir.

4) Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayı - Bitki Çaylarının Faydaları

Özellikle ağız hastalıklarının tedavisinde kullanılan Papatya çayı, diş eti hastalıkları, apse tedavisi ve ağız iltihabının tedavisinde kullanılır. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur, bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar. Boğaz ağrısına iyi gelir.

5) Adaçayının Faydaları

Adaçayı - Bitki Çaylarının Faydaları

Adaçayı; stres ve sinire iyi gelir, sakinleşmenizi sağlar. Vücutta var olan toksinlerin atılmasını sağlamakla birlikte karaciğeri temizler ve safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

6) Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayı - Bitki Çaylarının Faydaları

Özellikle uyku problemi yaşayanlar için akla gelen ilk çözümlerden biri melisa çayıdır. Melisa çayı aynı zamanda sakinleştirici etkisiyle depresyon tedavisini de destekler. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından düzenli kullandığında destekleyici etkide bulunur, adet sancılarının da azalmasını sağlar.

7) Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayı - Bitki Çaylarının Faydaları

Özellikle hafızayı güçlendirme ve konsantrasyonu arttırma konusunda ilk akla gelen biberiye çayıdır. Biberiye çayı, yüksek antioksidan etkisiyle kan dolaşımını hızlandırarak, kış günlerinde vücudu sıcak tutar. Ayrıca baş ağrısı ve solunum yolları sorunlarına da iyi gelir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke