Birden Fazla Uğraşı Olup Hepsinde Başarılı Olan 10 Sanatçı

4 dakikada okuyabilirsiniz


Bazı  sanatçılar vardır hayatını tek bir uğraşa adar ve sadece onun için eser üretirler. Bu içerikte ise ruhunun çeşitliliği sanat anlayışına yansımış ve sanatın her koluna bulaşmış insanlar sizle buluşuyor. Mehmet Güreli’nin yönetmen yönünden, Salvador Dali’nin filmciliğine kadar belki de daha önce hiç duymadığımız sanatsal uğraşları olan 10 önemli insan…

1.)    Mehmet Güreli

Kendisini son dönemlerde dizilerde sıkça kullanılan ‘Kimse Bilmez’ parçasıyla ve diğer güzel şarkılarıyla müzisyen kimliği ile tanımış olsakta Mehmet Güreli sanat konusundaki uğraşlarıyla bir derya deniz. Müzik dışında yazı ve resimle uğraşan Güreli’nin kamera önü ve arkasında da çeşitli çalışmaları bulunmakta.

2.)    Salvador Dali

Salvador Dali’yi hepimiz sürrealist resim dalında açtığı çığırla tanıyoruz ancak kendisi sadece ressamlıkla  yetinecek bir ruha sahip değildi. Resim dışında heykel , fotoğraf ve film alanıyla da uğraşan Dali resimde olduğu gibi bu alanlarda da başarılı eserler verdi.  Walt Disney ile birlikte tasarladıkları Destina isimli kısa çizgi film en iyi anismasyon dalında Oscar’a aday gösterildi.

3.)    Korhan Futacı

Korhan Futacı’yı geniş kitlelere tanıtan şarkı bir Sabahattin Ali şiiri olan ‘Ben Gene Sana Vurgunum’ coverı  olsada kendisi çok başarılı bir söz yazarı, besteci ve saksafoncudur. Cazın Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden olan Futacı’nın eğitim gördüğü alan resim. Mimar Sinan Güzel  Sanatlar Resim bölümü mezunu olan Futacı müziğin yanında resim alanında da eserler vermeye devam ediyor.

4.)    David Bowie

Bu dünya’ya düşmüş en ilginç ruhlardan birisi hiç şüphesiz ki David Bowie. Aynı çağı paylaşmaktan bile gururlanmamız gereken bu güzel insanı hepimiz başarılı müzisyenliğiyle tanıdık. Ancak o e az müzisyenliği kadar başarılı olduğu oyunculukta da önemli işlere imza atabildi. .The Man Of The Earth filminde dünyaya düşen bir uzaylıyı canlandıran Bowie’yi en son Nolan’ın Prestij filminde Nicole Tesla rolünde izlemiştik.

5.)    Zuhal Olcay

Ankara Devlet Konservatuarı mezunu olan Zuhal Olcay’ın oyunculuk kadar başarılı olduğu bir uğraşı daha var. O da herkesin bildiği üzere müzik.  Olcay Evita müzikalinde Evitayı canlandırdı ve bu müzikaldeki başarısı müzisyenliğe başlamasındaki yolu açmış oldu. Önce bir albümde Onno Tuncun bestesini seslendirdi sonrasında Vedat Sakman ve Bülent Ortaçgil gibi müziğin efsaneleriyle çalıştı. Küçük bir öykü,  İyisin şarkılarıyla listelere giren Olcay’ın 8 albümü var.

6.)    Björk

Deneysel müziğin en ilginç üretici karakterlerinden olan Björk’ün  müzik dışında başarılılı performans gösterdiği bir dal daha var. Lars von Trier’in Karanlıkta Dans filmini izleyenler ne demek istediğimi anladı. Başta Björk’ün bu rolün altından kalkamayacağı düşünülse de izleyenleri gözyaşlarına boğan bir performans sergileyen Björk oyunculukta da başarılı olacağının sinyallerini vermiş oldu. Bu filmden sonra sevgilisinin çektiği Drawing Restraint 9 filminde rol alan Björk’ün yeni performanslarını heyecanla bekliyoruz.

7.)    Bedri Rahmi Eyüboğlu

Karadutum, Çatalkaram, Çingenem diye başlayan efsane Karadut şiiriyle akıllarımızda yer edinen bedri rahmi şairliğinin yanı sıra başarılı bir ressamdı. Uğraştığı iki alanda da başarılı eserler veren Eyüboğlu çok yönlü sanatçılarımızdan.

8.)    Hugh Laurie

Hepimiz onu  House dizisinde canlandırdığın efsanevi karakter  Doktor Gregory House rolüyle tanıdık. Bu rolüyle 2 kez altın küre ödülü kazanan Hugh Laurie sadece bir oyuncu değildi. Gençlik yıllarında aktif olarak kürek sporuyla uğraşmış sakatlanınca sporu bırakmak zorunda kalmıştı. Ardından oyunculuk kariyeri başlamış ve bizim izlediğimiz dram rolünün haricinde ingiltere’de komedi şovlarında da oynamıştır. Ve tabiî ki tek bir uğraşla kalmamış oyunculuğunun yanına müzik kariyerini de ekleyerek bizi kendine hayran bırakmaya devam etti.

9.)    Melis Danişmend

Danişmend alternatif müziğin önemli temsilcilerinden. Ancak uğraştığı tek alan müzik değil. İletişim fakültesi çıkışlı Danişmend müzisyenliğinin yanı sıra gazetecilik mesleğini de sürdürmekte.

10.)  Bartu Küçükçağlayan,

Eğitimini aldığı alan oyunculuk olsa da kimileri için Bartu denilince Büyük Ev Ablukada grubu geliyor akıllara. Başarılı oyunculuğuna başarılı bir müzik kariyeri ekleyen çok yönlü sanatçılardan Bartu Küçükçağlayan.

Bonus: Dertli Gönüllere Giren ZEKİ MÜREN

Nam-ı diğer sanat güneşimiz Zeki Müren’de çok yönlü sanatçılardandı. Müziğin yanı sıra oyunculukla da uğraştı. Çok sayıda filmde oynadı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke
Merimerilov