Bir Zamanların Efsane Programı “Olacak O Kadar”da Yer Alan 8 Tipleme

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Aç gözünü seyret tekrarı yok bunun” diye başlayan jenerik şarkısından itibaren yüzlerde ve gönüllerde bir tatlı tebessüm yaratan “Olacak O Kadar” ekranlara ilk çıktığında takvimler 1986 yılını gösteriyordu. Levent Kırca ve Oya Başar başta olmak üzere onlarca usta ve bir o kadar da genç tiyatrocuyu kadrosunda bulundan program, eleştirel güldürü kapsamında skeçleri ve tiplemeleriyle 21 yıl boyunca çeşitli kanallarda seyirciyle buluştu. Şimdi sizi maziye götürecek ve “Olmuş mu o kadar” dedirtecek skeç ve tiplemelere bir göz atalım:

1. Sarhoş

Tiyatro ve sinema ile uğraşan insanlar bilir ki; sarhoşu oynamak önemli bir iştir oyuncu için. Öyle herkesin kolay kolay oynayamayacağı sarhoş rolünü, Levent Kırca elbette ki büyük bir ustalıkla yansıtmıştı bizlere.

2. Küçük Hüsamettin

Küçük Hüsamettin daha ekrana gelmeden, kendisiyle ilgili yapılan “Hüsamettin’in boyu orijinaldir, lütfen alıcılarınızın ayarlarıyla oynamayınız” uyarısıyla başlardık gülmeye. Hüsamettin, “Benim babam nerde aneeey?” sorusunu sorar ve dizlerinin üzerinde emekleye emekleye yürüyerek her bölümde ayrı bir macera yaşardı.

3. Ne Koydun Lan Kafana

Olacak O Kadar deyince aklımıza ilk gelen repliklerden birisi de budur. “Baltalı Adam” adlı skeçte geçen bu söz dilden dile yayılmış, senelere meydan okumuş bir fenomen halini almıştı. İnsanlar günlük hayatta bile birbirlerine “Ne koydun lan kafana” diyerek bu skece yıllarca atıfta bulunmuştu.

4. Beni Özleyin Anacım

Oya Başar’ın programın sonunda bizlere veda ederken söylediği bu söz de “Olacak O Kadar” ın olmazsa olmazlarındandı. “Beni özleyin anacım, byeee” diyen Başar’ın sesi hala kulaklarımızda çınlar hatta.

5. Haber Bülteni

“Olacak O Kadar Televizyonu Haber Merkezi’nin hazırladığı haberleri izliyorsunuz” anonsu ile başlayan ve Oya Başar ile Levent Kırca’nın sunuculuğunu yaptığı haber bülteni, skeçleri haber tadında sunarak programa ayrı bir tat katardı. Tipik bir ana haber bülteni müziği gibi, gerilim ve aksiyon uyandıran giriş jeneriği de bu kısımdan eksik olmazdı.

6. Bestami

Bestami, “Ayy, o ne öyle ayol” gibi tepkileri ve efemine hareketleriyle akıllarda yer edinen bir Levent Kırca tiplemesiydi. Şarkıcılık yapar ve özellikle de kemancısıyla enteresan diyaloglar içerisine girerdi.

7. İsmail Hakkı

Bestami deyince tabii ki de aklımıza kemancısı İsmail Hakkı geliyor. İsmail Hakkı Olacak O Kadar’daki en komik ve kendine özgü karakterlerden birisiydi. Ekmeği ortadan boylamasına ikiye böler, gülerken tabureden düşerdi. Aynı zamanda bir keman sanatçısı olan ve “Ho ho ho” şeklinde gülen İsmail Hakkı’ya biz de güler, gülerken sandalyeden de düşerdik.

8. Hamit El Sabbah ve Cevat Kelle

Hamit El Sabbah ailemizin muhabiri, Cevat Kelle ise onun tam teçhizatlı kameramanıydı. Hamit El Sabbah bir muhabir olarak dünyanın dört bir yanından bildirirken, Cevat Kelle’nin üzerinde tost makinesinden, leğene, klozetten bisiklete kadar aklınıza gelebilecek ne varsa bulunurdu. Hatta bir keresinde Cevat Kelle’nin üzerine kedi bile tırmanmıştı.

Ve Saymakla Bitiremeyeceğimiz Diğer Tiplemeler…

   

   

   

    

    

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
15
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
5
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke