Bir Yıldır Bitmeyen Tarsus Kazısı’nın Gizemi…

3 dakikada okuyabilirsiniz


Mersin’in Tarsus ilçesinde bir yıl önce başlayan kazı özel harekat polislerinin gözetiminde olması ve kazı hakkında açıklama yapılmaması nedeniyle kısa sürede ilgi odağı haline geldi. Milletvekillerinin bile girmesine izin verilmeyen kazı alanı hakkındaki komplo teorilerine neredeyse her gün bir yenisi ekleniyor. Öyle ki Vatikan dahi bu iddialara cevap vermek zorunda kaldı. Öldürülen polis ile ilgili iddiaların da ortaya çıkmasıyla Dan Brown kitabına dönen hikaye de son perdeye gelindi. Peki Tarsus’un 82 Evler Mahallesi’ndeki evin sırrı ne?

Mersin’in Tarsus ilçesindeki 82 Evler Mahallesindeki bir gecekonduda Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından özel harekat polisleri eşliğinde 13 Kasım 2016’ta başlayan kazı bir yıldır sürdürülüyor.

Açılan metrelerce çukurlar, çekilmiş brandalar ve polis barikatlarıyla kazı tüm ülkenin dikkatlerini üzerine çekti.

Aslında kazı yapılan evin sahibinin dahi neler döndüğü hakkında bir bilgisi yoktu. Evin sahibi Ahmet İpekoğlu, verdiği röportajda televizyondaki iddiaları reddederken elinde resmi bir belge bulunmadığını da belirtiyordu.

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da defalarca kazı alanına girmeyi denediyse de sonuç alamadı. Kazıya arkeolog getirmeye çalıştığını da söyleyen Atıcı, arkeologların bunun arkeolojik bir kazı olduğunu düşünmedikleri için gelmeyi kabul etmediğini iddia ederken kazının ardındaki gizemi ortaya çıkaramayan Atıcı’nın kendince bir teorisi de vardı.

Hristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paulus’un kayıp incili ile ilgili olduğunu öne sürüyordu. Hatta iddialara göre kazı Vatikan tarafından destekleniyordu.

Vatikan ise bu iddialara cevap vermekten geri kalmamıştı, hiçbir alakaları yoktu.

Şüphesiz ki o uçuk kaçık iddialara inanmayanlara dahi kazıyla ilgili esrarengiz şeyler olabileceğini düşündüren olay Şehit polisin kazıyla ilgili gerçeklerin gizliliği için öldürülmüş olduğu iddiasıydı. Polis memurunun eşi Sibel Erdal’ın iddiaları her şeyin 2012’de başladığını gösteriyor.

Denildi ki “3-5 altın için yapılacak şey değil” kimileri dünyanın en büyük hazinelerinden birine ulaşıldığını düşünüyordu. En çok konuşulan iddia ise antik bir kentin kalıntılarına ulaşıldığıydı. Bazı youtuberlar ise bunun arkasında da uzaylıların olduğuna inanıyordu.

Komplo teorileri arasında Barnabas inciline ulaşıldığı, Bakara suresinde geçen Ahit Sandığının kazı alanında bulunduğu, kutsal kasenin arandığından tutun da savaş tünellerinden toplu mezarlara kadar pek çok şey vardı.

Tüm bu komplo teorilerine karşın kapsamlı bir açıklama yapılmadan hepimizin aklında pek çok soru işareti bırakarak sonlandırılan kazı görevliler tarafından tekrar kapatılmaya başlandı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Ozge Tan