Bir Başarı Hikayesi: Modern Zamanların Tesla’sı Elon Musk

2 dakikada okuyabilirsiniz


Günümüzde insansız makinelerden, uzaya hareket edecek araçlardan söz ediyoruz. Tüm bunların arkasında da 21’inci yüzyıla damga vuran bir mucit ve girişimci var: Elon Musk

1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da dünyaya geldi.

Musk, 12 yaşında teknoloji konusunda ne kadar yetenekli ve iddialı olduğunu ortaya koydu. Blastar adlı bir video oyunu için kod yazan ve bu oyunu PC and Office Technology adlı bir dergiye 500 Amerikan Doları’na satan Musk, ilk girişimcilik deneyimini bu şekilde yaşamış oldu.

Eğitimi süresince insanlığın bazı konular hakkında daha net ve güçlü çözümlere ihtiyacı olduğunu keşfetti: Temiz hava, uzay ve internet.

1999 yılında çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı X.com’u kurarak, bugünün PayPal’i için ilk temelleri attı. 2002’nin ekim ayında PayPal, eBay tarafından 1 buçuk milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

Haziran 2002 yılında Musk, SpaceX’i kurdu. 31 yaşında uzay taşımacılığı şirketi sahibi olan Musk, roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten bu şirketinin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9; ilk uzay aracının adı ise Dragon’dur.

Bugün artık 45 yaşında olan Musk, 1995 yılında geliştirme, icat etme ve insanlığa fayda sağlama tutkusunun peşinden giderken henüz 24 yaşındaydı.

Aradan geçen 20 seneye, SpaceX gibi bir uzay taşımacılığı şirketi, Tesla Motors adı altında elektrikli araç ve bu araçların motor parçalarını üreten ve satan dev bir kuruluş ve ödeme sistemleri alanında dünyanın en geniş ağına sahip PayPal adlı bir firmayı sığdırdı.

Tesla Motors şirketinin ürettiği ilk araba, elektrikli bir spor araba modeli olan Tesla Roadster. Bu araç 31 ülkede yaklaşık 2 bin 500 adet sattı.

Sektörlerinin bu dev isimlerinde başkanlık ve kurucu ortaklık gibi unvanların sahibi oldu. Kısacası artık o, tıpkı uzay taşımacılık şirketine verdikleri isme de ilham olan, modern zamanların Tesla’sı; teknoloji ve bilim dünyasının dahi çocuğu.

Gizemli Yahudi “Wolf Messing” hakkındaki içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
11
Muhteşem
Acıklı Acıklı
6
Acıklı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17