Bilim Kurgu Kitapları: Mutlaka Okunması Gereken 10 Bilim Kurgu Romanı

8 dakikada okuyabilirsiniz


En Çok Okunan Bilim Kurgu Kitapları
En Çok Okunan Bilim Kurgu Kitapları

Bilim kurguyu, geleceğin bilim ve teknolojisiyle ilgili tahminlere, hayallere dayanan bir tür olarak tanımlayabiliriz. Özellikle son yıllarda bilim kurgu filmleri bu kadar revaçtayken biz de sizler için bilim kurgunun edebiyattaki karşılığını araştırmak istedik. En iyi Bilim Kurgu Kitapları nelerdir? En çok okunan bilim kurgu kitapları hangileridir? Bu liste kafanızdaki bütün sorulara cevap verecek.

İşte en iyi bilim kurgu romanları:

1. Bilim Kurgu Kitapları: Biz, Yevgeni Zamyetin

Bilim Kurgu Kitapları

Bilim Kurgu Kitapları listemizin ilk sırasında Biz yer alıyor. George Orwell, Aldoux Huxley gibi önemli distopya yazarlarının esin kaynağı olan Biz, distopya türünün babası kabul edilen Zamyetin tarafından yazılmıştır.

Biz’de, Velinimet’in yönettiği Tek Devlet adlı bir yapıyla karşılaşırız. Tek Devlet’te bireyler yoktur, sayılar vardır. Hayat kusursuz eşitlikteki bir denklem gibi, matematiksel bir kesinlikle sürmektedir. İnsanların ilkel tutku ve güdüleri bastırılmıştır. Doğaya bile boyun eğdirilmiş ve Doğa, Yeşil Duvar’ın ardına sürülmüştür. Artık ulaşılacak tek bir hedef kalmıştır: Uzay. Bu hedef de “İntegral” adlı uzay gemisinin yapılmasıyla birlikte ulaşılır olacaktır.

İntegral’in baş mimarı olan D-503, fırlatmaya günler kala fikirlerini kaydetmeye karar verir ve bir günlük tutmaya başlar. Güzel I-330’la karşılaşması ise her şeyi tamamen değiştirir: D-503 zamanla hem Tek Devlet’i hem de kendini sorgulamaya başlar, çünkü eskilerin ‘ruh’ dediği şeyi keşfetmiş ve hayal gücünü kullanmıştır. Hayal gücü Tek Devlet’te bir hastalık çeşididir. 26. yüzyılda geçen Biz klasik bir distopya romanı olmasının yanında, bir sistem eleştirisi ve bireysel özgürlük bildirisidir.

2. Cesur Yeni Dünya, A.Huxley

Cesur Yeni Dünya

Listemizin ikinci sırasına yine bir distopya eseri var. Huxley tarafından yazılan Cesur Yeni Dünya, en çok okunan Bilim Kurgu Kitapları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Cesur Yeni Dünya, bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, “annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür. Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya (uykuda eğitim) ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir: Herkes herkes içindir.

“Cesur Yeni Dünya”nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ‘birey yok edilse de süren macerasının’ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopya geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ‘iyi edebiyat’ kategorisine yükseltiyor.

3. 1984, George Orwell

1984

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugâtına dahil etmiştir. George Orwell kitapları arasında en çok bilinen eserdir.

Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter rejimlere ağır bir eleştiri niteliğindedir ve romandaki alegoriler ve semboller bu totaliter devletleri işaret etmektedir.

George Orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya… Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden  ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

“2018’de Bilimsel Gelişmeler Neler Oldu? Bilim Alanında Yaşanan 10 Gelişme” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4. Mülksüzler, Ursula K. Le Guin

Mülksüzler

Amerikalı yazar Ursula Kroeber Le Guin tarafından kaleme alınan kitap, en iyi bilim kurgu kitapları arasında gösterilmektedir.

“…Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim’i satın alamazsınız. Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir.” Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı.

“Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı.

“Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin’in, Goldmann ve Goodman’ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlaki ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır.”

5. Bilim Kurgu Kitapları: Marslı, Andy Weir

Marslı

Andy Weir tarafından yazılan Marslı, yakın zamanda kaleme alınmış olmasına rağmen bütün dünyada ses getirmeyi başarmış kitaplar arasında yer alıyor. Ayrıca roman, 2015 yılında aynı isimle sinemaya da uyarlandı. Filmiyle de sinema severler tarafından övgüyle bahsedilen Marslı’yı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Andy Weir, Marslı romanında Mars’da mahsur kalan Mark Watney adındaki bir astronotun kurtulma hikayesini anlatıyor. NASA amacında başarılı olmuş ve Mars’a insan göndermeye başlamıştır. Mars’a son gönderilen 6 kişilik ekip bir fırtınanın ortasında kalması ile Mars’ı terk etmek zorunda kalır. Fakat bu sırada Mark Watney’e anten çarpar ve ortadan yok olur. Bunun üzerine ekibi onu ölü varsayarak Mars’ı onsun terk eder.

6. Ben, Robot- Isaac Asimov

Bilim Kurgu Kitapları

1950 yılında Isaac Asimov tarafından kaleme alınan kitap, en iyi bilim kurgu romanları dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olma özelliğinin yanında, “robot” temasının bilim kurgu türündeki ilk uygulamalarından biri.

Asimov’un bilim kurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu’dur. Üç Robot Kanunu’na göre;

-Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
-Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
-Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Ben, Robot’ta, Isaac Asimov en ünlü 9 robot öyküsünü toplamıştır. Bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilimkurguda robotun ciddiye alınmasını sağlamıştır. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, robot tarihinin izini sürüyor.

7. Dune, Frank Herbert

Dune

Frank Herbert tarafından kaleme alınan Dune serisi, 20.yüzyılın en iyi bilim kurgu kitaplarının başında gösteriliyor. Altı kitaplık bir seriden oluşan Dune, “Modern bilim kurgunun mihenk taşlarından biri.”  olarak görülüyor.

Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Atreides’in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj ‘baharatının’ tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis’in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır. 

Frank Herbert’ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi ve bugün de ayakta. 

“Bağımlı Yazarlar Tarafından Yazılmış 10 Efsanevi Kitap” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

8. Fahrenheit 451, Ray Bradbury

Fahrenheit 451

Yine distopya türünde bir eser var listemizde. Fahrenheit 451, akıcılığının yanı sıra okur üzerinde sarsıcı bir etki bırakıyor.

Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı… Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek… Montag’ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra… İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

9. Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams

Bilim Kurgu KitaplarıBilim-kurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams’ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC’de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu. 
Galaksinin haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak bir güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymundan gelen halkı genellikle mutsuzdu. Ağaçlardan inmekle büyük hata yaptıklarını düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile hamle olduğunu ve okyanuslardan asla ayrılmamış olmaları gerektiğini söylüyordu. Sonra adamın birinin, sırf değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazık davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü, o önemsiz gezegen bir kestirme yol uğruna yok olup gidecekti. Ama bilinmeyen gerçek şuydu ki gezegenin yaratılış amacı yalnızca Nihai Soruya cevap bulmak için yapılan bir deneydi…

10. Bilim Kurgu Kitapları: Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin

Bilim Kurgu Kitapları

Sırada yine bir Le Guin romanı, “Dünyaya Orman Denir” var. Edebiyat dünyasının en başarılı bilim kurgu yazarlarından kabul edilen Le Guin, bu eserinde derin bir insanlık eleştirisi de sunuyor okurlarına.

Dünyanın tüm doğal kaynaklarının sömürüldüğü ve yeryüzünün bir beton yığını halini aldığı “uzak” bir gelecekte geçen hikayede; insan, gözünü başka gezegenlere dikmiştir ve kolonileşme çalışmaları da çoktan başlamıştır. Uçsuz bucaksız ormanlarıyla yemyeşil bir gezegen olan; 27 ışık yılı uzaklıktaki Athshe, dünyanın ahşap ihtiyacını karşılamak için sömürülmektedir, yerlileri de köleleştirilmiştir. Ancak düzendeki çatlaklar çok geçmeden büyür ve insanlığın vahşi medeniyeti çürümeye başlar.

Kaynaklar:

D&R

WebTekno

YazarOkur

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke