Berlin’e Gittiğinizde Gözünüze Çarpacak 10 Özellik

4 dakikada okuyabilirsiniz


Avrupa kentleri özellikle biz Asya ve Ortadoğu’da yaşayanlar için gerek güncel gerekse de tarihi özellikleri bakımından her zaman ilgi alanı olmuştur. Batı sinemasını sevenler de Londra, Paris, Berlin, Zürih, Madrid ve Amsterdam gibi kentleri neredeyse tanır hale gelmiştir. Öyle ki bu şehirlerle ilgili hikayeler bile oluşturmaya başlamıştır bazılarımız. Özellikle üniversite yıllarındaki Erasmus gibi eğitim programlarının sayesinde yaşayanlarımız da vardır buralarda. Bir de ilk kez giden ve gidecekler vardır. Biz de Berlin’de bulunma fırsatını elde ettik ve bu şehrin temel özelliklerini sizler için derlemeye çalıştık.

1. Caddeler

Malum yol kavramının çok önemli olduğu bir toplumun üyesiyiz. Bu nedenle yollarıyla başladık incelemeye Berlin’i.  “Caddenin karşısında kalan arkadaşımı karınca gibi görüyordum” ifadesi bilmem anlatabilir mi genişliğini şehir içindeki yolların. Alabildiğine geniş yolları bulunan, bununla da kalmayan ve caddeler arasında tek yön bir yol genişliğinde yeşil alan bulunan bir şehir Berlin. Trafik yok. Yaya yolları ve kaldırımlar oldukça geniş ve nizami.

2. Yeşil Alan

Bir Avrupa şehri için yeşil olmazsa olmazmış. Bunu Berlin’de de gördük. Brandenburg Kapısı turistik ve tarihi açıdan çok önemli bir yer ve şehrin göbeğinde. İşte buraya gidelim dedik. Kapıyı gördük ve yürümeye devam ettik. Bir de ne görelim! İçerisinde küçük göletler, yürüyüş yolları ve bisiklet parkurlarının olduğu, doğal yapısı korunmuş oldukça büyük bir park çıkmaz mı karşımıza. Sanki Belgrad Ormanı’na girdik birden. Şehir nerede bitti, park ve yeşillik nasıl başladı hiç anlamadık. Meğer burası Tiergarten Hayvanat Bahçesi ormanlık alanıymış. Bunun dışında şehrin her noktasında yeşile doymamak mümkün değil. İnsanlar özellikle iş çıkış saatlerinden sonra buralara atıyor kendini.

3. Bisiklet

“Bisiklet sürmek bir kültürdür” lafı kendine karşılık buluyor burada. Şehrin her tarafı bisiklet yolları ile örülmüş adeta. Şöyle söyleyelim. Kaldırımlarda yürüyenlerden çok daha fazlası bisiklet kullanıyor bu şehirde. 7’den 70’e herkes.

4. Evcil Hayvan

Evcil hayvanların toplu taşımalara insanlar kadar rahat bindirildiğini söyleyerek başlayalım.  Yaygın bir anlayış evcil hayvan beslemek.

5. Toplu Taşıma

Berlin’de toplu taşıma sözü trenle başlar. Trenle biter. Tramvay ve otobüs hattının oldukça geniş olduğu şehirde trenle gidilmeyecek çok az nokta var. Tren rayları şehrin göklerine örülmüş örümcek ağı gibi adeta. Günlük bir bileti 7 Euro’ya edinip şehri şöyle yukarlardan izleyerek gezebilmek mümkün burada.

6. Mimari

“Bu şehir İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir bombardımana maruz kaldı. Muhtemelen çok da toparlanamamıştır” diyebilirsiniz. Ancak durum hiç de böyle değil. Şehirde yapılaşma son derece nizami. Tek tük gökdelenler dışında şehrin dokusunu bozan bir yapılaşmayı görmek mümkün değil.

7. Tarihi Mekânlar

Dom, Bergama müzesi, Berlin Zafer Sütunu, Altes Müzesi, Berlin Duvarı tarih mekanlardan bazıları sadece. Şehir buram buram tarih kokuyor. Popülasyonun çok fazla olmaması, bu mekanların birbirine yakın olması ve ulaşım ağının çok gelişmiş olması dilerseniz birkaç günde bitirmenizi sağlayabiliyor bu mekanları.

8. Eğlence Mekânları

Berlin, gece hayatı oldukça renkli olan bir şehir. Bazı noktalarda tren seferleri sabaha kadar olduğu için geri dönüş kaygınız da bulunmuyor. Her türlü etkinliği bulabiliyorsunuz. Festivaller, gece kulüpleri, park alanlarına doluşan halk kalabalığı..

9. Üniversiteler

Başta Berlin Humbold Üniversitesi olmak üzere kentle iç içe ve bütünleşmiş durumda bu şehirdeki eğitim kurumları. Ancak ilk gördüğünüze birer sanat yapıtı mı yoksa bina mı anlaşılamayabiliyor. Süslemeleri ve desenli duvarları, bina ön, cephe ve üstlerindeki heykeller bir entelektüel hava katıyor şehre.

10. Hayatını Kaybeden İsimler

Berlin sokaklarında bastığınız yerlere dikkat etmelisiniz. Çünkü bastığınız yerler sadece kaldırım taşlarından ibaret olmayabilir. İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Yahudilerin isimlerini Berlin sokaklarına kazınmış halde görmeniz her an mümkün olabilir. Bu durum o tarihlerde yaşanmış büyük katliam sonrası ne faya sağlar bilinmez ama tarihle yüzleşmek anlamında bir iadeyi itibar olabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..