“Beklemek Nedir” Diye Düşünürken Cemal Süreya, İsmail Abi ve Oğuz Atay Eşlik Etti Bize

2 dakikada okuyabilirsiniz


“Beklemek üzerine felsefe kitabıydık,” der Didem Madak.

“Beklemek gövde gösterisi zamanın,” sözü Cemal Süreya’ya aittir.

“Beklemek cehennemdir,” diye özetleyen William Shakespeare’in bu sözünü destekler nitelikte Arapça bir söz vardır: “El intizar eşeddü minen-nar. Yani “Beklemek ateşten daha yakıcıdır” anlamına gelir.

Gördüğümüz gibi beklemenin ağırlığı her dilde aynı. Ayrımı yok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Var olduğumuz ilk andan itibaren bir şeyleri beklemekle geçiyor ömrümüz. Çocukken büyümek için, sonra iyi bir okul kazanmak için, sonra o okulu bitirmek için. Okul bitti istediği gibi bir iş bulmak için senelerce bekleyen insanlar var. Bunlar uzun vadeli planlar tabii. Günlük hayat akıp giderken bile o kadar çok bekliyoruz ki bazen neyi beklediğimizi unutuyoruz, bazen de beklerken kendimizi.

Maddi beklentilerden sıyrılabildiğimiz zamanlarda beklediğimiz ütopyalar var bir de. Bir dizi karakteri vardı bir zamanlar, ben hala var olduğuna inanmaktayım. Hepimizin içinde bir parça var sanki ondan, bir deniz kıyısında el sallayıp duruşumuz bundan hep. Leyla ile Mecnun dizisinin efsane karakteri İsmail Abi’den başkası değil bahsettiğim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocukken babasını kaybetmiş karakterimiz onun bir kuru yük gemisinde olduğuna ve gelip onu bir gün alacağına inanmaktadır. İsmail Abi’nin umudunun adı gemidir. Ve O Gemi Bir Gün Mutlaka Gelecektir.

“Leyla ile Mecnun’u İzleyenlerin Gönlünde Taht Kurmuş Biri: İsmail Abi” içeriğini okumak için TUKLAYINIZ…

Gelmesine gelir de o gemi limana yanaştığında beklediğimiz şekilde mi gelecektir orası muamma. Başlarken de verdiğim örneklere benzer daha bir çok söz vardır Türk ve Dünya edebiyatında beklemek üzerine. Yazar şair kesimi sever beklemek üzerine yakınmayı. Belki de beklerken şair olmuşlardır orasını bilemiyoruz.

ismail abi leyla ile mecnun

Bir de Oğuz Atay çok muzdariptir beklemekten yana, Olric adını verdiği iç sesiyle boyuna dertleşip durur. En sonunda birlikte beklenenin gelmeyeceğine karar verirler. Peki beklemekten vazgeçerler mi? Kim bilir.

Beklemek bir tercih midir yoksa mecburiyet mi hala kararını verebilmiş olamamakla beraber, tutsaklık olduğundan eminim. Belki de beklenilen kişi veya olay adı her ne ise gelmesinden ziyade beklemeyi seviyoruzdur. Çünkü uzakta olana kavuşma ümidi varken, yanında olanı kaybetme korkusu daha çok ızdırap verir.

Beklediğiniz her ne ise aklınızın bir köşesine oturtun, Cem Karaca’nın çokça güzel söylediği o şarkıyı açın, o bekle beni diye tekrarlayıp dururken düşünün o gemi gerçekten gelmeli mi?

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Nazli Can Korkmaz
"Tel cambazı istiyordu ki dünya istediği gibi olsun. Bile bile aldanmaya vardırıyordu işi. Ama olmuyordu kendisi vardı."