Bebekleri Uyutma Yolları: “Bebek Nasıl Uyutulur” Sorusuna 7 Çözüm

5 dakikada okuyabilirsiniz


Bebekleri Uyutma Yolları
Bebekleri Uyutma Yolları
Bebekleri Uyutma Yolları: “Bebek Nasıl Uyutulur” Sorusuna 7 Çözüm

Bebekleri Uyutma Yolları: “Bebek Nasıl Uyutulur” Sorusuna 7 Çözüm: Yine oturduk düşündük ve çilekeş annelere, anne adaylarına nasıl fikir verebiliriz dedik ve boyumuzdan büyük bir işe daha girişmiş olduk. Bebekler nasıl uyutulur? Bebekleri uyutma yolları nelerdir? Bebeği uyutma yöntemleri hangileri? Sizler için çeşitli araştırmalar yaptık. Okurken “Aman siz nereden bileceksiniz benim sabahlara kadar uykusuz kaldığımı”, “Söylemesi kolay tabii, gel de sen salla” diye isyankar cümleler kuracağınızı da önceden tahmin ettik. O zaman bismillah.

Annelerin doğumdan itibaren bebek bakımında yaşadığı en büyük problem bebekte uyku problemidir. Yeni bir insan ve öncelikle bebek olmasından dolayı çok fazla problemi var. Ama en büyüğü uyku… Anneler zannederler ki; gece 12.00’de yatacağız öğlen 10.00’da uyanacağız. Maalesef ki öyle olmuyor. 12.00’de yattığınız doğru ama kalkışınız sabah 10.00 değil yatışınızdan sonraki 15 dk sonra 🙂 Bu sorunu özellikle yenidoğan bebekler ve anneler yaşamaktadır. Biz böyle böyle çıldıran anneler gördük, uyusun diye gece vakti parka götüren, alt komşunu düşünmeyip son ses “dandini dandini dastanaaaa danalar girmiş bostanaa”  diye avaz avaz bağırıp danalarla kafayı bozan… Bebekle birlikte ağlamaya başlayıp “Bu ses bebekten mi geliyor yoksa bu kadın da mı ağlıyor” diye yine komşularını şaşkınlığa düşürenler falan filan. Şimdi hem sizi hem de komşularınızı düşünerek bilmişlik yapıp bazı bilgiler verelim. İşte “bebeğim uyumuyor” diyen anneler için 7 tavsiye:

1.Bebekleri Uyutma Yolları: İlk 3 Ay Nasıl Uyutursanız Uyutun

Bebekleri Uyutma Yolları

Bebek bakımında en zor zaman ilk üç aydır. İlk üç ay boyunca kendinizi ve bebeğinizi rahat hissedebileceğiniz her şekilde uyuyabilirsiniz. İsterseniz ayakta sallayın. Tabii öyle çocuğu sallayıp duvara fırlatacak hızda değil. Uzmanlar sallama hissinin bebeğinize, anne karnındaki sıvı içerisindeki halini hatırlatacağı için, bebeğin bu yolla uyuma ihtimalinin yüksek olacağını söylüyorlar. İsterseniz göğsünüzde uyutun. Çevrenizde duyabileceğiniz “Aman alışır”, “Aman şımarır” gibi tipik kocakarı sözlerine kulak asmayın. Altına yapıp derdini anlatamayan bebek ne bilecek şımarmayı allesen 🙂 Bu üç ay sonunda gaz sorunları da hafifleyecektir, böylece bir uyku için bir plan hazırlamaya başlayabilirsiniz.

2.Bebekleri Uyutma Yolları: Üçüncü Aydan Sonra “Nasıl Uyutursanız Uyutun” Modundan Çıkın

Bebekleri Uyutma Yolları

İşe bebeğinize bir uyku saati ayarlamakla başlayın. Öğlen uykusu, ikindi uykusu, akşam uykusu, yatsı uykusu, gece uykusu gibi değişik zamanlarda bir uyku saati planı hazırlayın. Beşinci aya kadar bebeklerin gün içerisindeki uyku saatleri fazlayken, beşinci aydan sonra bu çokluk düşecek; günde üç, iki, bir olarak azalacak. Zaten büyüyünce her insan gibi geceleri o da uykuya karşı isyankar olacak 🙂 Yani bu kadar uzun cümlelerle anlatmak istediğimiz uyku saatlerinin planını yapın.

“Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.Bebekleri Uyutma Yolları: Gündüzleri Aydınlık, Geceleri Karanlık Ortamlarda Uyutun

Bebekleri Uyutma Yolları

Gündüz uykusunda bebeğinizi evinizin en karanlık yerinde uyutursanız kendisini gece uykusunda sanıp uyandığında tekrardan uyumak isteyebilir ve tüm gününüzü mızmızlanarak zehir edebilir. Bu yüzden aydınlık ortamlarda uyutmayı tercih edin. Gece uykusunda ise bebeğinizi uyutacağınız odada aydınlık ışıklar kullanmayın. Gece lambasının ışığı nakış işleyecek kadar parlak olmasın yeter.

4.Bebekleri Uyutma Yolları: Uyumadan Önce Tüm Enerjisini Tüketmesini Sağlayın

Bebekleri Uyutma Yolları

Bebekler emeklemeye başladıkları aylarda kendilerince oyunlar yapmaya başlayıp, her şeye dokunmak, her şeyi ağızlarına götürmek isterler. Özellikle gece uykusuna geçmeden önce tüm enerjisini bitirmesini ve yorulmasını sağlayın. Böylece hem daha çabuk hem de daha uzun bir uyku uyuyabilir.

5.Bebekleri Uyutma Yolları: Gece Uykusundan Önce Banyo Yaptırabilirsiniz

Bebekleri Uyutma Yolları

Bebeğinizi yatırmadan önce yıkamanız onun rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur. Bu yöntemin suyu sevmeyen bebeklerde bile işe yaradığı test edilmiş.

“Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır? Uymanız Gereken 10 Kural” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

6.Bebekleri Uyutma Yolları: Uyku Müziği Kullanın

Bebekleri Uyutma Yolları

White noise diye tabir edilen, çocuğun anne karnında duyduğu sesleri çağrıştıran (fön makinesi, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, dalga, rüzgar vb) sesler dinletmek, hafif klasik müzik çalmak ya da ninniler dinletmek çocuğunuzun uykuya rahat dalmasına yardımcı olur. Tabii gecenin bir vakti elektrik süpürgesi de açmayın! Bu yöntemler bebeğin sese karşı olan hassasiyetini azaltarak en ufak ‘’çıt’’ sesinde uyanmadan geceyi sürdürmesini sağlarken, ev halkının da fısıldamadan konuşabilmesine yarar. Hafif müzik dedik ama kimi bebekler heavy metal müziklerden de hoşlanıyor. Metellica, Iron Maiden, Led Zeppelin gibi grupların şarkılarıyla uyuyan bebekler gördü bu gözler. Ama yine de siz bilirsiniz 🙂

7.Bebekleri Uyutma Yolları: 1 Yaşından Sonra Bir Uyku Rutini Oluşturun

Bebekleri Uyutma Yolları

Bebekler çocukluk dönemi ile birlikte değişiklikten çok fazla hoşlanmazlar. Gündüz uykusuna devam eden bebekleri aynı şekilde uyutmaya başlasanız da gece uykusunda bir sıralama oluşturup öyle uyutun. Mesela tüm ev halkına iyi geceler demesi, masaj yapmak, bir uyku sohbeti ya da masal dinliyorsa masal anlatılması, hala müzik dinliyorsa müzik açılması, ışıkların kapatılması ve uykunun kollarına bırakılması gibi adımları izleyebilirsiniz. Tüm bu sıralama içerisinde sallamayı saymadık, çünkü artık ayakta sallıyorsanız bile bu alışkanlıktan vazgeçmeniz lazım.

Bundan sonraki dönemlerde her yaşta uyku için yeni bir alışkanlık edinmeye başlayacaktır. Şu yaşta odasını ayırın, şu yaşta bırakın kendi başına uyusun, şu yaşta bırakın uyumasın gibi önerilerde bulunmayacağız. Çocuğunuz kendi psikolojik gelişimi ile birlikte bu edinimleri kendi başına uygulamaya başlayacaktır. Kararlı ve sabırlı olmalısınız. Bebeğinizin en büyük destekçisi ve en büyük rehberi siz değerli annesidir. Tüm annelere ve anne adaylarına, bebeğinin uykuya kolaylıkla daldığı günler dileriz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke